۱
توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
پرواز بانکداری دیجیتال، با بال فناوری نوین بلاک چین
امروزه موضوع بازآفرینی نظام بانکی با توجه به فناوری های روز دنیا مستلزم تحول ومدرن سازی در لایه های مختلفی از جمله عملیاتی واجرایی است.
پرواز بانکداری دیجیتال، با بال فناوری نوین بلاک چین
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز همانگونه که مستحضرید، امروزه موضوع بازآفرینی نظام بانکی با توجه به فناوری های روز دنیا مستلزم تحول ومدرن سازی در لایه های مختلفی از جمله عملیاتی واجرایی است. لذا در بانکها به تدریج شعب نقش محوری ایفا نمی کند و داده جای آن را می گیرد و مباحثی از جمله هوش تجاری و تحلیل داده ها حائز اهمیت است. (بانکداری دیجیتال)                        

در راستای دستیبابی به مزیت رقابتی پایدار صنعت پرداخت کشور فرصت های بیشماری برای رشد دارد. در سالهای اخیرتوجه بسیاری از کشورها و بانک های بزرگ به فناوری بلاک چین(Block Chain) جلب شده است. این فناوری در حقیقت به عنوان پایگاه داده غیر متمرکز در بستر امن اینترنت است و می تواند زیر ساختی امن و انعطاف پذیری را از روابط شرکت ها با بانکها ایجاد نماید و با استفاده از این تکنولوژی ضمن ارتباط سامانه هایشان با پلتفرم سایر شرکتها، داده‌های مربوط به موجودی و دارایی‌های خود را به‌صورت رمزنگاری ‌شده و با امنیت بالا، تولید، مدیریت و ذخیره نمایند.

صنعت بانکداری به سمت بانکداری هوشمند حرکت می کند و با سرمایه گذاری روی سیستم ها و فناوری نوین نظیر بلاک چین، اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و.. ، می تواند سرعت بخشی وتنوع درارائه خدمات ومحصولات جدید را درهر لحظه برحسب تقاضای مشتریان درکسب کارهای کوچک و متوسط (مالی وغیر مالی) بهمراه داشته باشند.

دراین فناوری (زنجیره بلوکی)، امکان انجام تراکنش بدون نیاز به واسط و با سرعت نسبتا بالا، هزینه کم(مطابق شکل ذیل ) فراهم شده است این فناوری درحوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی واجتماعی کاربرد دارد.ویژگی متن باز بودن، رایگان بودن، امکان ثبت اسناد به صورت غیر متمرکز باعث شده تا برای ارائه خدمات مختلفی در پرداخت های بین المللی و تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار بگیرد. بلک چین کاربردهای قوی وروز افزونی در بحث سیستم های پولشویی در اقتصاد دارد. لذا لزوم توجه به وجود قانون و نظارت مستمر بروی این سیستمها و همچنین فرهنگ سازی جهت آشنایی، کاربرد و نحوه استفاده از این تکنولوژی بسیار حائز اهمیت است.

فرزادرمضانی راد، شهرام تقی پور (متخصص فناوری اطلاعات درحوزه بانکی)
کد مطلب : 229512
۱۳۹۶-۱۱-۲۶ ۰۰:۳۴:۳۴
بلاک چین خطری جدی برای امنیت ایران است و بسیار بهتر از تلگرام امنیت ارتباطی آشوبگران را تامین می کند.