توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۴۲
آخرین موارد ابتلا به «تب دنگی» در کشور اعلام شد
تاکنون ۱۴۹ مورد ابتلا به تب دنگی در کشور مشاهده شده است که ۱۳۰ مورد از این افراد از امارت متحده به کشور وارد شده‌اند و تنها ۱۱ مورد در کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز شهنام عرشی رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: تاکنون ۱۴۹ مورد ابتلا به تب دنگی در کشور مشاهده شده است که ۱۳۰ مورد از این افراد از امارت متحده به کشور وارد شده‌اند و تنها ۱۱ مورد در کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند.

وی ادامه داد: ۳ مورد از این موارد ابتلا در بندرلنگه بوده و ۸ مورد نیز از سایر کشور‌ها به کشور ایران وارده شده‌اند. خوشبختانه این بیماری تنها یک مورد مرگ و میر داشته است که خانم مسنی بوده  که در امارات به این بیماری مبتلا شده است و در داخل کشور مطلقا ابتلای منجر به مرگ نداشته‌ایم.

عرشی با بیان اینکه وضعیت ۱۱ بیمار مبتلا نیز مساعد است گفت: این ۱۳۰ مورد در نقاط مختلف کشور از جمله، مشهد، شیراز، تهران، قم و سایر شهر‌ها شناسایی شده‌اند که از کشور‌های دیگر به کشور آمده‌اند و تنها جایی که پشه آلوده وجود دارد و مستقر است شهر بندلنگه است. در استان‌های جنوبی و گیلان نیز موارد محدودی وجود دارد و موارد ابتلا نیز تاکنون در این استان‌ها نداریم و ممکن است به مرور زمان این پشه تکثیر شود.

وی با با اشاره به تبلیغات شایع در فضای مجازی درباره درمان این بیماری توضیح داد: برخی از پماد‌ها و اسپری‌ها ممکن است منجر به پشگیری از گزیدگی پشه شود و این پماد‌ها و اسپری‌ها که در کشور تولید می‌شوند می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. همچنین استفاده از پشه بند در استان‌های آلوده و استفاده از لباس‌های پوشیده می‌تواند به پشیگیری از ابتلا کمک کند. توصیه می‌شود در مکان‌های آلوده که پشه زیاد است تردد نکنیم. برخی اظهارات درباره مصرف دارو‌های گیاهی و جوشاندن آب در محیط درست نیست.

عرشی افزود: این بیماری از طریق پشه آئدس منتقل می‌شود و خون خواری بالایی دارد و در روز ممکن است تا ۲۰ نفر را مورد گزش قرار دهد، در هیچ استانی درحال حاضر نگرانی وجود ندارد و فقط بندر لنگه به این بیماری آلوده شده است.

وی توضیح داد: این نگرانی وجود دارد هموطنانی که به کشور‌های آلوده مسافرت می‌کنند ممکن است این بیماری را به کشور وارد کنند و نگرانیم بیماری در ماه‌های آینده در استان‌های جنوبی شایع شود.

عرشی با بیان اینکه بیماری تب دنگی درمان دارویی خاصی ندارد و واکسن آن به طور گسترده در دسترس نیست گفت: اغلب مبتلایان علائم خفیف دارند و فرم شدید بیماری را نمی‌گیرند و نوع شدید پس از چندبار ابتلا رخ می‌دهد. در بیست درصد موارد ممکن است تب شدید و درد بدن و استخوانی مشاهده شود و اگر فردی به نوع شدید بیماری مبتلا شود ممکن است شکم درد و خون‌ریزی نیز مشاهده شود اما خوشبختانه موردی از ابتلای شدید به این بیماری مشاهده نشده است.
مرجع : فارس
کد مطلب : 337467