توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۵
فشارهای بیرونی اصلاح طلبان بر اعضای خود برای خارج کردن شورا از تعادل بسیار است
فشار هایی که از بیرون (از ناحیه اصلاح طلبان) وارد می شود تا شورای شهر را از تعادل خارج سازد فراوان است و برخی از افراد شورا نیز با آن فشارهای بیرونی هماهنگ هستند.
فشارهای بیرونی اصلاح طلبان بر اعضای خود برای خارج کردن شورا از تعادل بسیار است
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز مجتبی شاکری عضو شورای شهر تهران، جانباز دو دست و دو چشم سرافراز انقلاب اسلامی، پژوهشگر و فعال عرصه های اجتماعی نامی آشنا برای تهرانی ها می باشد.

بنا بر این گزارش در آستانه سالروز تشکیل شورای شهر چهارم تهران با وی به گفتگو نشستیم تا از روند و فضای شورای شهر اطلاعاتی بدست آوریم.

وی در ابتدا با توجه به ترکیب اعضای شورای شهر که از دو جناح عمده اصولگرا و اصلاح طلب تشکیل شده است گفت: فشار هایی که از بیرون (از ناحیه اصلاح طلبان) وارد می شود تا شورای شهر را از تعادل خارج سازد فراوان است و برخی از افراد شورا نیز با آن فشارهای بیرون هماهنگ هستند.

وی گفت: برای نمونه آن ماجرای آتش سوزی خیابان جمهوری بود درست روز بعد از دیدار اعضای شورای شهر با مقام معظم رهبری همان دیداری که معظم له تعبیر مدیریت جهادی را بکار بردند یکی از همان افراد شورا که با فشارهای بیرون هماهنگ است داخل آسانسور به من گفت ما می خواهیم استعفای شهردار را در صحن مطرح کنیم گفتم به چه دلیل؟ گفت به خاطر همین آتش سوزی که اتفاق افتاده که من گفتم آتش سوزی دیروز اتفاق افتاد و هنوز هیچ گزارش فنی نیامده شما چطور می خواهید مقام عالی شهرداری را مجبور به استعفا کنید که البته ایشان باز آن را در صحن مطرح کرد و یا اینکه یک اتوبوس تصادف می کند دوباره اینها استعفای شهردار را مطرح می کنند مثل این می ماند که در همین حادثه هواپیمای مسافربری و قطار ما بگوییم جاندارد که وزیر استعفا دهد آیا این درست است مسلم است که تا ارائه نظر کارشناسی مطلبی غیرمنطقی و سیاسی است ولی با این حال ایشان این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: در همین کار ارزشمند شهرداری در راستای عفاف، آرامش و تکریم بانوان در مجموعه شهرداری باز همین فرد بحث تفکیک جنسیتی و مخالف بودن آن با کنوانسیون ها را مطرح کرد این ها در هر موردی به دنبال تضعیف ارزشها و مدیریت جهادی در شهرداری هستند.

عضو شورای شهر تهران در مورد رفتار سیاسی بعضی از افراد شورا و همچنین سابقه تلخ شورای شهر اول گفت: برخی از بیش فعالان سیاسی در داخل شورا تصورشان این است که اگر با فشارهای بیرونی هماهنگ شوند می توانند مدیریت شهری را معطل نگه دارند که البته به جایی نخواهند رسید در همین کار ارزشی شهرداری در تکریم بانوان برای این ها بسیار سنگین تمام شد چرا که حدود ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی طرح را تایید کردند ،ائمه جمعه تهران و سراسر کشور و همچنین قوه قضاییه تایید کردند و بسیاری از مردم ازاین کار خرسند شدند و مورد تایید قرار دادند.

وی افزود: به نظر من این بیش فعالی سیاسی نه تنها برای این ها سودی نداشته بلکه آن ها را دچار واپسگرایی کرده است. نتیجه این اعمال و رفتار آنها از دست رفتن آبروی اجتماعی و از دست رفتن رای مردم خواهد بود.

شاکری در مورد پیشنهاد طرح نظارت بر روزنامه همشهری دغدغه اصلاح طلبان شورا بیان داشت: اگر نیت ها را نیت های درستی در نظر بگیریم، تعبیر و تفسیر از نظارت، در ذهن برخی از دوستان تعبیر درستی نیست. با توجه به فعالیت های گسترده ای که شهرداری دارد، در زمینه های مختلف و مجموع ماموریت های آن در عرصه های هفتگانه اگر همه را در نظر بگیریم نیاز به چه مقدار ستاد و شورای نظارت هست؟ اگر بخواهیم هر ماموریتی را مستقیم نظارت کنیم نه منطقی است و نه امکانپذیر می باشد.

در حال حاضر بیست و دو منطقه شهرداری وجود دارد و بیشتر ماموریت ها در مناطق صورت می گیرد و شهرداری حدود بیست و دو سازمان دارد با ماموریت های متنوع و متفاوت، به این ها معاونتها را نیز اضافه کنید که اگر با این تعبیر، نظارت صورت گیرد و عضو شورا در آنجا حضور پیدا کند نه به لحاظ وقتی می تواند و نه منطقی است.
و از جمله این موارد موسسه همشهری است که یک روزنامه و ده ها نشریه دارد که هرکدام مانند همه نشریات برای خود سردبیر و شورای تیتر دارند. اصلا این سه عضو شورا چه طور نظارتی خواهند داشت قبل از چاپ، حین چاپ و یا بعد از چاپ.

اینطور به نظر می رسد که اینها خواسته هایی از مدیریت همشهری داشته اند که مسئولین همشهری هم معذوریت هایی برای برآورده کردن خواسته های آنها داشته اند لذا می خواهند در قالب یک طرح آن خواسته ها را به اجرا در بیاورند که البته من نیز در مخالفت با این طرح استدلال های خودم را مطرح کردم و نتیجه این شد که دو فوریت طرح رای نیاورد و طرح به یک فوریت تبدیل شد.

وی درمورد فضای انتخابات داخلی شورای شهر برای هیات رییسه جدید اذعان داشت: وقتی شورا با این ترکیب شکل پیدا کرد اقتضائات خاص خود را هم خواهد داشت البته برای ما خیلی موارد باور ناپذیر است بطور مثال صبح روز رای گیری انتخاب شهردار حکم معاونت نظارت را به شخصی دادند، این امر قاعدتا مرسوم نیست آن هم به عجله صبح روز رای گیری این کار انجام گیرد همه متعجب شدند حتی بعضی از کسانی که از جنس دوم خردادی بودند ولی منصف بودند آن ها هم از این کار متعجب و حیرت زده بودند البته امید وارم که این شیوه ها را بکار نبرند و در فضای درست وسلامت رای گیری انجام گیرد.
کد مطلب : 89910