توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۷
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آغاز سیگنال‌های پیک ششم
درحالی دوباره نرخ ابتلای روزانه سیر نزولی به خود گرفته است که کارشناسان براین باورند فراز و فرودهای معنادار ویروس منحوس در ایران سیگنال‌های معناداری درباره احتمال شکل‌گیری پیک ششم ارسال می‌کند و نباید به آنها بی‌تفاوت باشیم.
Share/Save/Bookmark
به‌گزارش عصر امروز، در نگاه آماری روز گذشته دوباره نرخ ابتلای 24 ساعته کاهشی بسیار ناچیز به خود دیده و شاخص‌های روند نزولی به خود گرفتند اما در مقایسه‌ای دقیق تر و نگاه تخصصی از نظر همه‌گیری کرونا می‌بینیم این فراز و فرودها کاملاً معنادار بوده و احتمال شکل‌گیری پیک ششم بسیار جدی‌تر از گذشته شده است.

در این زمینه فقط کافی است آمارهای دو روز گذشته را با یکدیگر مقایسه کنیم ببینیم تعبیر نوسان‌های دوره یاد شده در دوره همه‌گیری از نگاه کارشناسان چیست؟ مقایسه آمارها نشان می‌دهد اگرچه نرخ ابتلا کاهش 2.7 درصدی را تجربه کرده در همین زمان شاهد رشد 4.17 درصدی نرخ بستری بوده‌ایم و در عین حال نرخ ورود بیماران به بخش مراقبت‌های ویژه نیز با کاهشی کمتر از یک درصد یعنی 0.8 درصد تاکیدی براین مدعاست که فراز و فرودها تعابیری دقیق دارند و باید احتمال شکل‌گیری پیک ششم در نیمه اول آبان 1400 را جدی بگیریم.

از سوی دیگر شاهد مثال اهمیت این نوسان‌ها زمانی مشخص می‌شود که می‌بینیم اگرچه تمامی شاخص‌ها در دوره مورد نظر نوسان‌های جزئی مثبت یا منفی را به خود دیده‌اند اما شاخص نرخ مرگ روزانه ناشی از کرونا یکباره جهشی 14.7 درصدی داشته است.

کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به این نوسان‌ها می‌گویند: بررسی رفتاری ویروس منحوس در پیک‌های قبلی نشان می‌دهد هربار کاهشی شدن آمارها تنها با همکاری گسترده مردم به تثبیت روند می‌انجامد اما در شرایط فعلی که سطح مشارکت عمومی در رعایت پروتکل‌ها به سطح غیرقابل قبول 45 درصدی رسیده می‌بینیم هربار کاهش آمارها با جهشی معنادار روبرو شده تا جایی که بررسی روند 14 روزه یا همان دوران طلایی فعالیت ویروس هیچ سیگنالی غیر از احتمال آغاز پیک ششم در آینده نزدیک نداشته و ندارد.

به گفته این افراد بهترین راهکار برای مدیریت پیک‌بعدی در ایران با درنظر گرفتن سرعت گرفتن روند واکسیناسیون رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی است.

این گروه معتقدند بررسی‌های آماری در استان‌ها به تفکیک نشان می‌دهد در برخی مناطق عادی انگاری مردم باعث شده تا خوشه‌های خانوادگی کوچکی از بیماری دوباره شکل گرفته باشد که با توجه به آغاز ماه ربیع‌الاول و افزایش دورهمی‌های خانوادگی بیم این وجود دارد که این خوشه‌های کوچک یکباره به شعله‌های گسترده بحران در گوشه و کنار ایران بشود.

استان آذربایجان غربی/تعداد فوتی‌های کرونایی به 6606 نفر رسید

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 21 نفر دیگر شامل 12 نفر در ارومیه، چهار نفر در مهاباد و در پیرانشهر و مهاباد هر کدام دو نفر و در خوی یک نفر جان خود را از دست دادند.

وی تصریح کرد: با فوت این تعداد شمار کلی فوتی‌های کرونایی آذربایجان‌غربی از اسفند سال 98 تاکنون به تعداد 6 هزار و 606 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی از ابتلای یک هزار و 80 نفر دیگر در شبانه روز گذشته در استان خبر داد و گفت: تاکنون 291 هزار و 349 نفر به کروناویروس آلوده شده‌اند.

وی با اشاره به افزایش بستری‌های سندروم حاد تنفسی به یک هزار و 431 نفر دیگر بیان کرد: هم اکنون 49 نفر نیز تحت ونتیلاتور قرار دارند.

آقازاده در ادامه با اشاره به واکسیناسیون 69 هزار و 486 نفر دیگر در استان افزود: تاکنون دو میلیون و 633 هزار و 597 نفر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

استان اصفهان/ 748 مورد ابتلا در 24 ساعت گذشته ثبت شد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به ثبت آمارهای قطعی روز گذشته ابتلا اظهار داشت، در 24 ساعت گذشته تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در  استان 2891 نفر بودند که 748 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 260  نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 230 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

در حال حاضر 1692 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند و از این تعداد 304 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 18  نفر بود و از این تعداد 12  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

در همین حال، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع اصحاب رسانه با اشاره به وضعیت واکسن تزریق شده در استان، اظهار داشت: جمعیت هدف بالای 12 سال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 4 میلیون و 400 هزار نفر هستند.

شاهین شیرانی  افزود:  بر اساس آخرین آمار تا روز بیست و دوم مهر ماه جاری 2 میلیون و 860 هزار نفر نوبت اول و یک میلیون و 260 هزار نفر نوبت دوم واکسن دریافت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تا رسیدن به ایمنی جمعی در استان اصفهان فاصله داریم، گفت: در حال حاضر  65.1 درصد جمعیت واکسن نوبت اول و 28.9 درصد جمعیت نوبت دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

وی ادامه داد: از نظر ما شهرستان‌هایی که بالای 75 درصد جمعیت‌شان واکسینه شده باشند شهرستان خوب محسوب می‌شوند که شامل بویین و میاندشت، نطنز، اردستان، سمیرم، خور، گلپایگان، چادگان و خوانسار هستند.

شیرانی تصریح کرد: شهرستان‌هایی که زیر 65 درصد پوشش جمعیتی‌شان واکسینه شده باشند مشکل دارند که شامل شهرستان‌های خمینی‌شهر، نجف‌آباد، فلاورجان، برخوار و نائین هستند و سایر شهرستان‌های استان بین 65 تا 75 درصد جمعیت واکسن دریافت کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه موضوع بازگشایی مدارس مطرح است، اظهار داشت: از گروه سنی 12 تا 18 سال که طبق پروتکل کشوری در حال واکسیناسیون هستند تا امروز 49.2 درصد این جمعیت در استان اصفهان نوبت اول واکسن را تزریق کرده‌اند  و هنوز به نوبت دوم نرسیده‌ایم.

استان اردبیل/ روند کاهشی و امید به مهار کرونا

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: براساس آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های کوثر، بیله‌سوار، سرعین و اصلاندوز در وضعیت آبی و شهرستان‌های نمین، گرمی، نیر، اردبیل، خلخال، پارس‌آباد و مشکین‌شهر در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اظهار کرد: روند کاهشی موج پنجم شیوع کرونا در استان که از حدود چهار هفته پیش آغاز شده، ادامه دارد و امید برای مهار این موج افزایش یافته است.

حبیب‌زاده با اشاره به قرار داشتن استان اردبیل در وضعیت زرد و با هشدار نسبت به احتمال افزایشی شدن روند شیوع کرونا در این استان افزود: در صورت عادی‌انگاری توسط شهروندان، افزایش موج شیوع محتمل است.

وی ادامه داد: آمار مراجعه روزانه افراد مشکوک به ابتلای کووید.19 به مراکز درمانی استان اردبیل با تداوم روند کاهشی شیوع، در سیر نزولی قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل علت کاهش شیوع و روند به نسبت پایدار بیماری کووید.19 در استان اردبیل طی روزهای اخیر را رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی شهروندان و اثرگذاری خدمات درمانی ارائه شده عنوان کرد.

وی خواستار پرهیز از دورهمی و عادی‌انگاری بیماری کووید.19 و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان شد و گفت: آمار بستری مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان نیز نسبت به روزهای گذشته تنزل پیدا کرده که نشان دهنده روند کاهشی شدت شیوع کرونا در این استان است.

استان ایلام/ 149 مورد ابتلای جدید ثبت شد

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 61 هزار و 611 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 149 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 168 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 45 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 60 هزار و 109 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش نشده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون یک هزار و 101 نفر بوده است.

استان بوشهر/ یک میلیون دوز واکسن کرونا تاکنون تزریق شده است

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، باتأکید بر جلوگیری از  بروز موج ششم کرونا اظهار داشت: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باید از دورهمی‌های خانوادگی جلوگیری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ساده‌انگاری در برابر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را آسیب‌رسان دانست و بیان کرد: استفاده مکرر از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی نقش مهمی در شکسته شدن زنجیره انتقال ویروس کرونا دارد که باید همه آحاد جامعه این مهم را مد نظر قرار دهند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه یک میلیون واکسن کرونا در این استان به جامعه هدف تزریق شده است گفت: تاکنون بیش از 75 درصد افراد بالای 18 سال استان بوشهر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

وی از آغاز واکسیناسیون دانشجویان از 20 شهریور خبر داد و تصریح کرد: اکنون تزریق واکسن به دانشجویان و دانش‌آموزان استان بوشهر با سرعت مناسبی در حال انجام است.

کشمیری اضافه کرد: در میان مقاطع مختلف تحصیلی حدود 70 درصد از دانش‌آموزان و بیش از 80 درصد دانشجویان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

وی تعداد بیماران بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر را 122 نفر دانست و خاطر نشان کرد: روز گذشته 35 بیمار جدید در این بخش‌ها بستری شده‌اند که از این تعداد ابتلای 11 نفر به کرونا قطعی است.

کشمیری با اشاره به اینکه اکنون 15 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند ادامه داد: یکی از این بیماران در وضعیت حاد قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به ثبت یک مورد فوتی ناشی از کرونا بدون سابقه بیماری زمینه‌ای در شبانه‌روز گذشته افزود: از آغاز همه‌گیری کرونا تاکنون، 87 هزار نفر مبتلا به این ویروس در استان شناسایی شده‌اند و یک‌هزار و 984 نفر فوت کرده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر گفت: در شبانه‌روز گذشته 33 بیمار نیز با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 23 نفر به کرونا دچار بوده‌اند.

استان خراسان جنوبی/  1169 نفر تاکنون قربانی کرونا  شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 215  آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعاً 68 بیمار جدید شامل 14بستری و 54 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

مهدی زاده افزود: از این تعداد 25مورد از بیرجند، 1مورد از سربیشه، مورد از فردوس، 5مورد از نهبندان، 6مورد از زیرکوه، 2مورد از درمیان، 2مورد از طبس، 2مورد از سرایان، 21مورد از قائنات بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از 478تست سریع کرونا 94بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

وی افزود: در حال حاضر 181بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 75نفر کرونا مثبتند.

مهدی زاده گفت: از این تعداد 16نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 3نفر نامساعد است.

وی افزود:در شبانه روز گذشته 42بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند که در همین مدت 36بیمار شامل 20بیمار کرونا مثبت با حال عمومی خوب از بیمارستانها ترخیص شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تاکنون 30هزار و 948بیمار مبتلا به کرونا بهبود یافته و یا در قرنطینه خانگی بسر می‌برند.

وی اظهارکرد: تا روز گذشته 89هزار و 167تست مولکولی کرونا در استان انجام شد که 32هزار و 192بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد.

مهدی زاده افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان تا امروز 456هزار و 632نفر واکسن نوبت اول و 225هزار و 947نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان قزوین/ مرگ و میر کرونایی 67 درصد رشد داشته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه آمار مبتلایان روزانه کرونایی استان دوباره از مرز 300 نفر گذشت، اظهار داشت: در شبانه‌روز اخیر آمار مبتلایان کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های کووید استان قزوین با 11.5 درصد افزایش به 302 نفر رسید که در مقایسه با روز قبل 31 نفر بیشتر شده است.

پیمان نامدار از کاهش 11.7 درصدی موارد جدید بستری‌های کرونایی روزانه هم خبر داد و گفت: در 24 ساعت اخیر 60 بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز پیش 8 نفر کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: همچنین آمار بیماران بدحال کرونایی هم 2.7 درصد نسبت به روز گذشته افزایش یافت و در حال حاضر 38 بیمار با حال وخیم زیر دستگاه ونتیلاتور در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند که این آمار یک نفر از روز گذشته بیشتر است.

دبیر ستاد مقابله با بیماری کرونای استان قزوین همچنین از افزایش 67 درصدی آمار مرگ‌ومیر روزانه کرونایی خبر داد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 5 بیمار کرونایی بدحال به دلیل شدت علائم تنفسی و ضعف جسمانی مفرط جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به روز گذشته 2 نفر بیشتر شده است.

نامدار ادامه داد: در ضمن آمار بهبودیافتگان روزانه کرونایی هم 54 درصد افزایش یافت و در 24 ساعت اخیر 83 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین ترخیص شدند که این آمار در مقایسه با روز پیش 29 نفر افزایش یافته و 23 نفر هم بیشتر از آمار بستری‌های جدید بوده است.

وی همچنین از کاهش 7.6 درصدی آمار کل بستری‌های فعلی کرونایی استان خبر داد و گفت: در حال حاضر 351 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری هستند که این آمار 29 نفر کمتر از روز گذشته است.

کاشان/ 127 بیمار جدید کرونا شناسایی شد

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 20 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 14 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و چهار بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء و دو بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل هشت ماهه و حداکثر 76 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 34 و حداکثر 60 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 323 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 249 بیمار در شهرستان کاشان و 74 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 91 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 38 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه یک آقا 65 سال در شهرستان کاشان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 127 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 17 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار و 131 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان کرمان/ مجموع جانباختگان تا امروز به 4820 نفر رسیده است

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 335 مورد است اظهار داشت: از این تعداد 189 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 24 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 22 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 20 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 80 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 55 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 40 هزار و 639 مورد رسیده است.

وی به فوت 5 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 820 مورد رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 717 هزار و 69 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 817 هزار و 195 مورد است.

به گزارش تسنیم، از دو محصول دانش بنیان گیاهی، موثر در بهبود علائم کرونا در دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز رونمایی شد تا استان کرمان نیز با تولید شربت "ریلانگ زدام زد" و کپسول "فرولا استراگالوس زدام زد" به جمع تولید کنندگان دارویی در کشور بپیوندد.

استان گیلان/ 106 بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری هستند

طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت دو شهرستان املش و رضوانشهر در استان گیلان همچنان در وضعیت آبی کرونایی و مابقی شهرستان‌های استان در وضعیت زرد قرار دارند.

آمار بستری‌شدگان و بیماران کرونایی در گیلان که تا پیش از هجوم مسافران به استان روند نزولی را طی می‌کرد اکنون مجدداً به حالت صعودی درآمده و از 75 بستری روزانه اکنون به بیش از 100 بستری در روز رسیده‌ایم.

طبق آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 371 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که 106 نفر از این تعداد 24 ساعت گذشته به آمار بستری‌شدگان افزوده شده‌اند و 62 بیمار نیز بدحال هستند.

این افزایش آمار که دلیل آن سهل‌انگاری و آغاز مسافرت‌های هم‌وطنان به گیلان است سبب شده تا اکنون موج ششم کرونا در راه گیلان باشد و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شب گذشته در این زمینه هشدار داد.

کادر درمان گیلان که تا اواخر شهریور با افزایش فاجعه‌بار بستری‌شدگان کرونایی مواجه بودند با گذشت کمتر از یک ماه در پیک بعدی سنگینی باری را به دوش خواهند کشید که عامل آن تنها مسافرت‌های غیرضروری است.

استان یزد/ 70 بیمار مشکوک کرونا در مراکز درمانی پذیرش شد

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان یزد با اشاره به اینکه آمار کرونا همچنان با نوساناتی همراه است اظهار داشت: در حال حاضر، 388 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند.

وی با بیان اینکه نباید نسبت به کاهش آمار ابتلا به کرونا بی توجه بود و با یک سهل انگاری امکان ورود به پیک ششم وجود دارد ادامه داد: از این تعداد،82 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) یزد افزود: در شبانه‌روز گذشته، 73 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند.

سلمانی تاکید کرد: همچنان استفاده از ماسک، پرهیز از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی، دوری از حضور در تجمعات و دریافت واکسن کرونا قبل از فرا رسیدن فصل سرما راه‌های کنترل این بیماری است.
کد مطلب : 303496