توصيه به ديگران
۰
شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۱
تحلیلی در خصوص حمله روسیه به اوکراین
حمله روسیه به اوکراین حمله به آمریکاست و یک مخاصمه بین دو قدرت هسته ای است و تحرکات ناتو بویژه آمریکا در همسایگی روسیه برای پوتین پذیرفته نیست کما اینکه چند سال پیش هم با جدا سازی شبه جزیره کریمه در مقابل آمریکا ایستاد و فرصت مقابله به او نداد پس هشیاری و دقت ایران را در اینگونه مخاصمات می طلبد.
تحلیلی در خصوص حمله روسیه به اوکراین
Share/Save/Bookmark
سرویس سیاسی عصر امروز؛

1- حمله روسیه به اوکراین ریشه در اختلاف چندین ساله دارد و این دومین برخورد روسیه طی ۵ سال گذشته است.

2- موضوع از زاویه و ابعاد سیاسی و امنیتی جای بحث دارد.

3- روسیه اظهار داشته که فقط با زیر ساختهای نظامی اوکراین کار دارد و نه مردمش.

4- ناتو تحریک کننده این ماجرا بوده و قطعا آمریکا هم مقصر اصلی می باشد چون طی روزهای گذشته هشدار داده بود که اگر روسیه اقدامی کند او هم نیروی نظامی پیاده خواهد کرد و حالا که انجام شده است می گوید ما قصد ورود نداریم بلکه برایش دعا می کنیم.

5- پوتین یک هیئت اعزام کرده که با مسئولین اوکراین مذاکره کنند.

6- آمریکا چند سالی است که با کودتاهای مخملی افرادی را بر سر کار می آورد مثل گرجستان یا همین اوکراین و چند کشور جدا شده از شوروی سابق را برای خود پایگاه نظامی قرار دهد که روسیه بشدت با این کار آمریکا مخالف است و مواظب است که آمریکا پایگاهی درحوزه او ایجاد نکند.

7- در مسائل سیاسی و دیپلماسی کشورها از جمله ایران فورا موضع نمی گیرند و یا پس از دوسه روز تحلیل آن موقع موضع گرفته و یا اصلا از کنار آن می گذرند.

8- ملت ایران و مسئولین هیچ گونه دفاعی از ظالم نکردند. عنایت داشته باشید که در این امور باید پخته و سنجیده عمل کرد.

9- همنوایی ایران با روسیه آنهم در این شرایط حساس حرف نابجائی است ایران بدنبال منافع کشور وملت خو ش است.

10- امروز توازن قدرت و دیپلماسی در دستور کار ایران است و کفه ترازوی دیپلماسی ایران باید در شرق و غرب به تعادل برسد نه مثل گذشته که فقط با غرب و آمریکا تقسیم دیپلماسی می کردند.

11 - حمله روسیه به اوکراین حمله به آمریکاست و یک مخاصمه بین دو قدرت هسته ای است و تحرکات ناتو بویژه آمریکا در همسایگی روسیه برای پوتین پذیرفته نیست کما اینکه چند سال پیش هم با جدا سازی شبه جزیره کریمه در مقابل آمریکا ایستاد و فرصت مقابله به او نداد پس هشیاری و دقت ایران را در اینگونه مخاصمات می طلبد.

12- اینکه روسیه وچین و امثالهم چه نقشی می توانند در خنثی سازی تحریمهای ایران داشته باشند آن بحث دیگری است که در این مجال نمی گنجد.

13- اما حرف پایانی و عبرت روزگار
به فرموده رهبر معظم انقلاب هر کشوری به آمریکا تکیه و اعتماد کند وضعش همین خواهد بود و باید در نظر داشته باشیم که آمریکا از سالها پیش برای اوکراین تله گذاشته بود که همراه و همقدم با روسیه نشود و بعبارتی از بین کشورهای مشترک المنافع یارگیری کرده بود و کشوری که ۱۹۰۰ کلاهک هسته ای و۳۳ بمب افکن مدرن دنیا را داشته و سومین کشور بزرگ اتمی دنیا بوده است اینگونه فریب داده است. البته مسائل پیچیده تر از این حرفهاست.

  فرهادنیا
کد مطلب : 308617