توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۴
عربستان قصد دارد تا با حمایت آمریکا نقش ژاندارم منطقه را بازی کند
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و استاد علوم سیاسی با بیان اینکه عربستان در یمن به اهداف خود دست پیدا نکرد، گفت: تشکیل کمپین یمن تنها نمی ماند خوب بوده و باید حمایت شود. این گونه اقدامات باعث خواهد شد تا افکار عمومی نسبت به این جنایات آگاه شود. انزجار افکار عمومی و همچنین زخمی که به حیثیت سیاسی عربستان خورد، موجب شد که این کشور دست از تجاوز بردارد.
عربستان قصد دارد تا با حمایت آمریکا نقش ژاندارم منطقه را بازی کند
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز دکتر احمد بخشایشی اردستانی در گفتگوی اختصاصی با عصر امروز با بیان اینکه عربستان قصد دارد تا با حمایت آمریکا نقش ژاندارم منطقه را بازی کند افزود: عربستان در تجاوز آشکار به یمن دچار مشکل شد چرا که هیچ کدام از کشور های ائتلاف علیه یمن از جمله ترکیه، پاکستان و مصر علی رغم دوستی با آل سعود حاضر نشده اند که نیروی زمینی خود را وارد این جنگ کنند.

بنا بر این گزارش عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و استاد علوم سیاسی با بیان اینکه عربستان در یمن به اهداف خود دست پیدا نکرد، گفت: تشکیل کمپین یمن تنها نمی ماند خوب بوده و باید حمایت شود. این گونه اقدامات باعث خواهد شد تا افکار عمومی نسبت به این جنایات آگاه شود. انزجار افکار عمومی و همچنین زخمی که به حیثیت سیاسی عربستان خورد، موجب شد که این کشور دست از تجاوز بردارد.

وی در ادامه افزود: عربستان برای ادامه تجاوزاتش دو راه داشت یکی اینکه بین یمنی ها اختلاف می انداخت و با حمایت از القاعده و دیگر گروه های افراطی سعی در پیشبرد اهدافش می کرد و یا اینکه خودش نیروی زمینی وارد خاک یمن می نمود.

وی گفت: هر چند که تجاوز عربستان باعث خسارات جدی به یمن و کشته شدن نزدیک به دو هزار نفر شد اما مقاومت مردم یمن باعث این شد که عربستان به اهدافش دست پیدا نکرد.

بخشایشی با بر شمردن ویژگی های استراتژیک یمن، اظهار داشت: یمن یکی از کشور های استراتژیک در منطقه است. در این منطقه ما چند نقطه استراتژیک داریم که کانال سوئز و بابل المندب که محاط بر یمن است، بخشی از آن هاست. یمن حدود ۲۱ استان و ۲۴ میلیون جمعیت دارد و ترکیب جمعیتی این کشور حدود ۵۲ درصد زیدی، ۳۲ درصد شافعی، ۹ درصد شیعه دوازده امامی و ۸ در صد هم حنبلی هستند.

این استاد علوم سیاسی افزود: از آنجا که یمن هم مرز با عربستان سعودی است به نوعی در استعمار این کشور قرار دارد به طوری آل سعود از سه استان یمن نفت استخراج می کند. آل سعود علاقه دارد که یک استان دیگر به نام حضر موت را در اختیار بگیرد و همیشه به دنبال این بوده که یک معبر یازده کیلوتری ایجاد کند تا نفت خود را از حضر موت به دریای عرب منتقل کرده و تنگه هرمز را از حالت استراتژیک خارج کند. در حال حاضر از تنگه هرمز حدود ۲۹ میلیون بشکه نفت عبور می کند این در حالیست که از بابل المندب روزانه ۵۰ کشتی عبور می کند. یعنی مصر، اسرائیل، عربستان و برخی از کشور های آفریقایی از بابل المندب استفاده کرده و این منطقه از نظر استراتژیک اهمیت بسیار زیادی دارد.

دکتر بخشایشی با اشاره به تاریخچه اختلافات در یمن افزود: در سال ۱۹۶۲ شاهد جنگ شمال و جنوب در یمن هستیم. در همان سال جمال عبدالْناصر حدود ۵۰ هزار نیرو وارد یمن کرد تا به یمن شمالی کمک کند اما در آن زمان شاه ایران و عربستان سعودی از یمن جنوبی حمایت می کردند. انصارالله و حوثی ها در استان شمالی یمن ساکن و زیر مجموعه زیدی ها محسوب می شوند.

در سال ۲۰۱۱ و در جریان بیداری اسلامی و رفتن علی عبدالله صالح، یمن با مشکلات اقتصادی از جمله گرانی و کساد مواجه شد. این در حالی بود که یمن خودش را وابسطه به عربستان می دانست و حوثی ها به عربستان مهلت دادند که اگر مشکلات اقتصادی بر طرف نشود ما وارد صحنه خواهیم شد. بعد از آن قبایل مختلف یمنی با حوثی ها همراه شدند و انصار الله به سمت جنوب حرکت کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: در پی ورود انصارالله به عرصه سیاسی، هادی منصور رییس دولت استفاء داد و این استفاء مورد قبول پارلمان قرار گرفت. اما هادی منصور با وجود اینکه استفاء داده بود ابتدا به جنوب یمن و شهر عدن رفت و به تحریک عربستان سعودی دولتی جدید تشکیل داد و پس از ناکامی به این کشور گریخت. در نهایت از آنجا که عربستان دید نمی تواند از طریق کودتای نرم اختلافی بین یمنی ها به وجود آورد و شمال و جنوب با هم متحد هستند، دست به حمله نظامی زد.

بخشایشی همچنین به رفتار متقانض آمریکا اشاره کرد و گفت: جالب این است که آمریکایی ها در این خصوص کاملا متناقض عمل می کنند. وقتی که یانکوویچ رییس جمهور سابق اوکراین به روسیه فرار کرد گفتند که چون او فرار کرده مشروعیتش را از دست داده اما در ماجرای یمن با آنکه منصور به عربستان پناهنده شد اما همچنان به عنوان رییس جمهور معتبر است! این همان تناقض آشکار آمریکا است.

به گزارش عصر امروز وی در پایان ضمن اشاره به شکست ائتلاف جنگ در یمن گفت: عربستان با تشکیل ائتلافی شروع به حمله کرد و مدعی شد که همه کشور های عربی با من هستند. آنها تصور می کردند که ۴ روزه کار انصار الله را تمام خواهند کرد. در این حملات عربستان نیروی زمینی وارد یمن نکرد و به همین دلیل باید به سراغ مصر و پاکستان و ترکیه می رفت. این کشورها هم با آنکه با آل سعود رابطه خوبی دارند اما حاضر نشدند نیروی زمینی وارد خاک یمن کنند چرا که در زمین کسی در یمن موفق نخواهد شد و این مقدمه ای شد تا متجاوزی که جنگ را شروع کرد خود به خاتمه آنهم اقدام نماید.
کد مطلب : 115583