۳
توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۰۳
ماجرای سرقت علمی معصومه ابتکار چه بود؟
انتشار اسنادی جدید از سرقت علمی معصومه ابتکار معاون سابق دولت خاتمی اصالت مدرک وی را با تردید های جدی مواجه کرده است
ماجرای سرقت علمی معصومه ابتکار چه بود؟
Share/Save/Bookmark
مقاله علمی چاپ شده توسط خانم ابتکار در مجله Iran Journal Allergy Asthma Immunol توسط محققین پروژه کشف دستبرد علمی دژاووی دانشگاه تکزاس آمریکا با این اتهام که ۸۵٪ آن مشابه مقالات دیگر علمی است یک مقاله تقلیدی شناخته شد.

ابتکار طی نامه‌ای خطاب به محققین پروژه دژاوو از خود در برابر اتهامات وارده دفاع نمود: «آن طور که قبلا در پاسخ به دو ژورنال و مولفین اعلام کردم دو یا سه پاراگراف و یک جدول از مقاله رایدل بدون ذکر منابع درج شده که این یک اشتباه بوده و از بابت آن عذرخواهی کردم؛ با ذکر این نکته که آن زمان با یک دانشجو کار می‌کردم و نمی‌دانستم برخی از بخش‌های متن را به طور مستقیم استفاده کرده‌است [ابتکار تنها نویسنده مقاله‌است]... این مقاله مروری بوده و با همکاری یک دانشجو انجام شد. قبلا چندین سمینار درباره این موضوع داشتم و ژورنال از من دعوت کرد مقاله‌ای مروری در این باره ارایه دهم. شما مدعی شده‌اید که این مقاله یک کار تقلیدی است. آیا مطالعه مروری قبل از مقاله من در خصوص آلودگی هوا و تغییرات الگوهای سایتوکاینی منتشر شده‌است؟ آیا این ایده برای مقاله مروری جدید بوده و یا براساس ادعای شما تقلیدی به حساب می‌آید؟ جناب دکتر گارنر، کار شما برای من آگاه کننده بود و من به خاطر کوتاهی عذرخواهی کرده‌ام و پس از این در تهیه مطالب علمی دقت بیشتری خواهم کرد و از شما نیز ممنونم؛ ولی با توجّه به موارد بالا آیا فکر نمی‌کنید قضاوتی ارزشی را در مورد من انجام دادید، بدون اینکه فرصت پاسخ و دفاع به من داده باشید و ادعاهای خود را روی اینترنت برای طیف وسیعی از ببیندگان گذاشتید در حالی که امکان پاسخ گویی من نبوده‌است؟»

نشریه نیچر در یکی از شماره‌های بعدی خود گزارشی از بازتاب این حادثه در ایران به چاپ رساند که در آن یکی از نویسندگان مقاله اصلی اعلام کرده‌است از توضیحات ابتکار قانع نشده‌است و گفته‌است: «مقاله کپی واقعی از کارهای دیگران است و حتی غلط‌های نگارشی نیز کپی شده‌است.» محمداسلامی سردبیر این ژورنال ایرانی در مصاحبه با نیچر اعلام کرد مقاله مذکور پس فرستاده خواهد شد و همچنین در سرمقاله‌ای بر سیاستش در برابر کپی برداری تاکید خواهد کرد.

رجانیوز نيز در آن زمان نوشت که وی با اعتراف به دزدی علمی خود در نشستی در دانشگاه شیراز گفت: «من عذر می‌خواهم، انسان جایز الخطاست.».

به هر حال متاسفانه موضوع نشر افكار تخريب كننده افكار عمومي و يا سوء استفاده از گزينه هاي علمي براي ارتقاء شخصيتي خود چيزي است كه معصومه ابتكار نه امروز و در قالب سرطانزا بودن امواج ماه واره اي بلكه از سالهاي دور و در مقالات علمي خود مورد استفاده قرار مي داده است

به گزارش خبرنگار عصر امروز با انتشار اسنادی جدید از سرقت علمی معصومه ابتکار عضو فعلی شورای شهر و معاون سابق خاتمی ماجرای دستبرد علمی وی در سال ۲۰۰۶ بار دیگر بر سر زبانها افتاد

یک وبلاگ با انتشار چند سند جدید مربوط به این دستبرد علمی نوشته است که طبق اعلام پایگاه dejavu خانم ابتکار اقدام به چاپ مقاله ای با عنوان " تنگي نفس ناشي از آلودگي هوا و تغييرات در الگوهاي سيتوکين" در سال ۲۰۰۶ کرده است که قبل از این در سال ۲۰۰۵ درمجله ای آمریکایی به اسم " Allergy Clin Immunol " با عنوان "بيولوژي تاثيرات اگزوز ديزل بر عملکرد تنفسي که توسط مارک ریدل و دیوید دیاز سانچز نوشته شده به چاپ رسیده است. 

در ضمیمه این گزارش شباهت موجود بین دو متن در بخش خلاصه مقاله به تفصیل آمده است اینجا

متن گزارش کامل جعل مقاله علمي توسط معصومه ابتکار معاون رييس جمهور در دولت اصلاحات در آدرس اينترنتي زير موجود است: http://spore.swmed.edu/dejavu/duplicate/۹۸۶۶ . 

لازم به ذکر است براي مقابله با جعل مقالات علمي،مرکز پزشکي دانشگاه تگزاس در دالاس با استفاده از نرم افزار متن ياب eTBLAST سايتي را راه اندازي کرده است به نام Deja vu به معني آشناپنداري. اين پايگاه اطلاعاتي که به طور مرتب به روز مي شود اينک حاوي ۷۵۰۰۰ خلاصه مقاله با شباهت هاي زياد از کشورهاي مختلف است. تيم مسوول مچ گيري اين دانشگاه تاکنون دهها مقاله که عينا کپي برداري و در نشريات ديگر چاپ شده را پيدا کرده است. 


کد مطلب : 38989
رضا علوی
۱۳۹۱-۰۹-۲۶ ۲۲:۴۷:۰۷
اووووه!انقد از این سوتی ها در بین اساتید دانشگاامون زیاده که بیا و ببین.بغیر از اونایی که کشف نمیشه تعداد زیادی هم بخاطر اینکه مثل این خانم شخصیت سیاسی ندارن، اصلا رسانه ای نمیشه.تا اونا باشن دیگه از دانشجو کار نکشن بعد به اسم خودشون چاپ کنن
 
صادق
United States
۱۳۹۱-۱۰-۰۲ ۰۷:۲۶:۳۵
کلا زیاد جدی نگیرید حرفاشو
یک پیام بازرگانی بود در دیروز امروز فردا که با استقبال خریداران هم روبرو نشد
 
فرامرز
۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۲۰:۱۸:۱۳
اگر در جهان، کسی غیر از خانم ابتکار را می شناسید که حاضر است به خاطر حفظ مقام موروثی خود در حکومت، به مخترع بزرگ کشورش که باعث افتخار کشورش می باشد؛ تهمتِ جاعل امضا بودن را بزند، به ما معرفی کنید تا عکس او را در کنار عکس خانم ابتکار قرار دهیم ...
کسی که خود جاعل است چگونه اینهمه اسناد مستدل را که توسط جمشید آرین اصل (مخترع اولین خودروی الکتریکی و ایستگاه های شارژ هوشمند 100% ساخت و تولید داخل) را جاعل میخواند؟!!