توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۹
سلام فرمانده اثری با محتوایی به عظمت تمام تاریخ
در طول تاریخ گاه برخی سرودها در اذهان مردم جای می گیرد. سرودهایی که نمایانگر آرزوها و آرمان های یک ملت در طول تاریخ است. گاه این سرودها در میانه یک نبرد بزرگ به یاری یک ملت شتافته و توانسته است، جلوی پیشروی دشمن را بگیرد.
سلام فرمانده اثری با محتوایی به عظمت تمام تاریخ
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز در طول تاریخ گاه برخی سرودها در اذهان مردم جای می گیرد. سرودهایی که نمایانگر آرزوها و آرمان های یک ملت در طول تاریخ است. گاه این سرودها در میانه یک نبرد بزرگ به یاری یک ملت شتافته و توانسته است، جلوی پیشروی دشمن را بگیرد.

در طول سال های انقلاب اسلامی چه در زمان پیروزی و چه پس از آن سرودهایی بودند که غریو قیام مردم ایران در مقابل ظلم و ستم استبداد و استعمار بوده است. در زمان دفاع مقدس نواهایی همچون «ای لشکر صاحب الزمان» نکته اتکای حافظه صوتی مردم ایران بوده است.

در سال های پس از پایان جنگ و در کوران جنگ روانی همه جانبه دشمن برخی این مساله را مطرح می کردند که دوران چنین سرودهایی به پایان رسیده است. در این میان و در دوره های مختلف رهبر معظم انقلاب اسلامی بر این نکته تاکید کرده اند که باید از ظرفیت های سرودهای انقلابی برای تبلیغ شعائر انقلابی استفاده کنیم.

حالا به نظر می رسد که سرود سلام فرمانده توانسته در این مسیر قدمی بردارد. سرودی که بر پایه پاک ترین احساسات ملت ایران نسبت به حضرت صاحب الزمان (عج) و شهید قاسم سلیمانی تولید شده است. شاید در نگاه اول این گونه برسد که صرف تکرار این سرود از رسانه های جمعی و یا متن آهنگین آن توانسته چنین اقبالی را نسبت به یک سرود ایجاد کند اما واقعیت این است که ده ها اثر فرهنگی دیگر با همین بسامد در رسانه های عمومی پخش شده است.

با این حال این اثر توانسته نه تنها در گسترده ایران بلکه در تمام گسترده فرهنگ شیعی پخش شود. بدون شک جدا از شکل هنرمندانه و توزیع مناسب محتوای ویژه این سرود با تکیه بر معارف مهدوی و فرهنگ شهادت در موفقیت آن نقشی اساسی ایفا کرده است. امری که باید در سایر آثار این چنینی تکرار شود.

سعید پورملائی هریس
کد مطلب : 311692