توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۷
امیرعبداللهیان: تا در مورد همه چیز توافق نشود نمی‌توان از رسیدن به توافق خوب و پایدار سخن گفت
وزیر امور خارجه با بیان این‌که پس از دریافت نظرات آمریکا، در صورت حصول اطمینان از انتفاع اقتصادی ایران و رعایت خطوط قرمزمان، وارد مرحله جدیدی در وین خواهیم شد، تصریح کرد: تا در مورد همه چیز توافق نشود، نمی‌توان از رسیدن به توافق خوب و پایدار سخن گفت.
امیرعبداللهیان: تا در مورد همه چیز توافق نشود نمی‌توان از رسیدن به توافق خوب و پایدار سخن گفت
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «بدر البوسعیدی» وزیر امور خارجه سلطنت عمان امروز (پنجشنبه) ۲۷ مرداد ماه در مورد مهم‌ترین موضوعات در دستورکار دوجانبه و همچنین برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی به صورت تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

دو وزیر خارجه همچنین در این گفت‌وگو آخرین مباحث مطرح شده در خصوص مذاکرات وین را مورد ارزیابی قرار دادند.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو، به نقش سازنده عمان در جریان مذاکرات برای لغو تحریم‌ها علیه ایران اشاره و از تلاش‌های این کشور برای نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‌های مختلف مذاکرات قدردانی کرد.

* آزادی هر چه سریع‌تر حاجی ایرانی بازداشت شده در عربستان

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به بازداشت یکی از حجاج ایرانی در جریان مناسک حج امسال توسط پلیس عربستان سعودی، بر ضرورت آزادی هر چه سریع‌تر وی تأکید کرد.

وزیر امور خارجه عمان نیز در این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: در چارچوب مناسبات دوستانه دو کشور، پیگیری لازم را برای آزادی این زائر ایرانی به عمل می‌آورد.

به گزارش فارس، چندی پیش نیز امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با «فؤاد حسین» همتای عراقی ضمن پیگیری سرنوشت شهروند ایرانی بازداشت شده در ایام حج در عربستان، خواستار انتقال پیام برای آزادی او شد.

یکی از حجاج کشورمان در روز عید غدیر به دلیل انداختن عکسی از شهید سپهبد قاسم سلیمانی با کعبه توسط پلیس سعودی بازداشت و زندانی شد.

* امیدواری عمان به نتیجه رضایتبخش مذاکرات وین

بدر البوسعیدی ابراز امیدواری کرد که در همکاری مشترک همه طرف‌ها، شاهد نتیجه رضایتبخش مذاکرات وین باشیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به حسن نیت و جدیت ایران در رسیدن به توافقی خوب و پایدار افزود: پس از دریافت نظرات آمریکا، در صورت حصول اطمینان از انتفاع اقتصادی ایران از توافق و رعایت شدن خطوط قرمزمان، وارد مرحله جدیدی در وین خواهیم شد.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: تا در مورد همه چیز توافق نشود نمی‌توانیم با قطعیت از رسیدن به توافق خوب و پایدار سخن بگوییم.

پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه بعد از پیشنهادی که «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا روی میز گذاشت، دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها بعد از حدود پنج ماه وقفه‌ از ۲۰ اسفند ماه سال گذشته و بعد از دو روز مذاکره‌ای که در دوحه انجام شد، مجددا در وین از سر گرفته شد و بعد از پنج روز این مذاکرات پایان یافت و ابتکاراتی از سوی مورا مطرح و قرار شد در پایتخت‌ها در این خصوص تصمیم گیری شود.ساعات پایانی روز دوشنبه ۲۴ مرداد ماه پاسخ و ملاحظات ایران به ابتکارهای اخیر «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات اخیر وین برای اتحادیه اروپا ارسال شد. قبل از آن هم حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه عنوان کرده بود که اگر آمریکا انعطاف لازم را داشته باشد در روزهای آینده به نقطه توافق می‌رسیم.

به گزارش فارس، وزرای خارجه ایران و عمان ۱۹ مرداد ماه نیز تلفنی گفت‌وگو کردند. وزیر امور خارجه عمان در آن گفت‌وگوی تلفنی به نقش سازنده ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها اشاره کرد و موفقیت مذاکرات را به نفع همه طرف‌ها خواند.
کد مطلب : 314216