۷
توصيه به ديگران
۱
يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۵
زمانی که روحانی تحت فشار روحی شدید استراتژی ماههای پیش رو را لو داد!
امواج دستگیریها و رسیدگی به پرونده رانت خواران و اختلاس گران چنان گسترش یافته است که در وهله اول برادر روحانی و در مراحل دیگر ممکن است دیگر مدیران ارشد و میانی دولت را هم دربر بگیرد لذا تهدید و فشار به قوه قضائیه به اشکالی که به آن اشاره شد تنها راهی است که ممکن است نتیجه داده و دل نگرانی حامیانش را تسلی بخشد.
زمانی که روحانی تحت فشار روحی شدید استراتژی ماههای پیش رو را لو داد!
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز سخنان حسن روحانی در یزد را همه شنیدیم جمعیت ساکت و بعضا معترض مردم حاضر در محل که با شعارهایی هم همراه بود توانست تعادل روحانی را برای ادامه سخنرانی برهم بزند. او که انتظار نداشت در پایتخت بقول خودشان اصلاحات با این برخورد مواجه شود با دیدن این صحنه ها مسیر سخنرانی وی ناخودآگاه عوض شد و با رادیکالیزه شدن فضا به سمت و سوی مسائل مرتبط با فساد اقتصادی و عوامل آن کشیده شد.

درخواست از قوه قضائیه و دادستانها برای برخورد با مفسدین/ قول دادن به مردم درباره اینکه در این دولت پولی گم نخواهد شد/ بازگشت دوباره به روش نخ نما شده انداختن فسادهای اقتصادی به گردن دولت ماقبل دولت اعتدالیون از اهم موضوعاتی بود که روحانی با "غیض و غضب خاصی" آنرا بیان کرد و در نهایت به زعم خودش دو خبر خوش نفتی و عمرانی در زمینه راه آهن را به مردم نوید داد.

اما صدای مردم همچنان با شعارهای اقتصادی و سیاسی و ولایت مداری مردم یزد فضای سخنرانی را متشنج می کرد بگونه ای که روحانی با نسبت دادن فریاد مردم یزد به "خواست آمریکا" تلاش کرد تا این جو را تحت کنترل بگیرد لاکن بنظر راقم مسیر کلی سخنرانی روحانی عوض شد وبه سمت دو قطبی کردن جامعه بیشتر تمایل نشان داد تا ایجاد وحدت و همدلی که در سطور بالا به گوشه ای از آن اشاره کردیم.

بنظر می آید وضعیت اقتصادی جامعه و افول شدید مقبولیت مردمی دولت و اصلاح طلبان باعث شده است تا روحانی و همفکرانش در اتاق های فکر خود به چند روش در روزها و ماههای آینده دست بزنند:

1- گسترش عمقی دو قطبی سازی مردم برای انتخابات پیش رو؛ ایشان بخوبی پی برده اند که آرای خود را از دست داده اند و شکست سنگین پیش رو محتمل ترین نتیجه انتخابات خواهد بود.

2- دو قطبی سازی/ شروع دوباره سفرهای استانی/ فرافکنی رسانه ای و همه جانبه برای از میدان بدر کردن رقبا/ تلاش برای وارد کردن و انداختن مسئولیت برجام و وضعیت کشور به گردن رهبری/ فعال شدن رسانه های زنجیره ای برای اجرای روش هایی برای انحراف افکار عمومی از مسائل اصلی به سمت موضوعات انتخاباتی/ فعال شدن عناصر میدانی و تئوری ساز اصلاحات برای ایجاد فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی برای دادن امتیاز بیشتر برای اجرای سریالی برجام های 2 و 3 و .... استراتژی هماهنگی خواهد بود که در ماههای پیش رو شاهد خواهیم بود.

3- عرض ادب و ارادت به یکی از سران فتنه گر؛ روحانی با این موضع گیری نشان داد که برای پیروزی در انتخابات مجلس یازدهم و ریاست جمهوری سیزدهم همچنان خود را بعد از، از دست دادن هاشمی رفسنجانی نیازمند تکیه گاهی می داند که بتواند همچنان در گردونه قدرت سیاسی خود را نگه دارد/ حال در زمان هاشمی این امر در قالب یک شخصیت سیاسی جامه عمل می پوشید اما اینک در فقدان شخصیت کاریزماتیک مهم در ساختار نظام که به افکار روحانی نزدیک باشد تنها راه او تکیه گاه جریانی خواهد بود که احترام روحانی به خاتمی  و صحیت هایش درباره قوه قضائیه در این راستا قابل تفسیر است. وی بی میل نیست تا مجلسی مانند مجلس دهم مجلسی در قالب  وکیل الدولگی تشکیل شود تا دوره باقی مانده خود را بدون چالش طی کند و شاید بتواند برخی وعده های جریانی خود را هم تحقق بخشد .

4- استشمام بوی خطر سقوط جریانات حامی دولت دلیل دیگری بر سخنان اینگونه روحانی بوده است؛ امواج دستگیریها و رسیدگی به پرونده رانت خواران و اختلاس گران چنان گسترش یافته است که در وهله اول برادر روحانی و در مراحل دیگر ممکن است دیگر مدیران ارشد و میانی دولت را هم دربر بگیرد لذا تهدید و فشار به قوه قضائیه به اشکالی که به آن اشاره شد تنها راهی است که ممکن است نتیجه داده و دل نگرانی حامیانش را تسلی بخشد.

5- خط و نشان کشیدن و هدایت انتظارات مردم در مبارزه با فساد به سمت قوه قضائیه بگونه ای که مردم خواسته های خود را از قوه قضائیه بخواهند نه از قوه مجریه؛ به این معنا که فساد و رانت خواری ها آنهم در این حجم از قوه مجریه آغاز شده است لاکن تلاش حسن روحانی و دولتی ها این خواهد بود که  انتظارات مردمی را به سمت قوه قضائیه کشانده و عدم مجازات مختلسان و رانت خواران را به قو قضائیه نسبت دهند در حالی که نطفه اصلی فساد مالی و مدیریتی در قوه مجریه تشکیل شده و اثرات آن بر مردم جاری و ساری گشته است لذا فرافکنی از اهم واجبات در این دوران خواهد بود و اشاره روحانی در سخنرانی یزد به رسیدگی قوه قضائیه به این امر مویدی است بر ادعاهای یاد شده.

در مجموع روحانی دیگر فرصتی برای طرح ریزی استراتژی سیاسی برای مقابله سیاسی با رقبا ندارد در نتیجه به استراتژی های یاد شده و تاکتیک های انتظار و عکس العمل در برابر عمل انجام شده رقیب روی خواهد آورد.

 رضا احمد زاده
کد مطلب : 272021
۱۳۹۹-۰۱-۱۷ ۱۳:۱۳:۲۳
ای کاش این آدم ابن همه که در فکر مملکت ه یک ذره هم به فکر خودش بود چه قدر ابن نابغه ومعاون تالغه اش زحمت می کشند
 
۱۳۹۹-۰۲-۰۴ ۱۴:۲۴:۳۳
از عصر امروز سوال دارم که روحانی وقی که عصبانی نیست چه گلی به سر خودش وملت زده که حالاودر حال عصبانی چه کاری می نواند بکند راستی از حسیبن ریدون چه خبر این خونه خراب کلی اختلاس کرد والان هم آزادنه می گردد ازمهدی هاشمی وجهانگیری وپسر آخوندی ودختر وزیر وهادی رضوی هم اگر خبر داری به ما خبر بده
 
۱۳۹۹-۰۲-۰۵ ۱۵:۱۱:۰۹
عصر امروز ممنونم ولی جواب من را که ندادی ما الان از اختلاس گران رنج می بریم وخبری از آنها نداریم ومی خواستم لطف کنید واگر از حسین فریدون وهادای رضوی ومهدی هاشمی وپسر آخوندی ودختر نعمت زاده و وعلی مطهری خبری داری به اطلاع ملت برسانید (41320)
 
۱۳۹۹-۰۲-۲۲ ۲۱:۵۹:۳۲
عصر امروز از بدی های این دولت هرچه بنویسی بیشتر رستگار می شوید آخه این حسین فریدون و وهادی رضوی وسایر آقا زاده ها آن قدر اختلاس کرده اند که مملکت را نابود کردند وشما جریت نوشت آن راندارید
 
۱۳۹۹-۰۲-۲۴ ۱۸:۴۸:۰۰
عصر امروز قرار شد که از خوبی های این دولت هرچه درچنته داری برای مردم بگویی واگر اطلاعاتی راجع به اختلاس های حسین فریدون و هادی رصوی هم داری اعلام کن ودرمورد آخوندی وفرزندش ونعمت زاده هم هرچه درچنته داری رو کن ونترس (41454)
 
۱۳۹۹-۰۴-۰۵ ۱۶:۲۳:۳۲
عصر امنروز به آقای روحانی بگو وبنویس که دیگر حنایش رنگ ندارد وباید فکری به حال خودش کند
 
۱۳۹۹-۰۴-۲۵ ۱۰:۵۷:۳۱
انگاری روحانی روی خودش هم نمی آورد که چه اختلاس هایی در مملکت صورت گرفته (41903)