توصيه به ديگران
۰
شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۰
مافیای فوتبال!؟
قبل از انقلاب تعداد محدودی باشگاههای فوتبال وجود داشت که شاخص آنها تاج و پرسپولیس و بازیکنان آن اغلب از شهر های بزرگ بویژه تهران بودند.
مافیای فوتبال!؟
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز قبل از انقلاب تعداد محدودی باشگاههای فوتبال وجود داشت که شاخص آنها تاج و پرسپولیس و بازیکنان آن اغلب از شهر های بزرگ بویژه تهران بودند.

این بازیکنان موظف بودند که ماهیانه مبلغی را بعنوان حق عضویت بپردازند و اگر موفقیت و پیروزی حاصل می شد شاید یک هدیه و یک امتیاز مختصری به آنها می دادند.

🔴 نکته مهم: این بود که ورزش فوتبال برای جوانان قبل از انقلاب واقعا ورزش و تفریح سالم بوده نه تجارت و پول آوری!

متاسفانه بعداز انقلاب؛ ورزش فوتبال به یک صنعت و تجارت پول آور تبدیل شده است و ضمن توسعه باشگاههای مدرن و استانی؛ اقبال جوانان را به این ورزش جنجالی دوچندان کرده است ‌بویژه اینکه جذابیت آن باعث شده که در سیاست هم برای خود جائی باز کند.

درنتیجه: مافیای فوتبال شکل گرفته و بگونه ای درهم تنیده که اصلاح آن به سادگی میسر نخواهد بود.

⚽️ مثلا: یک جوان ۱۸ تا ۲۴ ساله را از شهرهای کوچک و یا قشر متوسط به پائین جامعه را جذب فوتبال نموده و برای یک فصل بازی از ۱ تا ۲ میلیارد تومان و بعضا بیشتر از بودجه بیت المال به او حق الزحمه می پردازند به اضافه سکه و پاداشهای گوناگون و هزینه های سفر و اقامت آنها در کشورهای مختلف.

درحالیکه اغلب این افراد در همه عمر خود مبلغ ۱۰ میلیون تومان را هم بطور یکجا ندیده بودند. و جالب اینکه بعضی از این افراد با رانت و پولهای بادآورده الان در بالای شهر تهران ساکن خانه های چند ده میلیاردی می باشند. 
 
⚽️ واسطه ها و دلالها از استعداد و نبوغ جوانان استفاده کرده و برای عضو نمودن آنها در باشگاههای مطرح وتیم ملی، حقِ واسطگی و درصد می گیرند و همیشه هم اصرار دارند که از سرمربی خارجی استفاده شود و بعضا از بازیکنان خارجی هم بهره می گیرند که هیچ ضرورتی ندارد.

نکته دیگر اینکه: در مقاطع مختلف افرادی عضو هیئت مدیره باشگاهها شده اند که متخصص نبوده و سابقه ورزشی هم نداشته و یا با بهره گیری از رانت و سیاست در این مراکز جاخوش می کنند.

نمونه دیگر اینکه: اکثر قراردادهای آنها با سرمربیهای خارجی یکطرفه و زیانده می باشد و بیست سال است که واگذاری دو باشگاه ملی به بخش خصوصی در دالان مافیا گرفتار شده است.

از سوئی دیگر جوانان مستعد و بدون پارتی در صف انتظار پیوستن به این باشگاهها میباشند البته مطلب بسیار است و بماند ...

۶  اسفتد  ۱۴۰۰  فرهادنیا
کد مطلب : 308618