توصيه به ديگران
۰
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۲
شعله‌ورکردن آتش‌ اعتراضات باشایعات بنزینی
افزایش قیمت بنزین که باعث ایجاد اعتراضاتی میان مردم شده است،‌ با شایعات متعددی همراه بوده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز بنزین گران شد؛ خبری که طی 48 ساعت گذشته سرخط اتفاقات زیادی شده است. اما این اتفاق باعث شده شایعات فراوانی حول آن دست به دست شود؛ از کشته شدن یک جوان تا به آتش کشیده شدن پمپ‌بنزین‌ها. اما حقیقت این شایعات چیست؟

پمپ‌بنزین‌هایی که مدام می‌سوزند!
 
هنوز چندساعتی از اعلام خبر سهمیه‌بندی بنزین نگذشته بود و مردم در بهت خبر اولیه بودند که اولین پمپ‌بنزین در تهران آتش گرفت؛ البته در فضای مجازی. تصاویر، دود شدیدی در پمپ‌بنزین خیابان شریعتی را نشان می‌داد که آتش آن در جوی‌های خیابان نیز جاری بود. اما اشکال کار آنجا بود که همه افراد در این فیلم با لباس تابستانی حضور داشتند. درواقع، افرادی که به دنبال برهم زدن آرامش مردم و ایجاد فضای اعتراض غیرواقعی بودند، از ناراحتی مردم استفاده کردند و فیلم مربوط به حادثه آتش گرفتن تانکر سوخت‌رسان در حدود 2سال گذشته را به‌عنوان اعتراضات مردمی جا زده بودند.

 

 
 
البته آتش‌سوزی‌ها به این مورد خاتمه نیافت و ساعاتی بعد یک پمپ بنزین در خمینی‌شهر اصفهان و کمی بعد در بندرعباس هم یکی دیگر به آتش کشیده شد؛ البته باز هم در فضای مجازی. چراکه همزمان تصاویری از همان پمپ‌بنزین‌ها منتشر شد که نشان می‌داد مردم به صورت عادی در حال سوخت‌گیری خودروها هستند.
 طبق اعلام سازمان آتش‌نشانی، تا زمان انتشار آن شایعات، هیچ موردی از آتش‌سوزی در پمپ‌بنزین‌ها رخ نداده بود اما به نظر می‌رسد که عده معدودی از طریق شایعات در حال آماده‌سازی فضا برای آشوبگران و جهت‌دهی به آنان هستند تا از طریق آشوبگران آموزش‌دیده، اعتراضات مردمی را در جهت مطلوب خود منحرف کنند. پس از انتشار این شایعات، زمینه برای اقدامات خرابکارانه مهیا شد و طی چند ساعت گذشته چند پمپ‌بنزین توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.
 
سابقه اعتراضات مشابه در ایران و کشورهای منطقه نشان می‌دهد که معمولا این اقدامات خرابکارانه در همین حد محدود نمی‌ماند و یکی از اولویت‌های اصلی آشوبگران، تهییج بیشتر معترضان و تشدید التهابات با هدف کشته‌سازی در این وقایع و تهیه تصاویر از آن است.
 
 

 
اتفاقی که این‌بار خیلی سریع رخ داد و یک نفر در سیرجان با شلیک مستقیم به سر کشته شد. هرچند نیروی انتظامی بلافاصله قاتلان مسلح را دستگیر کرد. اما سوژه خبری برای رسانه‌های ضدانقلاب تامین شد تا مردم و پلیس را در مقابل هم قرار دهند.
 
 


این آتش‌بیاری معرکه، این بار چنان عیان رخ داد که یک کامیون در اتوبان امام علی(ع) و در انظار عمومی اقدام به تخلیه بار سنگ و آجر کرد تا با تشدید درگیری، فضای اعتراضات مردم عادی را به سمت خشونت هدایت کند.
 
چه کسی بنزین را گران کرد؟
 
در نخستین ساعات گران شدن بنزین، اظهارنظری منتسب به رئیس قوه قضائیه منتشر شد مبنی بر این که وی در جلسه سران قوا با افزایش قیمت بنزین مخالفت کرده‌است. این نقل قول که به دنبال تشدید دوقطبی‌سازی فضا و افزایش التهابات در کشور بود، بلافاصله توسط سردبیر خبرگزاری میزان (وابسته به قوه قضائیه) تکذیب شد. 
 


شایعات در این زمینه اما فروکش نکرد. بعضی رسانه‌ها سعی کردند با انتشار اخبار و تحلیل‌های عجیب و غریب، این تصمیم  سران قوا را به دستور رهبری در بهمن ماه سال 97 مبنی بر اصلاح ساختار بودجه منتسب کنند. دستوری که مربوط به اصلاح ساختار بودجه در مجلس به‌منظور کاهش وابستگی به نفت و مقابله با تحریم‌ها بوده است.

استاد دانشگاه الاغ‌سوار!
 
ویدئوی دیگری که به شدت در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است، مدعی شده یک استاد دانشگاه در اعتراض به گرانی بنزین با الاغ  وارد دانشگاه شده است. اما با یک جست‌وجوی ساده می‌توان به فیلم اصلی دست یافت. این ویدئو مربوط به 9 سال قبل است که یک دانشجو برای نشان دادن اعتراض خود به وضعیت بنزین دست به چنین اقدامی زده است.
 
به نظر می‌رسد دانشگاه‌ها و اساتید دانشگاه، هدف بعدی آشوبگران برای ایجاد اغتشاش است.
 
 

 


چینی‌ها هم به اعتراضات پیوستند!
 
تصویر دیگری که به دنبال تشویق به اعتراضات در ایران بود، مربوط به چین بود که با عنوان اعتراض چینی‌ها به افزایش قیمت بنزین در این کشور جا زده شد. این تصویر مربوط به تعطیلات پاییزی سال 2012 در کشور چین است. در آن سال عوارض جاده‌ای در چین رایگان اعلام شد که هجوم چینی‌ها برای رفتن به سفر چنین ترافیکی را ایجاد کرد. این شایعه‌سازی با موج‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد که مردم را تشویق به مسدود کردن جاده‌ها می‌کرد.
 


اتفاقی که از ساعات ابتدایی روز شنبه در تعدادی از شهرها کلید خورد. افراد خاصی خودروی خود را در عرض خیابان پارک کردند و با تهدید، مانع تردد دیگران در خیابان‌ها شدند. و به‌تدریج و با تحریک مردم، اعتراضات عادی را به درگیری با نیروهای انتظامی تبدیل کردند.
 
اوضاع، خراب‌تر از این حرف‌هاست!
 
همزمانی شکست تیم ملی فوتبال ایران با گران شدن بنزین سبب شد حتی برخی به فوتبال هم رحم نکنند و با ایجاد شایعه به دنبال عصبانی کردن مردم باشند. نقل قولی در یک صفحه جعلی منتسب به سرمربی تیم ملی ایران منتشر شد که شکست ایران را به گردن مسائل سیاسی می‌انداخت. جالب آن که ویلموتس اصلا در اینستاگرام صفحه‌ای ندارد که بخواهد چنین چیزی را بیان کند.

مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 272314