توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۹
حجت الاسلام الویری مطرح کرد:
حرکت برخلاف جهاد کبیر موجب کاهش قدرت تصمیم گیری جمهوری اسلامی می شود
جهاد اکبر، جهاد با نفس است و جهاد اصغر قرار گرفتن در برابر دشمن در جبهه جنگ است، اما رهبر انقلاب چند روز قبل از جهاد کبیر سخن گفتند، جهاد کبیربه معنای قطع وابستگی کامل از دشمن است. بی شک جامعه اسلامی در هر مرحله ای از رشد که قرار داشته باشد باید به بیگانگان و دشمنان خود کوچکترین وابستگی نداشته باشد.
حرکت برخلاف جهاد کبیر موجب کاهش قدرت تصمیم گیری جمهوری اسلامی می شود
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز غربی ها سال هاست که با زبان تهدید و تحریم خواسته اند، جمهوری اسلامی را از مواضع اصولی خود به عقب برانند، آنها با دستاویز قرار دادن مسائلی همچون حقوق بشر، انرژی هسته ای و قدرت دفاعی و توان موشکی به دنبال کاهش قدرت جمهوری اسلامی در سطح منطقه و جهان بوده اند، اگرچه همواره تیرشان به سنگ خورده اما همچنان به دنبال روزنه هایی هستند تا ایران را به یک کشور وابسته و مطیع تبدیل کنند.

در همین راستا مقام معظم رهبری چند روز پیش در پاسخ به بهانه تراشی های غربی ها فرمودند: «علت اصلی همه این دشمنی‌ها و بهانه‌تراشی‌ها، تبعیت نکردن از استکبار است زیرا اگر ملت ایران حاضر به تبعیت بود، قطعاً با قدرت موشکی و انرژی هسته‌ای کنار می‌آمدند و هیچ‌گاه نامی از حقوق بشر نیز به میان نمی‌آوردند ».

این تبعیت نکردن از دشمن یعنی ما در مسیر جهاد کبیر قدم برداشته ایم و براین اساس به پیروزی های بزرگ همراه با عزت و اقتدار و پیشرفت دست خواهیم یافت.

در همین ارتباط حجت الاسلام و المسلمین محسن الویری، استاد دانشگاه باقر العلوم (ع) پیرامون مسئله محوری جهاد اکبر و اصغر و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جهاد کبیر با ما به بحث و گفتگو پرداخته است. هم اکنون این مصاحبه تفضیلی را پیش رو دارید.

اهمیت جهاد کبیر بیشتر از هر نوع جهاد دیگری است

*عصر امروز: ابتدا بفرمایید که به طور کلی چه تفاوت هایی بین جهاد اکبر با اصغر وجود دارد؟

جهاد اکبر، جهاد با نفس است و جهاد اصغر قرار گرفتن در برابر دشمن در جبهه جنگ است، اما رهبر انقلاب چند روز قبل از جهاد کبیر سخن گفتند، جهاد کبیربه معنای قطع وابستگی کامل از دشمن است. بی شک جامعه اسلامی در هر مرحله ای از رشد که قرار داشته باشد باید به بیگانگان و دشمنان خود کوچکترین وابستگی نداشته باشد. از آنجایی که جهاد اکبر امری فردی است و جهاد کبیر امری اجتماعی است، اهمیت جهاد کبیر بیشتر از هر نوع جهاد دیگری است. در جهاد اکبر نمی توان مرز تعیین کرد اما در جهاد کبیر ما می توانیم مرزهایی را مشخص و تعیین کنیم. در جهاد اکبر، برنامه ریزی بی معناست ولی در جهاد کبیر باید با برنامه پیش رفت. مقوله جهاد اصغر هم دارای اهمیت است اما جهاد اکبر و کبیر دارای اهمیت بیشتری بوده زیرا در جهاد اکبر ما با نفس سر و کار داریم و در جهاد کبیر باید مقاومت کرده و تحت هیچ شرایطی از دشمن تبعیت نکنیم.

*عصر امروز: به تعبیر مقام معظم رهبری جهاد کبیر یعنی اطاعت نکردن از دشمن، از کافر و از خصمی که در میدان مبارزه قرار گرفته، بر این اساس بفرمایید که آیا مسئولان نظام اسلامی بر همین مبنا گام برداشته اند و یا در برخی برهه ها و بزنگاه های حساس به گونه ای دیگر عمل کرده اند؟

بنده برخلاف تصور عده ای که مسئولان را در این زمینه مورد نقد جدی قرار می دهند، عرض می کنم که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون مسئولان دلسوز نظام ما تا آنجایی که توانسته اند در قضیه جهاد کبیر تلاش کرده اند و تقریبا می توان گفت دغدغه تمام دولت ها پرداختن به این موضوع بوده است البته پرداختن به این مسئله در دولت قبل کمرنگ بود زیرا فکر و ذکر این دولت مسائل دیگری بود. اما در مجموع باید به این مسئله هم اشاره کنم که اگر دولت های مختلف علیرغم تلاش هایی که داشته اند، نتوانسته اند در زمینه جهاد کبیر اقدام موثری داشته باشند، به خاطر دخالت هایی بوده که از سوی عده ای در حیطه اجرایی صورت گرفته وگرنه تمامی دولت هایی که بر سرکار آمده اند تقریبا به دنبال تعظیم و یا خم کردن سر خود در مقابل دشمن و نادیده گرفتن ملتشان نبوده اند.

حرکت برخلاف رویکرد جهاد کبیر و کاهش قدرت تصمیم گیری جمهوری اسلامی

*عصر امروز: امروز اگر برخلاف رویکرد جهاد کبیر حرکت کنیم، دچار چه خسارت هایی می شویم و چه هزینه هایی به نظام تحمیل می شود؟
قطعا هزینه های غیرقابل جبرانی به نظام اسلامی و ساختار این کشور وارد می شود و مهمترین خسارت و آسیبی که به دنبال دارد، کاهش قدرت تصمیم گیری جمهوری اسلامی در منطقه و جهان است، طبعا وقتی ما رویکرد جهادگونه از نوع جهاد کبیر نداشته باشیم، به لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ورشکسته می شویم و از درون تهی خواهیم شد و به یک کشور بی محتوا و بدون مفهوم بدل می شویم. ما نباید برخلاف رویکرد جهاد کبیر حرکت کنیم چون بقا و دوام انقلاب و نظام اسلامی در گرو همین مقاومت و ایستادگی و روی خوش نشان ندادن به دشمن است.

با تکیه بر جهاد کبیر می توان به نفوذ دشمن خاتمه داد

*عصر امروز: با کدام نوع از جهادها می توان به مقابله با نفوذ دشمنان و جنگ نرم پرداخت؟

جهاد کبیر مهمترین و محوری ترین جهادی است که می توان با تکیه بر آن به نفوذ دشمن خاتمه داد اما به شرط اینکه در تمامی مقاطع و در تمامی حوزه ها از مقوله جهاد آن هم جهاد کبیر غافل نشویم. یعنی ما نمی توانیم در سایر حوزه ها مثل اقتصاد و فرهنگ و سیاست مبانی دیگری را اتخاذ کنیم و نگاهمان به غرب باشد اما وقتی به قضیه جنگ نرم و نفوذ دشمن می رسیم، بخواهیم به وسیله جهاد کبیر وارد میدان شده و بساط نفوذ را برچینیم. همه این ها مثل یک زنجیره به هم متصل هستند ما یا باید در همه عرصه ها بر مبنای جهاد کبیر گام برداریم و یا اینکه به طورکلی وابسته به غرب باشیم. اگر از همان کوچکترین حوزه تا بزرگترین مقوله بر جهاد کبیر تکیه داشته باشیم، آنگاه می توانیم در برابر نفوذ دشمن بایستیم.

*عصر امروز: در جهاد کبیر نباید در حوزه های مختلف به ویژه در عرصه سیاست و فرهنگ از دشمن تبعیت کرد، آیا این مسئله امروز در نظام اسلامی نمود دارد و ما به معنای واقعی کلمه شاهد عدم تبعیت از دشمن هستیم و در عرصه سیاست، فرهنگ و اقتصاد انقلابی می اندیشیم؟
من پیش از این هم گفتم، در هیچ عرصه ای مسئولان نظام ما بنا نداشته اند تا به مخالفت با جهاد کبیر بپردازند، اما گاهی یکسری عوامل دست نشانده و مهره های نفوذی به حوزه های مختلف ورود کرده و در مسیر تبعیت از دشمن گام برداشته اند. اکنون هم این نفوذ وجود دارد و طبعا همین مسئله باعث شده تا گاهی غفلت هایی نسبت به موضوع جهاد کبیر صورت بگیرد. اگرچه این غفلت ها نارواست اما مشکل اینجاست که برخی عناصر وابسته دل در گروی دشمن داشته و به منافع فردی و گروهی خود می اندیشند.

*عصر امروز: اکنون برای حرکت هوشمندانه و دقیق در مسیر جهاد کبیر باید چه کرد؟
برای حرکت هوشمندانه در مسیر جهاد کبیر ابتدا از همه باید رهنمودهای مقام معظم رهبری را آویزه گوش خود قرار دهیم و به این رهنمودها و فرمایشات مقام معظم رهبری به چشم نقشه راه نگاه کنیم، قطعا اگر این اتفاق بیفتد بهتر می توانیم عمل کنیم، ضمن اینکه تنها در این صورت است که ما اقتصاد قوی، سیاست مقتدرانه و فرهنگی جامع و کامل خواهیم داشت.

از بهانه تراشی هسته ای تا نفی حقوق بشر برای مقابله با جهاد کبیر در جمهوری اسلامی

*عصر امروز: از جمله اقداماتی که دشمن برای مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی برداشته تا این نظام مقدس در مسیر جهاد کبیر حرکت نکند، شامل چه مواردی است؟

بهانه تراشی در مسیر انرژی هسته ای، زیرسوال بردن حقوق بشر در جمهوری اسلامی و تاختن به مسئله قدرت و توان موشکی از دیگر اقداماتی است که از سوی دشمنان قسم خورده ایران انجام گرفته تا شاید از این طریق این نظام مقدس دست از آرمان های خود و جهاد کبیر بردارد اما همواره به کوری چشم دشمنان، مسئولان نظام اسلامی در مسیر جهاد کبیر گام برداشته اند.

اگرچه در برخی برهه ها سهل انگاری هایی نسبت به حرکت در این مسیر صورت گرفته اما بازهم منش و رفتار نظام اسلامی بر مبنای جهاد کبیر تعریف شده است.

دشمنان ما 37 سال است که به شدت از این قضیه که نظام اسلامی ایستادگی داشته و از آنها در سخت ترین شرایط حتی در زمان تحریم ها تبعیت نکرده و در مسیر حفظ هویت انقلابی و اسلامی حرکت کرده، عصبانی هستند و در مجموع همین سلسله مسائل است که موجب اقتدار و پیشرفت بیش از بیش نظام اسلامی شده است و قطعا در این مسیر جهاد کبیر هم نقش بسزایی داشته است.

اکنون مطابق آنچه رهبر انقلاب به آن اشاره داشته اند، علت هجمه‌ها و تهمت‌های فراوانی که علیه مجموعه سپاه و سایر مجموعه های خدمت¬گذار صورت می گیرد، همین ایستادگی و مقاومت است. در این سالها هر مجموعه ای که در دل این نظام بیش از همه هویت و روحیه انقلابی خود را حفظ کرده بیش از همه در معرض هجمه ها و تهمت های دشمن بوده است.
کد مطلب : 161700