توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۲
گردن یکی از ۴ وزیر کشاورزی بعد از انقلاب را بزنید
وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: بعد از پیروزی انقلاب تنها ۴ وزیر مسوولیت بخش کشاورزی را در اختیار داشته اند و هر بلایی سر کشاورزی کشور آمده تقصیر یکی از این افراد است که گردنش را بزنند یا حداقل بیاید از مردم عذرخواهی کند.
گردن یکی از ۴ وزیر کشاورزی بعد از انقلاب را بزنید
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، محمد رضا اسکندری وزیر اسبق کشاورزی امروز در نشست خبری اظهار کرد: از اوایل پیروزی انقلاب دو تفکر ما میتوانیم و ما نمیتوانیم در کشور وجود داشته است که تفکر ما میتوانیم به ظرفیت های داخلی توجه داشته است اما تفکر مقابل یا از ظرفیت های داخلی مطلع نیست یا نفودی هستند.

 
وی افزود: در بخش کشاورزی نیز با وجود مشکلات کم آبی برخی به دنبال القای این تفکر هستند که ما نمیتوانیم از ظرفیت بخش کشاورزی کشور استفاده کنیم. این درحالی است که برخی کشورها با وجود منابع به مراتب نامناسب تر، کشاورزی پیشرفته ای دارند.

 
وزیر اسبق کشاورزی ادامه داد:  در سال های بعد از پیروزی انقلاب تفکر ما نمی توانیم در بخش های مدیریت برنامه ریزی کشور حضور بیشتری از ما می توانیم داشته است.

 
وی تصریح کرد: برای ایجاد یک واحد تولیدی باید چندین مجوز دریافت کرد و چندین سال برای آن وقت گذاشت که این امر در واقع باعث میشود از ظرفیت های کشور به درستی استفاده نشود.

 
اسکندری گفت: طرح مقابله با ریزگرد ها در سال 87 تعیین شد اما من که از وزارت جهاد کشاورزی رفتم این طرح بایگانی شد و وضعیت ریزگرد ها به شکل فعلی رسید مسولان وقت باید در این ارتباط بیایند پاسخگو باشند.

 
اسکندری گفت: بعد از پیروزی انقلاب تنها 4 وزیر مسوولیت بخش کشاورزی را در اختیار داشته اند و هر بلایی سر کشاورزی کشور آمده تقصیر این افراد است؛ من به عنوان یکی از این 4 وزیر حاضرم با این افراد در جلسه ای برای مناظره یا محاکمه حاضر شوم و درباره وضعیت استفاده از منابع بخش کشاورزی در زمان مسئولیت خود پاسخگو باشم.

 
وی افزود: نهضت سد سازی در چه دروره ای با سد سازی بی رویه باعث از بین رفتن منابع آبی کشور شد؟ مسولان وقت باید بیایند پاسخگو باشند که چرا اجازه احداث این همه سد را در زمان خود داده اند؛ هر کسی( وزیری کشاورزی) که در این جلسه محکوم شد گردنش را هم بزنند یا حداقل بیاید از مردم عذرخواهی کند.

 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر ادامه داد:  آقای حجتی را قبول دارم و ایشان موضوع ما می‌توانیم را در بخش کشاورزی دنبال می‌کند اما برخی هستند که نمی‌خواهند ایشان کار کند که این امر نیز باعث شده است فریاد ایشان نیز بلند شود و این افراد موضوع آب را برای القای ما نمی‌توانیم تبلیغ می‌کنند؛ اما نمی‌گویند که می‌شود چگونه بهره‌وری مصرف آب را در بخش کشاورزی افزایش داد.

 
اسکندری اظهار داشت: برخی افراد در کشور ما نفوذ کردند و نمی‌خواهند ایران به جلو برود؛ این افراد مربوط به این دولت و یا آن دولت نیستند و بعد از انقلاب در برخی نقاط توانستند نفوذ کنند و ما نمی‌توانیم را تبلیغ می‌کنند.

 
"ما نمیتوانیم‌" فریاد حجتی را نیز درآورده است

 
وزیر اسبق جهاد کشاورزی در دولت نهم گفت: من دیگر به هیچگونه دولتی وارد نمی‌شوم و نه دیگر قصد فعالیت به عنوان وزیر دارم و نه نماینده مجلس.

 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با ارائه آماری شرایط فعلی منابع آبی کشور را بی‌سابقه اعلام کرد و گفت: در سالهای 71 و 72، 61 میلیارد متر مکعب متوسط بارندگی‌ها بود اما در سال زراعی جاری 175 میلیارد متر مکعب بارش وجو د داشته که تا پایان سال نیز برآورد 220 میلیارد متر مکعب شده است که این رقم در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

 
وی افزود: در سال 86 و 88 نیز حدود 280 میلیارد متر مکعب آب داشتیم که با خشکسالی مواجه بودیم؛ باید در نظر داشت که از 400 میلیارد متر مکعب حدود 200 میلیارد متر مکعب تبحیر می‌شود و تنها 130 میلمیارد متر مکعب آب جاری می‌شود.

 
مخالفت پیوستن به کنوانسیون بین‌المللی بذور هستم

 
اسکندری درباره پیوستن ایران که کنوانسیون بین‌المللی بزور با اعلام مخالفت خود گفت: پیوستن به این کنوانسیون نفع زیادی برای ما ندارد و باید هسته‌های ژنتیکی خود را در اختیار دیگران قرار دهیم تا آنها بعدا آن را به چند برابر قیمت در تولید داخل به ما بفروشند.

 
وی افزود: آنها با این کار می‌خواهند کشاورزی ما را کنترل کنند و هر موقع خواستند بذر را در اختیار ما قرار دهند و هر موقع نخواستند آن را قطع کنند.

 
وی با انتقاد از نحوه صادرات کشور بویژه در بخش کشاورزی گفت: مسئولین وزارت خارجه در مذاکرات خود باید موضوع صادرات را جلو ببرند زیرا اکنون ما در موضوع سیاستگذاری‌ها با مشکل مواجه هستیم.

 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با طرح مثالی درباره صادرات مرغ به کشور عراق گفت: عراق حدود 600 هزار تن مرغ وارد می‌کند اما با وجود اینکه ما بخش مشخصی از این صادرات را در اختیار داریم اما آمار رسمی کشور عراق نیست زیرا این صادرات از طریق بازارچه‌های مرزی انجام می‌شود.

 
وی گفت: مرغ ایران در کشور عراق طرفدار  زیادی دارد و در فروشگاه‌ها 200 تا 300 تومان گرانتر از مرغ کشورهای دیگر به فروش می‌رسد اما صادرات ما به این کشور به شکل مرسوم انجام نمی‌شود.

 
وی در ادامه گفت: اگر از منابع کشور به درستی استفاده کنیم می‌توانیم غذای 300 میلیون نفر را تامین کنیم که مستندات آن در یک بخش کارشناسی قابل ارائه است.

 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در پاسخ به انتقادی از خود درباره واردات محصولات کشاروزی در زمان خود گفت: هیچ صورتجلسه کمیسیون واردات را امضا نکردم اما باید توجه داشت که در زمان بنده کمیسیون 5 نفری درباره واردات تصمیم‌گیری می‌کرد که من تنها یک عضو آن بودم.

 
وی افزود: برخی بنده را متهم به این می‌کردند که تنها موافق تولید داخلم و در حق مصرف‌کنندگان نهایی ظلم می‌کنم اما معتقد به تنظیم بازار از طریق تولید داخل بودم.

 
اسکندری همچنین درباره عدم رعایت الگوی کشت در کشاورزی کشور گفت: قانون الگوی کشت باید لایحه می‌شد؛ این لایحه را در مرداد 88 به مجلس بردم اما بعد از رفتن بنده هنوز از مجلس بیرون نیامده است؛ همه می‌‌گویند باید الگوی کشت در بخش کشاورزی رعایت شود اما در حقیقت برای رعایت آن نیازمند قانون هستیم.

 
وی در پاسخ به انتقادی درباره وضعیت تولید گندم در زمان خود گفت: 11 میلیون و 860 هزار تن خرید تضمینی گندم در سال 86 انجام شد که بیشترین میزان خرید تضمینی بوده است و گندم خارجی نیز به آن وارد نشده است اما خودکفایی که امروز از آن صحبت می‌شود با در نظر گرفتن گندم وارداتی است.

 
وی افزود: تک تک کارهایی که در بخش کشاورزی انجامن دادم قابل دفاع است و هر کاری که از دست برمی‌آمده در زمان فعالیتم انجام داده‌ام؛ در حالی که در سالهای اخیر شنیده می‌شود که سیب‌زمینی و پیاز منهدم شده است اما در زمان بنده یک کیلوگرم سیب و پیاز منهدم نشد اگر غیر این است گردنم را بزنید.

 
اسکندری با انتقاد از عدم پرداخت به موقع خرید تضمینی گندم گفت:‌در صورتی که پول کشاورزان به موقع پرداخت شود انقلابی در بخش صورت می‌گیرد در حالی که این امر یک حق مسلم کشاورزان است اما بعد از زمان بنده پرداخت خرید تضمینی کشاورزان با تاخیر همراه شد.

 
وی افزود: تاخیر در پرداخت خرید تضمینی محصولات کشاورزان برنامه‌ریزی کشاورزان را به هم زده و مناسبات اجتماعی آنها را دچار خدشه می‌کند.

 
* قیمت گوشت قرمز در 10 سال اخیر 7 برابر شده است

 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به خبرنگار کشاورزی تسنیم گفت: سال 92 سیاستهای اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب اعلام شد اما امروز هنوز نمی‌توانیم از تمام ظرفیت‌‌های کشور استفاده کنیم.

 
وی افزود: گوشت قرمزی که در زمان وزارت بنده (سال 87) 4800 تومان به قیمت وارداتی و 7 هزار تومان در قصابی بود امروز 7 برابر شده است.

 
وی در واکنش به سوال تسنیم با یادآوری خاطره‌ای گفت: در سال 87 به همراه مادرم به خوزستان رفتیم روز دوم فروردین در شلمچه بودیم که احمدی‌نژاد به من زنگ زد و گفت بادمجان در تهران 1500 تومان شده است و بنده به ایشان عرض کردم که بادمجان جزو کالاهایی نیست که ما آن را کنترل قیمت کنیم.

 
* بر سر بادمجان با احمدی‌نژاد جر و بحث کردم

 
اسکندری افزود: این محصول باید از مناطق گرمسیر به تهران می‌آمد و با توجه به اینکه در تعطیلات عید به سر می‌بردیم و کامیونها اجازه تردد به تهران را نداشتند قیمت این محصول به یکباره گران شد؛ در همان مقطع من با ایشان درباره بادمجان جر و بحث کردیم و در نتیجه آن من در همان نقطه براساس هماهنگی‌‌های انجام شده با پلیس راه اجازه تردد کامیونهای بادمجان را به تهران دادیم تا قیمت آن کاهش یابد.

 
وی یادآور شد:در همان مقطع بادمجان در جنوب کشور 300 تومان اما در تهران 1500 تومان به فروش می‌رسید؛ بعد از طی چند سال مادرم با یادآوری آن خاطره به من گفت امروز بادمجان در اهواز 2 هزار تومان شده است آیا رئیس جمهور دیگر به فکر مردم نیست و یا مردم دیگر بادمجان نمی‌خورند.

 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر همچنین در پاسخ به سوال دیگر تسنیم گفت: دولت باید بتواند در حال حاضر واردات گوشت را در بازار مدیریت کند تا نرخ آن به قیمت فعلی به فروش نرسد.

 
وی افزود: بعضی وقت‌ها به قیمت‌ برخی کالاها اهمیت نمی‌دهیم و خارج از قیمت واقعی آن به فروش می‌رسد که گوشت قرمز نیز امروز قیمت غیرواقعی دارد.

 
قیمت تمام شده گوشت وارداتی 16 هزار تومان است

 
اسکندری افزود: در هشت ماهه سال 96، 390 میلیون دلار گوشت به کشور وارد شده است اما باید توجه داشت که قیمت این محصول با در نظر گرفتن نرخ ارز روز نباید بیشتر از 16 هزار تومان در مراکز فروش به دست مصرف کنندگان برسد اما مشاهده می‌شود که با قیمتی دو برابر این نرخ فروخته می‌شود.

 
وی اشاره کرد که با همکاری مردم به دنبال آن هستیم که کسری گوشت قرمز را در داخل تولید کنیم و در سالهای آینده علاوه بر انیکه نیازی به واردات نداشته باشید بلکه صادرات نیز انجام دهیم.

 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر افزود: با این حجم از واردات گوشت قرمز اشتغال 20 هزار نفر از بین می‌رود و برای کشورهای دیگر اشتغالزایی ایجاد می‌کند.

 
اسکندری همچنین در پاسخ به کسانی که گندم وارداتی را به صرفه‌تر از قیمت داخلی می‌دانند گفت: باید در نظر داشت که ما در جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم نه در قزاقستان. قزاقستان گندم خودر ا به صورت دیم تولید کرده و هزینه کمتری نسبت به ما دارد.

 
وی افزود: افرادی که درباره کیفیت بد گندم ایرانی صحبت می‌کنند باید به آنها گفت که گندم تولید داخل کیفیتی به مراتب بالاتر از گندم وارداتی دارد و گندمی که به کشور وارد می‌شود معمولا گندمهای درجه یک نیستند.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 233743