توصيه به ديگران
۰
شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۳
امیرعبداللهیان: آمادگی برای از سرگیری مذاکرات در روزهای آینده/ اقدامات تحریک کننده صهیونیست‌ها را برنمی‌تابیم
وزیر امور خارجه با بیان این‌که آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم، گفت: امیدواریم طرف آمریکایی این بار واقع بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق اقدامات مسؤولانه و متعهدانه‌ای را انجام دهد.
امیرعبداللهیان: آمادگی برای از سرگیری مذاکرات در روزهای آینده/ اقدامات تحریک کننده صهیونیست‌ها را برنمی‌تابیم
Share/Save/Bookmark
 به گزارش عصر امروز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز میزبان «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران بود، پس از دیدار و گفت‌‌وگو با بورل که بیش از سه ساعت و نیم به طول انجامید در جمع خبرنگاران حضور یافت و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

* گفت‌وگوهای طولانی اما مثبتی را داشتیم

 وی گفت: گفت‌وگوهای طولانی اما مثبتی را در خصوص همکاری‌های جامع جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا داشتیم. جمهوری اسلامی ایران به دنبال روابط متوازن با جهان است و در یک سیاست خارجی متوازن، قاره اروپا برای ما از جایگاه مهمی برخوردار است. حفظ و گسترش روابط با قاره اروپا به شمول تمام کشورهای این قاره چه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چه کشورهای خارج از اتحادیه اروپا از جمله اولویت‌های ما در پیگیری مناسبات با این قاره است. سطح روابط و به ویژه مناسبات تجاری ایران و این قاره در تراز ظرفیت‌های موجود بین ایران و یکایک کشورهای اروپایی نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: امیدواریم در پی روابط دوجانبه و گفت‌وگوهای دوجانبه با یکایک کشورهای اروپایی و همچنین در ادامه گفت‌وگوها و توافقاتی که امروز با آقای بورل داشتیم شاهد توسعه و پیشرفت مناسبات باشیم.

*  آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم/ نفع کامل اقتصادی ایران از برجام

وزیر خارجه بیان کرد: از جمله موضوعاتی که مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم، بحث تداوم مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های دیگر برای لغو تحریم‌ها است. آقای جوزپ بورل چندی پیش از من در تماسی تلفنی خواستند که چگونه می‌توانیم بن بست و توقفی که بعد از صدور قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاصل شده کار را دنبال کنیم و از این بن بست خارج شویم. من به ایشان گفتم که جمهوری اسلامی ایران همیشه از مسیر دیپلماسی و مذاکره عزتمند و البته مبتنی بر نتیجه استقبال می‌کند. از شما دعوت می‌کنم به تهران سفر کنید و همه ابعاد مسئله را با حضور تیم‌های مشترک مذاکراتی ما و هماهنگ کننده دنبال کنیم. در پی این گفت‌وگو امروز میزبان آقای بورل و مورا و تیم دستیاران آنها در تهران هستیم.

به گزارش فارس، وی خاطرنشان کرد: امروز گفت‌وگوهای مفصل، عمیق و دقیقی را درباره مطالبات ایران داشتیم و به بورل تأکید کردیم اولا آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم و ثانیا آن‌چه برای ایران مهم است، نفع کامل اقتصادی ایران از توافقی است که در سال ۲۰۱۵ حاصل شده و هر موضوعی که بتواند نفع کامل اقتصادی ما را تحت تاثیر قرار دهد، از نظر دولت آقای دکتر رئیسی و جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نخواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: ما سعی می‌کنیم مشکلات و نقاط افتراقی که وجود دارد را در مسیر گفت‌وگوهایی که بزودی از سر گرفته خواهد شد، برطرف کنیم. امیدواریم به صورت مشخص طرف آمریکایی این بار واقع بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق، اقدامات مسؤولانه و متعهدانه‌ای را انجام دهد.

* جمهوری اسلامی ایران جنگ را راه حل نمی‌داند

وی گفت: در عین حال در خصوص آخرین وضعیت اوکراین گفت‌وگو کردیم. جمهوری اسلامی ایران جنگ را راه حل نمی‌داند و با نگاه به ریشه‌ها‌ی این بحران و جنگ بر مذاکره  و گفت‌وگوی سیاسی برای رسیدن به یک شرایط مطلوب در منطقه و خروج از جنگ در اوکراین تأکید کردیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در خصوص یمن هر دو طرف از تداوم آتش بس در این کشور حمایت کرده و بر لغو کامل محاصره انسانی و از سرگیری مذاکرات سیاسی یمنی - یمنی تأکید داریم.

وزیر خارجه همچنین بیان کرد: سوریه و فلسطین از دیگر مواضع مورد توجه ماست. در مسئله سوریه معتقد هستیم که باید لغو تحریم‌های یکجانبه اعمال شده علیه سوریه در دستورکار قرار بگیرد و مردم سوریه باید از یک شرایط زندگی خوب برخوردار باشند و در فضایی امن، آرام و مطمئن نسبت به آینده سیاسی خودشان هر تصمیمی که در هر مقطعی لازم است اتخاذ کنند. ما به رای و مردم سوریه احترام می‌گذاریم و به حمایت‌های خودمان از دولت، رهبری و ملت سوریه در مقابله با تروریسم و برای حفظ تمامیت ارضی این کشور ادامه می‌دهیم.

*  اقدامات تحریک کننده رژیم جعلی اسرائیل را بر نمی‌تابیم

امیرعبداللهیان با بیان این‌که موضوع فلسطین از مسائل اساسی است که همچنان در منطقه با آن مواجه هستیم،  اضافه کرد: اقدامات تحریک کننده رژیم جعلی اسرائیل را بر نمی‌تابیم و جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدامات تهدید آمیز رژیم صهیونیستی و از جمله اقدامات تخریب کننده این رژیم در بحث‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز ایران دست بسته نخواهد ماند.

وی گفت: در موضوع افغانستان بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام تأکید کردیم. لازم می‌دانم یک بار دیگر صمیمانه‌ترین مراتب همدردی و تسلیت خود را به حادثه دیدگان زلزله تاسف‌بار و فاجعه اخیر زلزله در افغانستان ابراز کنم، برای کشته‌ شدگان این زلزله آرزوی رحمت و غفران الهی و برای مجروحان این حادثه هم آرزوی سلامتی و برای بازماندگان صبر مسئلت دارم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به مسؤولیت انساندوستانه خود در ارسال کمک‌های انساندوستانه به مناطق زلزله‌زده افغانستان ادامه خواهد داد.

امیرعبداللهیان همچنین گفت که بورل را در جریان آخرین گفت‌وگوهای خودش با لاوروف وزیر خارجه روسیه که روز پنجشنبه در تهران بود، قرار داده است.

رئیس دستگاهه دیپلماسی ادامه داد: از جمله موضوعات مورد بررسی ما همکاری در حوزه انرژی، مبارزه با تروریسم و تداوم مبارزه با مواد مخدر و بحث مهاجرت بود، از جمله مهاجران افغانستانی که در جمهوری اسلامی ایران حضور دارند و همچنان شاهد ورود مهاجران و آوارگان افغانستانی به سمت مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی همچنین گفت که برخی مباحث کنسولی و مطالبات ایران نسبت به هموطنان ما در بخش‌هایی از اروپا در این گفت‌وگوها مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار فارس، جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست خبری با بیان این‌که مذاکرات درباره برجام را در روزهای آتی از سر خواهیم گرفت، گفت: ما باید برجام را دوباره روی ریل قرار بدهیم. (اینجا بخوانید)

گفتنی است بورل که در اولین سفرش در دولت سیزدهم به تهران آمده قرار است بعدازظهر امروز با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز دیدار و گفت‌وگو کند.
مرجع : فارس
کد مطلب : 312704