توصيه به ديگران
۰
جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۲
سرمایه‌گذاری میلیاردی «شخصی» با پول دانشجویان؟!
در چند روز اخیر شبهاتی درباره مسائل مالی دانشگاه آزاد و سرمایه‌گذاری شخصی مسئولان از پول دانشجویان مطرح شده که گستردگی موضوع لزوم شفاف‌سازی را دو چندان کرده است.
سرمایه‌گذاری میلیاردی «شخصی» با پول دانشجویان؟!
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی که حجم سرمایه بسیاری در این دانشگاه در گردش است همواره زیر ذره‌بین رسانه‌ها بوده است. در چند روز اخیر اخباری در رسانه‌های مطرح کشور پیرامون سرمایه‌گذاری شخصی برخی از مسئولان این دانشگاه با استفاده از پول شهریه دانشجویان به گوش رسیده است که به سبب اینکه در چندین مورد این مسائل مطرح شده است لزوم شفاف‌سازی گردش مالی این دانشگاه را دو چندان کرده است.

 
مناقصه صوری مسئولان دانشگاه آزاد برای هتل مجلل فرهیختگان

 
چندی پیش (مورخ ۲۷ فرودین ۱۳۹۶) سایت خبرنامه دانشجویان ایران در خبری اعلام کرد که «مسئولان دانشگاه آزاد با ترک تشریفات قانونی و در اقدامی خلاف قانون، اقدام به برگزاری یک مناقصه صوری برای هتل این دانشگاه (فرهیختگان) کردند.»

 
براساس این گزارش، مسئولان دانشگاه آزاد قبل از جمع‌آوری پاکت‌های شرکت‌کنندگان در این مناقصه، پیش‌نویس قرارداد با یک شرکت قبرسی که در ایران نمایندگی دارد را تهیه کرده و برای تائید نهایی به دفتر حقوقی این دانشگاه ارسال کرده‌اند.

 
در آذرماه سال گذشته نیز واحدهای مستقر در این هتل که در محل واحد علوم و تحقیقات قرار دارد به یک ساختمان نیمه‌کاره منتقل شدند؛ این امر موجب نارضایتی کارکنان دانشگاه آزاد شده بود.

 
این خبر حاکی ازآن است که اقدامات مذکور با تصمیم «حمید میرزاده»، رئیس دانشگاه آزاد و معاون عمرانی این دانشگاه یعنی محسن هاشمی‌رفسنجانی پیگری و انجام شده است.

 
سرمایه‌گذاری میلیاردی «شخصی» با پول دانشجویان؟!

 
همچنین باز هم درباره این سرمایه‌گذاری‌های شخصی، خبرگزاری تسنیم در مورخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ خبر داد که رئیس دانشگاه آزاد بنا دارد از محل شهریه‌های دانشجویان، سرمایه‌گذاری میلیاردی شخصی انجام دهد.

 
سید مهدی رضایت رئیس واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد اخیراً طرحی به حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد پیشنهاد کرده مبنی بر اینکه با همکاری یکدیگر و در پوشش شرکت دانش بنیان اقدام به تولید دارو کنند!

 
رضایت که عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه تهران است تنها دو روز در دانشگاه آزاد مشغول فعالیت است. او مالک یک شرکت خصوصی داروسازی نیز هست و بر این اساس به حمید میرزاده پیشنهاد کرده که تولید داروها در شرکت خصوصی وی انجام شود.

 
اعتبار این طرح ۲۱۵ میلیارد تومان اعلام شده که در این راستا رئیس دانشگاه آزاد در اقدامی غیرقانونی به روسای واحدهای دانشگاه آزاد اعلام می‌کند که بخشی از مبلغ این طرح را با منابع واحدهای دانشگاهی خود تامین کنند.

 
مقرر شده بود رئیس واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد با حمایت و همکاری رئیس دانشگاه آزاد منابع مالی این طرح را در پوشش شرکت دانش بنیان جمع‌آوری کند.

 
نقشه‌های یک آقازاده برای معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد

 
همچنین خبرگزاری فارس در خبری اعلام کرد که « شنیده‌ها حاکی‌است پس از اینکه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد در اواخر سال گذشته از این دانشگاه رفت، یک آقازاده (ا. م) تلاش دارد با ایجاد خلاء زمانی مانع انتخاب معاون جدید این معاونت شود.»

 
این آقازاده با معرفی افراد مختلف و کارشکنی خلایی چند ماهه ایجاد کرده تا در اسرع وقت بتواند نفر مورد اعتماد خود را برای این معاونت مهم دانشگاه معرفی کند.

 
 حاجی‌دلیگانی: پول‌های دانشگاه آزاد عمدتاً خرج مصارف ناصحیح شده/ ولایتی مقابل سوءاستفاده‌ها بایستد

 
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با بیان اینکه پولهایی که دانشگاه آزاد از دانشجویان می‌گیرد عمدتاً در مصارف ناصحیح استفاده شده، از ولایتی خواست تا مقابل این سوءاستفاده بایستد.

 
حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر و تحولات در دانشگاه آزاد گفت: با انتخاب آقای دکتر ولایتی به‌عنوان رئیس هیئت امنای این دانشگاه مشخص شد که چه سرمایه‌های کلانی در این مجموعه وجود دارد.

 
وی ادامه داد: در دانشگاه آزاد برخی به‌صورت خانوادگی به اموال این مجموعه دست‌اندازی کرده بودند و تلاش می‌کردند در اریکه تصمیم‌گیری آنجا باقی بمانند که این موضوع نشان می‌دهد چه پول‌های فراوانی در آنجا وجود دارد.

 
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با بیان اینکه برخی پول‌هایی که از دانشجویان در دانشگاه آزاد دریافت می‌شد عمدتاً در مباحث ناصحیح در کشور صرف شده است، تصریح کرد: برخی از عناصر که به هیچ وجه روی خوشی با انقلاب اسلامی نداشته‌اند آنجا رخنه و برای خود لانه درست کرده‌اند.

 
حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: با پول دانشگاه آزاد برخی هزینه‌هایی که در زمینه‌های مقابله با نظام بوده هزینه شده و از دانشگاه آزاد سوء استفاده شده است.

 
وی با بیان اینکه در برهه‌ای دانشگاه آزاد پایگاهی برای مکیدن خون دانشجویان شده بود، گفت: این سوء استفاده‌ها برای اسراف و استفاده‌های غیرصحیح برای مقاصد سیاسی بوده است.

 
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس اظهار داشت: آقای دکتر ولایتی باید در مقابل این سوء استفاده‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.

 
لزوم تنویر افکار عمومی درباره شبهات مالی دانشگاه آزاد

 
موضع دانشگاه آزاد در برابر این اخبار طرح شکایت از رسانه‌هایی است که چنین اخباری روی خروجی آنان قرار گرفته است تا جایی که معاون حقوقی این دانشگاه با مغرضانه خواندن طرح چنین مواردی اعلام کرده از رضایت خبری نیست و این دانشگاه در این زمینه کوتاه نمی‌آید. اما به نظر می‌رسد موضوع مهمی که بایستی دانشگاه آزاد به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی کشور بدان توجه داشته باشد، افکارعمومی است که در این زمینه شفاف‌سازی مالی و همچنین اطلاع‌رسانی در مورد حضور و نفوذ افراد، بخصوص خانواده‌های برخی از مسئولان در این دانشگاه و ارائه توضیحات درست بسیار احساس می شود.
کد مطلب : 197571