برجام بد است یا خوب؟

25 دی 1400 ساعت 8:35

در اصل برجام یک موضوع تحمیلی از سوی دشمن است که برای محدود کردن دستاوردهای جمهوری اسلامی طراحی گردیده و در عصر کنونی مجبور هستیم که برای اثبات حقانیت انقلاب اسلامی به مذاکره و گفتگو بنشینیم.


به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز شاید امروز سئوالاتی در اذهان جامعه مطرح است که چند نمونه آن طرح و در ادامه پاسخ آن داده خواهد شد:

1- برجام بد است یا خوب؟
2- سیاست نه شرقی و نه غربی که به سیاست فقط نه غربی تبدیل شده را چگونه تحلیل می کنید؟
3- نظر شما در باره حصور ۴۰ نفر در مذاکرات برجامی وین چیست؟
4- به نظر شما آیا میشود به روسیه و چین اعتماد کرد؟
5- بدون نگاه جناحی دولت رئیسی را چگونه ارزیابی می کنید؟

۱- در اصل برجام یک موضوع تحمیلی از سوی دشمن است که برای محدود کردن دستاوردهای جمهوری اسلامی طراحی گردیده و در عصر کنونی مجبور هستیم که برای اثبات حقانیت انقلاب اسلامی به مذاکره و گفتگو بنشینیم.( بعنوان یک اصل)

۲- برجامی که به تصویب رسید و چهار جاسوس در آن بودند و همه امتیازات را داده و ضمن اینکه تحریمها برداشته نشد بلکه امکانات هسته ای خود را نیز با عجله و یکطرفه نابود کرده ایم و هیچ ضمانتی را هم از طرف مقابل نگرفته ایم بسیار بد و خساتبار بود همانگونه که حضرت آقا هم بارها اشاره کرده و بعنوان یک تجربه تلخ نام بردند.

۳- برجام بشرطی خوب است که عادلانه و طرف مقابل هم پایبند باشد در حالیکه فقط بر روی دارائیهای ایران مذاکره شد و از دشمن هیچ نفعی به ما نرسید و اعتراض ما به شیوه مذاکره بود و فقط در مورد هسته ای نه اینکه تیم مذاکره کننده و نفوذیهای داخل آن ۶ برجام محرمانه دیگر را بصورت شفاهی تعهد نمایند و یا سند ۲۰۳۰ را در یونسکو امضاء کنند. بلاخره مردم به اینها اعتماد کردند و اینها هم باید امانتداری می کردند.

۴- طبق دستور رهبری دولت ما باید بصورت مرحله ای و تدریجی به تعهدات خود عمل می کرد نه اینکه با عجله و آنهم یکطرفه. در حالیکه تحریمها یک مرتبه به ۱۵۰۰ مورد افزایش یافت.

۵- واژه بُرد - بُرد در علم سیاست و به اینصورت معنا ندارد و این حقه ای بود که وزیر خارجه به مردم ما القاء کرده بود. کدام بُرد؟ ما چه بردی کردیم؟ مگر بعدا خود همین آقایان نگفتند دستاورد هیچ بوده؛ فقط روی کاغذ نوشته بودند. مگر آقای ظریف بعدا اعلام نکرد که من فریب آمریکا را خوردم در حالیکه قبلا گفته بود امضاء کری تضمین است البته غیر از اینکه ۴جاسوس در تیم مذاکره بودند اینها نیز خوش خیالی و اعتماد بیجا کردند در حالیکه حضرت آقا بارها گفته بودند که آمریکا مورد اعتماد نیست و تضمین بگیرید و اینها گوش نکردند.

۶- سیاست نه شرقی نه غربی برای ما یک اصل است. اما توازن در روابط دیپلماتیک و روابط تجاری و اقتصادی با دنیا باید انجام می شد در حالیکه دولت قبل تمام ارتباط خود را فقط با اروپا برقرار کرده بود در حالیکه ما ۱۵ همسایه داریم و دارای ۵۰۰ میلیون جمعیت هستند اما سهم ما بسیار ناچیز است و حتی بازار عراق و ترکیه را ما نیز ازدست دادیم.

۷- به نظر ما باید هم با کشورهای شرقی و هم غربی ارتباط داشته باشیم اما بخاطر افتادن در دامن آمریکا و غرب ضربات سختی خوردیم یعنی اگر توازن دیپلماتیک انجام می شد غرب و آمریکا اینقدر گستاخ نمی شدند که الان رابطه ما با کشورهای شرقی و همسایه شروع شده و آینده خوبی خواهیم داشت و داریم دو کفه ترازو را طوری تنظیم می کنیم که کشوری فکر نکند که می تواند بر ما مسلط شود.

۸- ما به تعداد نفرات تیم مذاکره کننده نباید حساسیت بخرج بدهیم. چون این تیم ۴۰ نفره ترکیبی از افراد سیاسی، اقتصادی، امنیتی و کارشناسان مجربی هستند که کلاه گذشته سر ما نرود.

۹- درگذشته بویژه ۶ دوره وین غربیها سناریو می نوشتند و برای ما دیکته می کردند و تیم ما می آمد تهران دوباره برمی گشت به مذاکرات اونها قبول نمی کردند و باز یک سناریوی دیگه می دادند و ادامه داشت. اما در دور جدید ما سناریو می دهیم و آنها باید بروند مشورت کنند یعنی توپ در زمینها آنها افتاده و این دست برتر ایران است.

۱۰- ما عقد برادری با روسیه و چین نبستیم بلکه منافع کشور را در نظر داریم اینها در موضوع سوریه در کنار ما بودند و چندین قطعنامه علیه ایران را در شورای امنیت وتو کردند البته از اینکه دنبال منفعت خود هستند بحثی نیست ما هم‌ بدنبال منفعت خود هستیم. البته آمریکا که ثابت کرد مورد اعتماد نیست اما ما به سیاست جدید خوشبین هستیم.

۱۱- به آقای رییسی خوشبین هستیم ایشان انسان سالم و حکیمی است و ان شاءالله سال اینده اتفاقات خوبی خواهد افتاد.


کد مطلب: 307122

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdccimq1i2bqxs8.ala2.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir