توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۱۷
تلاش عربستان برای جذب توریست با نقش‌آفرینی بانوان
در حالی که هنوز ورود بانوان به بقیع ممنوع است، سعودی‌ها در حج امسال بانوان را در امور امنیتی و اجتماعی مشارکت داده‌اند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز؛ «امسال برای نخستین‌بار بانوان در تعویض پرده خانه خدا مشارکت کردند.» این را اداره کل نگهداری مسجدالحرام اعلام کرده است.

عربستان در ایام حج امسال مشارکت بانوان را در امور امنیتی و اجتماعی افزایش داد.

رئیس کل امور مسجدالحرام شیخ عبدالرحمن السدیس می‌گوید که «در مراسم تعویض پرده کعبه از حدود ۱۸۰ فعال کارگاه دوخت، ۲۰ بانوی فعال مشارکت داشتند.»

این در حالی است که سعودی‌ها در هیچ کدام از برنامه‌های مسجدالحرام بانوان را دخیل نمی‌کردند.

در سال‌های گذشته بانوان در عربستان حق رأی، رانندگی یا تشرف به عمره و حج بدون محرم را نداشتند. عربستان پس از عضویت در کمیسیون مقام زن در سازمان ملل متحد، تلاش کرد تا این روند را بهبود دهد با این وجود سال ۲۰۱۶ در بین ۱۴۴ کشور دنیا که از نظر شاخص جهانی شکاف جنسیتی رتبه بندی شده بودند، در رتبه ۱۴۱ قرار گرفت. با توجه به تغییر این رویکرد، سال گذشته چند بانوی بی‌حجاب به حرم نبوی رفتند که با اعتراض مسلمانان همراه شد.

امسال عربستان تلاش کرد تا با مشارکت بانوان در امنیت حج و تعویض پرده کعبه، شکاف جنسیتی را کاهش دهد. بر همین اساس، حدود ۲ هزار بانو با لباس‌های پلیسی در ورودی‌های مکه و حتی مسجدالحرام به زائران خدمت کردند.

گفته می‌شود که «این اقدام برای نشان دادن تغییر رویکرد سعودی‌ها در برخورد با بانوان و جذب توریست است.»

این در حالی است که در عربستان همچنان حضور بانوان در تشییع عزیزانش و ورود به بقیع ممنوع است.

در چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی‌ها حضور بانوان در اجتماع نوعی «برابری جنسیتی، مدرن‌سازی و نقش حیاتی برای رسیدن به قدرت» عنوان شده است. البته کاهش سخت‌گیری‌ها در حجاب نیز مورد توجه قرار گرفته شده است. این امر پس از تلاش عربستان برای توریستی کردن این کشور به ویژه با حضور رونالدو و جورجینیا اتفاق افتاد.

وزیر گردشگری عربستان احمد خطیب با بیان اینکه برای رسیدن به عربستانِ آینده باید محدودیت‌ها را کاهش داد، می‌گوید که «نباید محدودیت برای بانوان مانع از انتخاب عربستان به عنوان مقصد شود.»

در مقابل رئیس سازمان توسعه اسلامی مالزی حکیم بنت محد یوسف می‌گوید که «نیمی از زائران خانه خدا بانوان هستند، اما هنوز حق ورود به بقیع را ندارند.»

کارشناسان معتقدند که با توجه به تغییر رویکرد عربستان نسبت به بانوان باید «بازگشایی بقیع برای بانوان مطالبه عمومی شود.» از طرفی هم باید زیرساخت‌های لازم برای حضور بانوان در اماکن زیارتی فراهم شود.

رئیس کمیته حج هند عبدالله کوتی می‌گوید که «تقویت جایگاه بانوان با برپایی مراسم‌های نامتعارف مثل کنسرت و ... نباید موجب تضعیف اسلام حداقل در شهرهای مکه و مدینه شود.»
مرجع : فارس
کد مطلب : 337494