توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
رهبر میانمار، از شرکت در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل امتناع می‌کند
رهبر دوفاکتوی میانمار با وجود انتقادات بین‌المللی درباره جنایات حکومتش علیه مسلمانان روهینگیا، در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی‌کند.
رهبر میانمار، از شرکت در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل امتناع می‌کند
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، آنگ سان سو چی رهبر حزب حاکم میانمار سفر برای شرکت در نشست مجمع جهانی سازمان ملل را لغو می‌کند.

 
به نوشته خبرگزاری رویترز،‌ سو چی که به دلیل خشونت‌های حکومت میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا مورد انتقادات شدید بین‌المللی قرار دارد در نشست آتی مجمع جهانی سازمان ملل حضور نخواهد داشت.

 
بعد از حملات ارتش میانمار به مسلمانان استان راخین و به آتش کشیده شدن خانه‌های ساکنان، هزاران نفر کشته و صدها هزار نفر به بنگلادش گریخته‌اند. حکومت میانمار اجازه ورود خبرنگاران و امدادهای بین‌المللی را به استان راخین نمی‌دهد.

 
سو چی که پیش‌تر برنده جایزه صلح نوبل بود به شدت مورد انتقادات بین‌المللی قرار دارد و جمعی از منتقدانش خواستار بازپس‌گیری جایزه نوبل از وی شدند. 

 
دوفاکتو یعنی چه؟

 
در حوزه بین الملل شناسایی کشورها به دو صورت انجام می‌گیرد:

 
شناسائی دوفاکتو – De facto

 
اقدامی است که به موجب آن ، یک کشور و یا حکومت نو استقلال، به عنوان یک کشور مستقل  که قادر به اداره و اعمال موثر قدرت در قلمرو تحت کنترل خود می‌باشد، به رسمیت شناخته می‌شود؛ ولی این شناسائی، هیچ گونه الزام و تعهد بین‌المللی، در پی ندارد. از دیدگاه انگلیسی‌ها شناسایی دوفاکتو مناسبات دیپلماتیک کامل به دنبال ندارد و نمایندگان اعزامی سیاسی، فاقد مصونیت سیاسی می‌باشند.

 
شناسایی دوژور –  De jure

 
شناسایی دوژور، شناسایی بی‌قید و شرط یک دولت یا کشور جدید به عنوان دولتی مستقل که توانایی اعمال حاکمیت بر قلمرو و اجرای تعهدات بین‌المللی خود را دارد است. شناسایی دوفاکتو موقت است اما شناسایی دوژور شامل روابط کامل دیپلماتیک و مصونیت نمایندگان سیاسی کشور شناسایی شونده هم می‌شود. شناسایی دوژور، یک شناسایی قطعی ، کامل و غیر قابل لغو است و تنها راه بی‌اثر کردن آن، قطع کامل روابط دیپلماتیک و کنسولی با کشور یا حکومت شناسایی شده‌است.
کد مطلب : 216372