توصيه به ديگران
۰
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۰
عادل الجبیر:حوثی‌ها در آینده یمن نقش دارند
وزیر مشاور در امور خارجه سعودی، با بیان اینکه امکان رسیدن به آتش‌بس در یمن وجود دارد، گفت که حوثی‌های یمن نیز می‌توانند در آینده این کشور نقش داشته باشند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی امروز (جمعه) در نشست گفت‌وگوی مدیترانه‌ای در رم پایتخت ایتالیا، با متهم کردن دوباره ایران به تهدید منطقه و در یک عقب‌نشینی آشکار، گفت که انصارالله یمن نیز می‌تواند در ترسیم آینده این کشور نقش داشته باشد.

 
به گزارش شبکه العربیه، عادل الجبیر مدعی شد که ایران به صدور انقلاب خود باور دارد و به حاکمیت کشورهای دیگر احترام نمی‌گذارد. او گفت که تهران باید از ابزارهایی که با آنها منطقه و جهان را تهدید می‌کند محروم شود و افزود: «باید نسبت به ایران سخت‌گیر باشیم و کسی به دنبال جنگ با ایران نیست.» 

 
وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی همچنین بار دیگر با طرح این ادعا که دخالت ایران در امور یمن مخرب است، اظهار داشت که یمن برای ریاض از اهمیت خاصی برخوردار است.

 
او پس از گذشت پنج سال از یورش به یمن، از امکان رسیدن به آتش‌بس در این کشور سخن گفت و اذعان کرد: «تمامی یمنی‌ها از جمله حوثی‌ها در آینده یمن نقش دارند و احتمال رسیدن به آتش‌بس وجود دارد.»

 
 

 
این مقام سعودی در ادامه ادعا کرد که حوثی‌ها جنگ را در یمن آغاز کرده‌اند نه عربستان سعودی و اکنون نیز تنها راه حل بحران این کشور سیاسی است.

 
الجبیر که با وجود برکناری از وزارت خارجه به دنبال جنجال قتل «جمال خاشقچی»، همچنان نقش قابل توجهی در سیاست خارجی ریاض ایفا می‌کند، در خصوص روابط بین عربستان سعودی و آمریکا نیز گفت که ریاض با واشنگتن برای مقابله با آنچه وی دخالت‌های ایران خواند همکاری می‌کند همان‌طور که این دو کشور با هم علیه تروریسم جنگیده‌اند. 

 
الجبیر در حالی از مبارزه مشترک ریاض و واشنگتن با تروریسم سخن گفته که این دو کشور متهمین اصلی حمایت از برخی گروه‌های تکفیری در منطقه از جمله گروه تروریستی داعش هستند.

 
«عادل الجبیر» در خصوص بحران سه ساله با قطر نیز گفت که تغییر موضع در خصوص این کشور به گام‌های دوحه بستگی دارد و آنها خود می‌دانند که این گام‌ها کدام هستند.

 
او درباره مسأله فلسطین نیز بر حمایت از تشکیل کشور فلسطینی به پایتختی قدس شرقی تأکید کرد و گفت که ریاض به اطلاع واشنگتن رسانده است که موضع آمریکا در ارتباط با صلح (سازش) اصل دو دولتی را تضعیف می‌کند.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 273403