توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۰
القابی که برای "هیچ" مواهب بسیاری در پی دارد؟!
در زمان امضای برجام برخی ها به خیابان ریختند و زدند و رقصیدند/ ظریف و تیم مذاکره کننده که در طول مدت مذاکره از جیب ملت ایران در تور مذاکراتی – پیاده روی در هتل های درجه یک اروپا در حال تردد بودند قهرمان دیپلماسی و امیر کبیر و امروز هم برای همان "هیچ" مجتهد سیاسی لقب گرفتند و پاداش های دلاری و ریالی و سکه های طلا هم گرفتند و دولت خود را مسئول و صاحب و بانی برجام نشان داد ولی امروز هیچ پاسخگویی در قبال عدم اجرای برجام یکطرفه نمی باشد.
القابی که برای "هیچ" مواهب بسیاری در پی دارد؟!
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشور این روزها در سپهر سیاست ایران مکررترین نامی است که بارها و بارها شنیده شده و خواهد شد. او که در جریان مذاکرات چند ساله هسته ای دائم السفر بوده بالاخره توانست با نوعی پروپاگاندای سیاسی در قوه مقننه یک قرار داد بدون ضمانت اجرایی را به ما بقبولاند اما گذشت زمان و گشوده شدن چشم اندازهایی از این قرارداد در افکار عمومی ملت ایران بواسطه اعلام عمومی مسئولان طرف مذاکره غربی و آمریکایی نشان داد که ملت ایران باید در برابر اقدمات دولتمردان اعتدال تاوان های سنگینی را در بستری از تحریم ها و فشارهای حداکثری غرب بپردازند .

اما امروز برعکس شرایط یاد شده مواردی مطرح می شود که تذکر برخی از آنها  برای تنویر افکار عمومی ضروری است :

1- خروج آمریکا از برجام و تهدید اروپا توسط آمریکا برای عدم ارتباطات اقتصادی با ایران نشان داد که شاه ستون برجام و اجرایی شدن آن امریکاست و تا چراغ سبز آمریکا نباشد اروپا کوچکترین حرکتی در جهت احقاق حقوق ایران انجام نخواهد داد. لذت برجام متولد نشده نفسش به شماره افتاد و در نهایت دچار مرگ زودرس شد و حسن روحانی و ظریف در عملی انجام شده ناچار به تهدید اروپا برای انجام تعهدات خود شدند و این در حالی بود که دولت اعتدال با عجله و سرعت، تمام تعهدات خود را یکجا انجام داده بود در نتیجه هم مجبور به ماندن در برجام بود و هم انجام تهدید های بدون پشتوانه و ضمانت اجرایی شد بطوری که امروز ما همچنان در یک دور باطل از ما اصرار و از آنان انکار و تعلل افتاده ایم و اعلام می کنیم که در حال بازگشت به شرایط قبل از امضای برجام هستیم که درصد واقعیت این ادعا در میان منتقدان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

2- در زمان امضای برجام برخی ها به خیابان ریختند و زدند و رقصیدند/ ظریف و تیم مذاکره کننده که در طول مدت مذاکره از جیب ملت ایران در تور مذاکراتی – پیاده روی در هتل های درجه یک اروپا در حال تردد بودند قهرمان دیپلماسی و امیر کبیر و امروز هم برای همان "هیچ" مجتهد سیاسی لقب گرفتند و پاداش های دلاری و ریالی و سکه های طلا هم گرفتند و دولت خود را مسئول و صاحب  و بانی برجام نشان داد ولی امروز هیچ پاسخگویی در قبال عدم اجرای برجام یکطرفه نمی باشد.

3- سخنان امروز (15/5/1398) روحانی در دیدار مدیران ارشد وزارت خارجه در   نشان داد که ایشان همچنان و علیرغم تمامی بد عهدی های طرف مقابل که استمرار هم خواهد داشت بدنبال اجرای برجام به هر قیمتی هستند و بازهم  معتقد به شعار قدیم خود هستند که توافق به هر قیمتی بهتر از عدم توافق است و امروز شعار اجرای برجام به هر قیمتی حتی اگر تنها هم بمانیم!! را می دهند.

4- طنر شیرین و خنده دار و نه تلخ!؟ ماجرا اینجاست که محمد جواد ظریف در هر سناریوی که باشد قهرمان دیپلماسی قلمداد خواهد شد در جریان امضای برجام او القاب خاصی را از تاریخ و سیاسی به رزومه کاری و سینه خود الصاق کرد و امروز در جریان تحریم شدن خودش بازهم مظلومانه و البته با سربلندی توسط رئیس دولت دوازدهم به افتخار "اجتهاد سیاسی" نائل آمد. این اصرار بر نگهداری و عدم مطالبه گری از وی توسط مجلس و دولت و برخی مراجع نظارتی این گمانه زنی را بوجود می آورد که شاید برای وی برنامه های بزرگتری در نظر دارند که باید در هر حالتی او را از ضربات حیثیتی – سیاسی محافظت کنند.
 
در مجموع بنظر می آید که ظریف بعنوان نخبه ای که علیرغم تذکر رهبری اسیر فریب آمریکا شد. نخبه ای که مدال افتخار گرفت برای "هیچ" و بالاخره درجه اجتهاد سیاسی خود را هم امروز برای همین "هیچ" کسب کرد همچنان در صحنه سیاسی حاضر خواهد بود و از هر ارتفاعی که پرتاب شود به زمین خوردن او بدلیل سوء مدیریت سیاسی برجام و موارد دیگر ارزویی بی تعبیر برای منتقدان خواهد بود و شاید در روزی نه چندان دور او نماد و نمایندگی جریانی را برای قبضه قدرت سیاسی نیز بر عهده بگیرد.

رضا احمد زاده
کد مطلب : 266827