گرانی برخی کالاها همزمان با ضعف نظارت بر بازار

29 دی 1400 ساعت 11:02

کیهان از بازار ارزاق عمومی گزارش داده است: قیمت برخی کالاهای اساسی طی روزهای اخیر دچار نوسان شده و به نظر می‌رسد در ضعف نظارت و جولان دلالان ریشه دارد.


به گزارش عصر امروز از هفته گذشته خبرهایی درباره تحرکات قیمتی برخی اقلام مصرفی مطرح شد. قیمت گوشت قرمز که طی هفته‌های گذشته روند افزایشی یافته بود همچنان به سیر صعودی خود ادامه داد به طوری که قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی بین ۱۴۰ تا ۱۴۸ هزار تومان، راسته گوسفندی بین ۱۴۵ تا ۱۴۸ هزار تومان، سردست گوسفندی بین ۱۳۹ تا ۱۴۸ هزار تومان، ران گوسفندی بین ۱۶۰ تا ۱۷۹ هزار تومان و ران گوساله بین ۱۶۵ تا ۱۷۹ هزار تومان رسید.

تخم مرغ هم در حالی که قیمت مصوب ۴۳ هزار تومان دارد، در بازار بین ۴۳ تا ۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

از بازار جوجه یکروزه هم خبر می‌رسد که قیمت‌ها افزایش یافته و به ۱۰ هزار تومان در هر قطعه رسیده است. در این زمینه حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران با انتقاد از نابسامانی‌ها در بازار به خبرگزاری مهر گفت: متأسفانه قیمت جوجه همچنان برای رأس حدود چهار هزارتومان بالاتر از نرخ مصوب هم به فروش می‌رسد و پیگیری‌های ما برای حل این چالش هنوز به نتیجه نرسیده است.

سهل‌انگاری دستگاه‌های نظارتی

یکی از بهانه‌های مطرح شده برای توجیه افزایش قیمت‌ها، ماجرای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده‌های تولید است اما مسئولان بارها تأکید کرده‌اند چنین طرحی هنوز اجرایی نشده و تا کنون ارز ترجیحی این اقلام اساسی تخصیص یافته است. مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران هم در این مورد گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده‌های دامی همچنان ادامه دارد .

اسدالله‌نژاد افزود: در این وضعیت به نظر می‌رسد پای سودجویی دلالان در کار است لذا ضروری است نهادهای نظارتی عریض و طویلی که در کشور وجود دارند با قدرت ورود کنند، اما چنین اهتمامی مشاهده نمی‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران به خبرگزاری مهر در این مورد اظهار کرد: متأسفانه اراده لازم بر برخورد با واحدهای مرغ مادر متخلف و دلال بازی موجود در بازار جوجه وجود ندارد. متأسفانه در این زمینه با یک دو قطبی مواجه هستیم و همان قدر که روی تولیدکنندگان مرغ فشار وجود دارد، بازار جوجه کاملاً رها شده و دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت هیچ نظارتی بر بازار این نهاده ندارند و اراده‌ای برای کنترل قیمت جوجه که نقش مهمی بر قیمت تمام شده مرغ دارد، وجود ندارد.

توجیه گرانی گوشت

درمورد افزایش قیمت گوشت قرمز هم برخی اتحادیه‌ها بهانه کمبود نهاده دولتی را مطرح می کنند و معتقدند قیمت این ماده مصرفی به اندازه سایر کالاها زیاد نشده است.

فضل خرم، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران با اشاره به قیمت نهاده‌های دامی به ایسنا گفت: اینکه قیمت گوشت امروز کیلویی ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان است به دلیل سرکوب قیمت‌هاست. قیمت گوشت با توجه به افزایش هزینه‌های تولید باید کیلویی ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان باشد تا تولیدکننده حداقل ضرر نکند .

در حالی که مسئولان از تخصیص ارز ترجیحی نهاده‌ها خبر می‌دهند به نظر می‌رسد این قبیل گرانی‌ها به ضعف نظارت بازمی‌گردد. مشکلی که منحصر به مواد غذایی نیست و در حوزه‌های دیگری هم وجود دارد. علیرضا نیک آئین، رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران با انتقاد از اینکه چرا هیچ نظارتی بر روی فروش قطعات یدکی خودرو صورت نمی گیرد، به خبرگزاری تسنیم می‌گوید که هر روز مصرف کننده با رشد قیمت‌ها روبه‌رو است و کسی هم پاسخگو نیست.

در این بین نهادهای متولی از جمله ستاد تنظیم بازار و سازمان تعزیرات حکومتی باید در میدان حاضر باشند و اجازه افزایش قیمت‌های غیرمنطقی را ندهند اما معلوم نیست این روزها کجا هستند؟

ظاهرا یکی از ریشه های مشکلات به آشفتگی‌های پیش آمده در مجموعه‌های نظارتی وزارت صمت بازمی‌گردد که در اثر تغییرات ساختاری جدید در وزارتخانه رخ داده است.

- آب شدن سرمایه سهامداران با سقوط شاخص بورس

کیهان درباره بازار سرمایه گزارش داده است:‌ بازار سرمایه دیروز را کاملا قرمزپوش به ثبت رساند و رکورد سه ماهه خروج پول از بورس شکسته شد.

شاخص کل بورس دیروز را هم با تغییرات منفی ۳۰ هزار واحدی پشت سر گذاشت و در مجموع از هفتم دی‌ماه افتی نزدیک به ۱۲۵ هزار واحدی (حدود ۹ درصد) را ثبت کرد. ۵۸ هزار واحد از این رقم مربوط به هفته جاری بوده است (تا روز سه‌شنبه).

کاهش ۳۰ هزار و ۵۳۴ واحدی شاخص کل بورس در جریان معاملات روز سه‌شنبه در حالی رخ داد که بازدهی شاخص کل در این روز منفی ۲.۳۴ درصد شد. شاخص کل دیروز در عدد یک میلیون و ۲۷۵ هزار و ۹۳۷ واحد ایستاده است. شاخص کل هم‌وزن نیز با افت هشت هزار و ۵۱ واحدی، به عدد ۳۳۷ هزار و ۳۳ واحدی رسید. بازدهی منفی۲.۳۳ درصدی شاخص کل در حالی رخ داده است که این شاخص با این افت، مقاومت ۳۴۰ هزار واحدی را از دست داده است.

رکوردشکنی تغییر مالکیت پول

در این رابطه خبرگزاری فارس نوشت: تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی که با اصطلاح خروج پول در بازار سرمایه شناخته می‌شود، به نوزدهمین روز متوالی رسید. در پایان معاملات دیروز ۷۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از سهامداران حقیقی به حقوقی منتقل شد که بیشترین رقم در سه ماه گذشته است. خروج پول نسبت به معاملات روز گذشته رشدی ۱۵۵ درصدی داشته است.

تنها نکته امیدوارکننده معاملات روز گذشته به رشد معاملات خرد در بازار سهام بر می‌گردد. ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۵۸۲ میلیارد تومان رسید که ۶۸ درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

در صورتی که سازمان بورس و وزارت اقتصاد و دارایی فکری به حال بورس نکنند، این حجم خروج پول از بازار سرمایه می‌تواند بورس را وارد فاز رکود عمیق کند. برخی کارشناسان معتقدند صحبت‌های پخش شده رئیس‌سازمان بورس در کمیسیون اقتصادی مجلس علت ریزش ۳۰ هزار واحدی بورس طی معاملات روز سه‌شنبه بوده است.

همچنین گفته می‌شود بازار بورس این روزها تحت تأثیر چشم‌انداز منفی برای قیمت دلار، رو به کاهش نهاده و علی‌رغم اینکه عمده کارشناسان می‌گویند که اکثر سهام بنیادی بازار ارزنده شده و حتی زیر ارزش بازار قرار گرفته است، اما شاخص بازار رو به ریزش است و از اصل سرمایه شرکت‌ها کم می‌شود. در واقع حبابی در بازار وجود ندارد و به دلیل نبود تقاضا و پول در بازار شاخص‌های بازار افت می‌کنند.

چشم‌اندازی که برای مذاکرات بر سر زبان‌ها افتاده این است که توافق به احتمال زیاد صورت می‌گیرد و پول‌های بلوکه شده از صادرات نفت به زودی وارد کشور می‌شود و این روند چشم‌انداز بازار دلار را رو به کاهش نهاده بنابراین شاخص بورس هم رو به کاهش گذاشته است.

این افت عجیب است!

البته برخی کارشناسان دیدگاه متفاوتی دارند و معتقدند که هنوز هیچ خبر معتبری از به سرانجام رسیدن مذاکرات منتشر نشده و قیمت دلار هم کماکان حدود ۲۷ هزار تومان است و لذا نرخ آن چندان پایین نیامده لذا در این شرایط چنین افتی در شاخص کل عجیب و غیرقابل توجیه است. همچنین بررسی معاملات برخی سهام و دقت در درخواست‌های خرید و فروش هم نوعی دستکاری قیمتی را تداعی می‌کند که نهاد ناظر باید در این مورد پاسخگو باشد.

از سوی دیگر به گفته برخی فعالان بازار، زنجیره‌ای از تصمیمات اشتباه یا بدموقع هم به روند نزولی بورس که از مرداد ۹۹ شروع شده دامن زد تا کار به اینجا کشیده شود. مواردی همچون نوسانات تصمیم‌گیری درباره شیوه قیمت‌گذاری خودرو و نوسان زیاد قیمت سهام این گروه، فشار به منابع بانکی در قالب اعطای تسهیلات حمایتی و تحت تأثیر قرار گرفتن گروه بانکی، افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و کاهش دامنه سود آنان و همچنین مشکلی که قطعی‌های برق و گاز برای فولادی و فلزی بوجود آورد و بر سهام آنها اثر منفی گذاشت، از دلایل تشدید روند نزولی بورس بوده است.

همچنین اعلام نشدن مرحله نخست افزایش نرخ تسعیر ارز بانک‌ها در شهریورماه و اعلام افزایش یکباره آن برای پایان ۱۴۰۰، اثر منفی بر بازار گذاشته که در کنار مجموعه عوامل فوق به شکستن کانال قیمتی شاخص کل منجر شده است.

به نظر می‌رسد دولت باید برخورد مسئولانه‌تری در برابر بورس و به‌ویژه سهامداران خرد داشته باشد چرا که بعید است در شرایط کنونی پول خارج شده از بازار سرمایه به سمت بازارهای مولد برود. این پول احتمالا از بازارهای دلالی سر درمی‌آورد که اقتصاد را به هم می‌ریزد یا به سمت رمزارز خواهد رفت که به خروج ارز از کشور می‌انجامد.


کد مطلب: 307264

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcjmaetxuqey8z.fsfu.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir