توصيه به ديگران
۱
دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۵۰
"شیرهای سنگی" در معرض نابودی + عکس
شهر دوسیران کازرون، شهر شیر های سنگی، گچبری های "چارصفه" و از آثار محصر به فرد دوره اسلامی، اکنون با بی توجهی های مسئولین تبدیل به زباله دانی شده و برخی از آثار آن به سرقت رفته است.
"شیرهای سنگی" در معرض نابودی + عکس
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، آثار تاریخی روستای دوسیران با قدمت طولانی در کازرون گویا آنقدر بی ارزش است که اکنون به محل امنی برای انباشت زباله تبدیل شده و از سنگهای تاریخی اش برای ساخت دیوار استفاده می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، کازرون یکی از شهرستانهای فارس است که در جای جای آن میراثهای تاریخی و کهنی جای گرفته که هرکدام به نوبه خود تمدن و تاریخی این استان را تشکیل می دهند.

یکی از این میراث های کهن این شهرستان، روستای تاریخی دوسیران است که در خود آثار بکر تاریخی را جای داده است.

این روستای تاریخی که تمام ظرفیتهای بالقوه گردشگری را نیز در خود جای داده، آماده معرفی در سطوح استانی و ملی است اما آنچه امروز در این روستای بکر قابل مشاهده است آثار تاریخی که زباله آن را احاطه کرده یا در چند قدم آن طرف تر از سنگ قبرهای تاریخی دیوار ساخته می شود.عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه روستای "دوسیران" از روستهای منحصر به فرد و تاریخی استان فارس است، گفت: این روستا در ۵۰ کیلومتری شهرستان کازرون و در ۲۵ کیلومتری شهر قائمیه در منطقه کوهمره نودان قرار دارد.

محسن عباسپور افزود: نظرات مختلفی در خصوص قدمت این روستا وجود دارد به گونه ای که برخی از کارشناسان قدمت روستای دوسیران را با توجه به معماری و بافت آن مربوط به دوره اسلامی می دانند چراکه معماری این روستا ویژگی منحصر به فردی دارد.وی در خصوص علت نامگذاری این روستا به نام دوسیران بیان کرد: یک روایت تاریخی در این رابطه وجود داد بدین گونه که در دوره اسلام ۹ برادر اهل شام در عراق تصمیم می گیرند که از آنجا مهاجرت کنند مادر آنها وصیت می کند که به راهشان تا زمانیکه شترهایشان توقف نکرده ادامه دهند و هرکجا که شترها متوقف شدند آنجا را برای زندگی انتخاب کنند.

وی گفت: پس از مهاجرت این برادران شترهای آنها در همین روستا می ایستد به همین دلیل آنها این مکان را برای زندگی انتخاب می کنند و زمانی که حاکمان وقت ایران متوجه می شوند از آنها پرسیده می شود که چه کسانی هستند که آنها خود را به عنوان "دوست ایران" معرفی کرده که در نهایت مخفف آن را دوسیران می نامند.عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون اظهار داشت: اهالی این روستا تا حدودی آداب و رسوم گذشته را زنده نگه داشته اند و با گویشهای خاصی که نزدیک به دوره پهلوی است صحبت می کنند.

وی در خصوص آثار تاریخی و باارزش موجود در روستا بیان کرد: بناها، طاقها و گچبریهایی به نام "چار صفه" وجود دارد که به نظر می رسد مربوط به دوره ساسانیان و تزئینات آن مربوط به دوره اسلامی است.

عباسپور گفت: این روستا، روستایی تاریخی است که بکر باقی مانده و می تواند به عنوان روستای هدف گردشگری در استان فارس معرفی و از ظرفیتهای آن استفاده شود اما اینگونه نیست و به دلیل عدم توجه مسئولان امر تمامی آثار تاریخی و باارزش آن در حال نابود شدن است.وی در خصوص مشکلات این روستا افزود: طی سالهای اخیر به رغم اینکه سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده که توجه ویژه ای به این روستا خواهد داشت به غیر از کارهای ابتدایی هیچگونه اقدامی برای حفاظت از روستای دوسیران انجام نشده است.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون گفت: در این روستا گورستانی قدیمی و تاریخی وجود دارد که سنگ قبر و شیر سنگهای تاریخی در آن به چشم می خورد اما به دلیل عدم حفاظت و آگاهی، از این سنگ قبرها به عنوان دیوار باغ استفاده شده است.وی تصریح کرد: البته به کار بردن سنگ قبرها در نقش دیوار باغ فقط مربوط به یک باغ نیست بلکه در مناطق مختلف به چشم می خورد که با ادامه این روند سنگ قبرها از بین می روند.

عباسپور با بیان اینکه بنای چارصفه ها دارای ارزش منحصر به فردی است، بیان کرد: این بناها نیز به دلیل عدم حفاظت درست به زباله دانی تبدیل شده و در آستانه تخریب قرار گرفته اند.

وی گفت: با توجه به رطوبتهای موجود در هوا گچ بریهای نفیسی که در چارصفه ها وجود دارد از بین می رود که باید در این رابطه نیز هرچه سریعتر تدابیر لازم اتخاذ شود.این فعال میراث فرهنگی با بیان اینکه مجموعه این مشکلات دست به دست هم داده که زنگ خطر برای روستای دوسیران به صدا درآید، گفت: در این روستا یک غار شاه نشین وجود دارد که در دهانه غار نشانه هایی از ساخته دست به چشم می خورد که نمی توان گفت که قدمت این غار به چه دوره ای برمی گردد.

وی گفت: همچنین در روستای بکر دوسیران چند آب انبار تاریخی و خانه های سنگی وجود دارد که می توانند به عنوان جاذبه های گردشگری مدنظر قرار گیرند و از این روستا به عنوان روستای هدف گردشگری استفاده کرد.عباسپور عنوان کرد: برای اینکه از تخریب این روستا جلوگیری شود باید اقدامات حفاظتی از بناهای تاریخی به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد، علاوه بر این بحث کاوش و باستان شناسی در روستای دوسیران نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری بحث کاوش و باستان شناسی در روستای دوسیران احساس می شود و هرچه سریعتر باید در این رابطه اقدام کرد.
مرجع : مهر
کد مطلب : 3516