توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۲۶
بحران آواره‌های اسرائیلی در پی طوفان الاقصی
آواره شدن ۲۰۰ هزار اسرائیلی یکی از پیامدهای جنگ طوفان الاقصی است که چندان مورد توجه رسانه ها قرار نگرفته و ابعاد بحرانی آن بررسی نشده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، در پی حمله غافلگیرانه نیروهای مقاومت فلسطین به شهرک‌های اسرائیلی از روز هفتم اکتبر 2023 و همچنین در پی آغاز شدن درگیری‌های محدود میان حزب الله لبنان و اسرائیل از روز هشتم اکتبر، رژیم صهیونیستی ناچار شد کم کم در حاشیه نوار مرزی جنوبی و شمالی خود بیش از 105 محله و شهرک را تخلیه کند و جمعیت حدود 200 هزار نفری آنها را به مناطق مرکزی تر سرزمین های اشغالی منتقل سازد.

این بُعد از پیامدهای جنگ اخیر برای اسرائیلی ها در کنار 1500 کشته، 6 هزار زخمی و دست‌کم 242 اسیر، کمتر مورد بررسی و تحلیل رسانه های جهانی قرار گرفته است. این برای نخستین بار است که در درگیری‌های میان اسرائیل و فلسطین گروه بزرگی از ساکنان سرزمین‌های اشغالی نیز دچار معضل بی خانمانی و آوارگی می شوند.

اداره مدیریت اضطراری وزارت جنگ اسرائیل روز 22 اکتبر اعلام کرد که حدود 120 هزار اسرائیلی آواره را تحویل گرفته است. این تعداد از 53 محله و شهرک واقع در اطراف نوار غزه خارج شده اند. شهرک سدیروت یکی از بزرگ‌ترین شهرک های نوار مرزی جنوبی است که 36 هزار صهیونیست در آن زندگی می کنند.

به گفته مقامات اسرائیلی، این این 120 هزار نفر به دو دسته اصلی تقسیم شده اند: افرادی که به طور کامل از خانه های خود تخلیه شده اند و دسته دوم افرادی که نیازمند اسکان در اقامتگاه‌های دولتی هستند.

از سوی دیگر بیش از 80 هزار نفر نیز از ساکنان شهرک‌ها و شهرهای شمال سرزمین های اشغالی و هم‌مرز با لبنان نیز تا این لحظه از محل زندگی خود خارج شده اند. دست کم 28 شهرک در نوار شمالی اسرائیل تخلیه شده است. کریات شمونه، یکی از مهم‌ترین شهرک‌های شمالی به حساب می‌آید و 23 هزار نفر جمعیت دارد. مسئولیت هزینه های زندگی و خورد و خوراک و اسکان این 200 هزار تن تا زمانی که جنگ ادامه داشته باشد و مخاطرات امنیتی برطرف نشود کاملاً برعهده ائتلاف حاکم بر سرزمین های اشغالی خواهد بود که خود بار دیگری بر اقتصاد اسرائیل است. برای اسکان این تعداد در هتل‌های اسرائیل، وضعیت بغرنجی به وجود آمد و کار به هرج و مرج کشیده شد. زیرا لغو کردن پذیرش افرادی که اتاق های هتل‌ها را رزرو کرده بودند مدتی زمان برد و باعث نارضایتی آنها شد.

طولانی شدن جنگ و افزایش فشارها

با طولانی و فرسایشی شدن جنگ گروهی از آوارگان اسرائیلی در پایگاه‌های نظامی اسکان داده شدند و در زیر چادر زندگی می کنند. در همین راستا یوآو گالانت، وزیر جنگ و بنی گانتز، وزیر کابینه جنگی اسرائیل از طولانی شدن جنگ خبر داده و مدعی شده اند شاید آوارگان اسرائیلی حتی مجبور شوند یکسال در این شرایط بمانند و تا یک سال به محل سکونت خود باز نگردند. خوشبینانه ترین ارزیابی ها نشان می دهد این آوارگان دست کم تا پایان ژانویه 2024 نمی توانند به خانه ها و محل سکونت خود بازگردند.

به نظر می رسد در صورت طولانی تر شدن جنگ میزان نارضایتی در میان این 200 هزار نفر نیز افزایش خواهد یافت و این خود به بحرانی جدید برای اسرائیل مبدل خواهد شد. تحلیل های اقتصادی حاکی از این است که فشارهای اقتصادی باعث می شود اقتصاد رژیم صهیونیستی پس از جنگ دست کم 11 درصد کوچک شود. در همین راستا به نظر می‌رسد کسری بودجه رژیم صهیونیستی نیز چندین برابر بیشتر شود. همچنین در این مدت فشار زیادی به بتصلائل اسموطریچ، وزیر دارایی وارد شده که بودجه وزارتخانه های مختلف و نیز بودجه تعیین شده برای احزاب عضو کابینه را به جنگ اختصاص دهد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 331589