توصيه به ديگران
۱
چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۳
زیاده خواهی های آمریکا همچنان ادامه دارد
تا زمانی که ایالات متحده آمریکا بخواهد به این روال حال حاضر که نظرات خود را بر اساس خواسته های صهیونیست ها و عربستان دنبال می کند، ادامه دهد، مطمئنا هیچ نتیجه ای حاصل نخواهد شد.
زیاده خواهی های آمریکا همچنان ادامه دارد
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصرامروز،  اخیرا شاهد برگزاری آخرین دور مذاکرات هسته ای با حضور وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، نماینده اتحادیه اروپا و تیم مذاکره کننده ایران متشکل از وزیر امور خارجه و دیگر همراهان ایشان در مسقط عمان بوده ایم. این برای اولین بار است که مذاکرات هسته‌ ای خارج از مقرهای سازمان ملل در یکی از کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌ شود.

به بهانه برگزاری این دور از مذاکرات هسته ای کشورمان و اطلاع از آخرین نتایج و جزئیات مذاکرات مسقط میان وزیران خارجه ایران و آمریکا و آخرین تحولات و پیشرفت‌ها، به سراغ یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هستند، رفتیم و گفتگویی کوتاه با ایشان در رابطه با آخرین وضعیت پرونده هسته ای ایران ترتیب داده ایم.

محمد اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی است. وي عضو گروه توحیدی صف قبل از انقلاب بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی با حضور در جبهه های حق علیه باطل و فرماندهی لشگر ۲۷ محمد رسول الله، به افتخار جانبازی ۷۰ درصد نائل آمد. از دیگر سوابق ایشان می توان به جانشینی تیپ۲۰ زرهی رمضان، جانشینی فرمانده قرارگاه ثارالله تهران، جانشینی سپاه یکم ثارالله، فرماندهی بسیج استان تهران و ریاست اداره امنیت ستاد کل نیروهای مسلح اشاره كرد.

کوثری دارای مدرک کارشناسی جغرافیای سیاسی و کارشناسی ارشد مدیریت امور دفاعی است. وی در حال حاضر دانشجوی دکتری علوم دفاعی و امنیت ملی و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در امور دفاعی است. 

مشروح گفتگوی وی با عصر امروز در ذیل می آید.

* لطفا از جزئیات و نتایج آخرین دور مذاکرات هسته ای در مسقط بفرمایید.

از آخرین بخش مذاکرات که در مسقط بوده است، باید گفت که هنوز آقای ظریف یا آقای عراقچی یا آقای تخت روان چی به کمیسیون مجلس شورای اسلامی نیامده اند تا گزارشی از عملکرد خود بدهند. اما آن چه که به صورت پراکنده اطلاع داریم، این است که به توافق آنچنانی که مد نظر بوده است، نرسیده اند. نهایتا در ژنو یا وین قرار بر این شده که آخرین مذاکرات مدت زمان چهار ماهه را پشت سر بگذارند. در نهایت باز هم باید گفت به دلیل زیاده خواهی های بیش از اندازه استکبار جهانی یعنی آمریکا، بعید می دانیم که به نتیجه ای برسند. زیرا مذاکرات هم مذاکرات سه جانبه شده است. حتی می شود گفت به صورت دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا.

این چنین است که نتیجه ای حاصل نخواهد شد. زیرا زمانی که در مذاکره ای منطق یا استدلالی قوی حاکم نباشد، آن وقت است که استکبار جهانی خود را فراتر از قانون قرار داده و لذا عنوان می کند که آن چیزی که من می گویم باید اعمال شود و اینجاست که ما هم زیر بار حرف زور نخواهیم رفت؛ چرا که مذاکره دو طرفه است نه یک طرفه و مواضع دو طرف باید رعایت شود. در نتیجه باید گفت که این مذاکره احتمالا به نتیجه مثبتی منجر نخواهد شد.

*چرا در این مذاکرات، کشور آمریکا به تنهایی حاضر شد؟ این اتفاق چه تحلیل هایی می تواند داشته باشد؟

علت این رفتار کشور آمریکا می تواند این باشد که تصور می کرد به صورت تنهایی و دو جانبه می تواند فشار بیشتری به جمهوری اسلامی ایران بیاورد تا به اهداف مورد نظر خود برسد. بالاخره قبلا کشورهای روسیه و چین حضور داشتند و گاهی اوقات با خواسته های غیر منطقی و زیاده خواهی های آمریکا مخالفت می کردند.

اما این بار گفتند دو جانبه باشد، به ظاهر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یعنی نماینده گروه ۱+۵ در این مذاکرات؛ خانم کاترین اشتون هم حضور داشت، اما هدف شان این بود که بیشتر فشار بیاورند و این طور که دیدیم نتیجه ای در بر نداشت و آن چه که آن ها می خواستند محقق نشد و تیم مذاکره کننده ایرانی محکم ایستاد و آن حدودی که برای تیم مذاکره کننده ایرانی مشخص شده بود، به طور دقیق برای طرف های گفتگو بازگو کردند و لذا با همه این تفاصیل نتیجه دلخواه حاصل نشد.

*شما عملکرد گروه مذاکره کننده ایرانی را در این دور از مذاکرات رضایت بخش می دانید؟

بالاخره در این مذاکره اخیر، اصطلاحا آن خطوط قرمزی که باید رعایت می شده تا حدود زیادی از جانب تیم مذاکره کننده ایرانی رعایت شده است.

*به نظر می رسد پس از این مذاکرات مسقط، آقای روحانی لحن تندتری به خصوص نسبت به آمریکا گرفته اند. آیا این تغییر لحن را به نتایج مذاکرات مربوط می دانید؟

بله دقیقا همین طور است. زیرا آمریکا و متحدانش برخورد بسیار زشت و ناشایستی از جهت بحث تحریم ها داشتند، لذا این مسئله باعث شد که هم تیم مذاکره کننده و هم جناب آقای روحانی موضع خود را نسبت به گذشته تغییر بدهند و محکم تر از قبل با آمریکا پای میز مذاکره بنشینند و صحبت کنند.

* برداشت شما درباره آینده پرونده هسته ای ایران چگونه است؟

تا زمانی که ایالات متحده آمریکا بخواهد به این روال حال حاضر که نظرات خود را بر اساس خواسته های صهیونیست ها و عربستان دنبال می کند، ادامه دهد، مطمئنا هیچ نتیجه ای حاصل نخواهد شد. مگر این که منصفانه حضور پیدا کنند و قصد مذاکره اصولی و منطقی داشته باشند تا به نتیجه برسند. آن زمان می شود گفت که نتایج قابل ملاحظه ای از مذاکرات به دست آمده است. اما اگر بر همین روال که فقط می خواهند رضایت رژیم اشغال گر قدس، عربستان و ترکیه را جلب کنند، بالاخص صهیونیست ها و عربستان را، قطعا باید اظهار داشت که به هیچ نتیجه ای دست پیدا نمی کنند.

* به نظر شما شکست مذاکرات، چه تاثیری بر آرایش جریان های سیاسی داخلی خواهد داشت؟

البته به نظر من چیزی به آن صورت تغییر نخواهد کرد. به این دلیل که این مذاکره از قبل هم تا حد خیلی زیادی پیش بینی می شد که به این نحو انجام شود. البته بعضی ها عنوان می کردند که اگر به نتیجه برسیم بحث انتخابات آینده را به دست خواهیم گرفت. اما به نظر من این طور نبوده، نیست و نخواهد بود. در نهایت، چون که مشخص شد آمریکایی ها، شیطنت، گستاخی ها و زیاده خواهی های بی منطق و زورگویی های خود را در عمل به مراتب نشان داده اند.

این چنین است که آن ها هیچ موقع نمی خواهند که منطق بر مذاکرات و اعمالشان حاکم باشد، از آنجایی که خودشان را فراتر از همه قانون ها می دانند، این دلائل است که باعث می شود همیشه زیاده خواه، زورگو و قدرت طلب باشند و خود را ابر قدرت و قدرت شماره یک دنیا می دانند. لذا این پیش بینی می شد که نتیجه ای در بر نداشته باشد. لذا من هم از ابتدا این نظر را داشتم که این مسئله در جریان های سیاسی کشور حتی اگر کسانی می خواستند بهره برداری خاصی کنند، قطعا بدانند هیچ موقع تغییر آنچنانی حاصل نخواهد شد.
کد مطلب : 96672