توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۳
لاوروف:واشنگتن مسئول تضعیف امنیت جهان است
وزیر خارجه روسیه با هشدار درباره افزایش خطر درگیری هسته‌ای در جهان، گفت آمریکا مسئول تضعیف امنیت بین‌المللی است زیرا می‌خواهد سلطه جهانی خود را باز یابد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (جمعه) هشدار داد که خطر وقوع تقابل و رویارویی هسته‌ای در جهان نسبت به گذشته به شدت افزایش یافته است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف با اشاره به خروج آمریکا از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) با روسیه، گفت امنیت جهانی کاهش پیدا کرده زیرا واشنگتن مشغول از بین بردن نظام کنترل تسلیحاتی در جهان است.

بر این اساس، وی توضیح داد که روسیه در جلسه آتی شورای امنیت سازمان ملل در موضوع هسته‌ای با حضور آمریکا، چین، فرانسه و انگلیس، نگرانی شدید خود را از احتمال فزاینده وقوع درگیری هسته‌ای اعلام خواهد کرد.

در بیانیه رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه آمده است: «قبول دارم که خطرات هسته‌ای اخیراً افزایش چشمگیری داشته، وضعیت امنیتی و ثبات استراتژیک بین‌المللی آشکارا رو به زوال بوده است. دلایل آن نیز برای همگان روشن است؛ آمریکا می‌خواهد سلطه جهانی خود را بازیابد و در چیزی که آن را رقابت قدرت‌های بزرگ می‌خواند، به پیروزی برسد».

به نوشته اسپوتنیک، لاوروف درباره معاهده هسته‌ای جدید با آمریکا نیز اظهار داشت که سرنوشت پیمان «نیو استارت» از همین الان مشخص است زیرا واشنگتن نمی‌خواهد آن را تمدید کند.

پیمان نیو استارت در سال ۲۰۱۰ توسط «دیمیتری مدودف» رئیس‌جمهور وقت روسیه و «باراک اوباما» رئیس جمهور وقت  آمریکا به امضا رسید. در حال حاضر این توافقنامه تنها عامل کنترل تسلیحات بین دو کشور است که هنوز لازم الاجراست. این توافق در فوریه ۲۰۲۱ منقضی می‌شود و تاکنون واشنگتن تمایلی به تمدید آن نشان نداده است.

ابراز نگرانی لاوروف از خطر درگیری هسته‌ای در جهان در حالی است که پیشتر کمیته خدمات مسلح سنای آمریکا با تصویب اصلاحیه‌ای برای بودجه نظامی سال ۲۰۲۱ ، مبلغ ده میلیون دلار را برای انجام آزمایش‌های اتمی زنده اختصاص داد.

وزیر خارجه روسیه همچنین به موضوع تنش‌زایی‌های اخیر آمریکا با چین در موضوعات مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم به بهانه‌های حقوق بشری در مسئله سین‌کیانگ اشاره کرده و گفت مسکو نگران اتهاماتی است که واشنگتن به پکن می‌زند و امید دارد این وضعیت به نقطه بدون بازگشت نرسد.

وی با انتقاد از فشارهای واشنگتن به پکن برای وارد کردن این کشور به مذاکرات استراتژیک، افزود: «نشانه‌های بسیار بسیار نگران‌کننده‌ای وجود دارد که... مقامات آمریکایی به شکل فزاینده‌ای موضوع را شخصی کرده و حالت خشنی به خود می‌گیرند. این نشان‌دهنده سطح بالایی از تنش در دو طرف است. و این تنش بالا نگران‌کننده است».
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 284835