۱
توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
جزئیات مذاکره ایران و آمریکا به روایت سفیر وقت ایران در عمان: ادعای مخالفت احمدی‌نژاد با مذاکره درست نیست
سفیر اسبق ایران در عمان با رد ادعای محمود احمدی‌نژاد مبنی بر مخالفت با مذاکره ایران و آمریکا در مسقط گفت: چطور می‌‌توان پذیرفت که ایشان مخالف بوده و جلوی مذاکرات را نگرفته است؟
جزئیات مذاکره ایران و آمریکا به روایت سفیر وقت ایران در عمان: ادعای مخالفت احمدی‌نژاد با مذاکره درست نیست
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز حسین نوش‌آبادی سفیر اسبق ایران در عمان، با اشاره به اظهارات اخیر محمود احمدی‌نژاد مبنی بر مخالف بودن او با مذاکرات محرمانه ایران با آمریکا در عمان گفت: اگر آقای احمدی‌نژاد مخالف این مذاکرات بود می‌توانست جلوی آن را بگیرد و اجازه برگزاری آن را ندهد.

 
وی در پاسخ به سؤالی درباره ادعای اخیر محمود احمدی‌نژاد مبنی بر مخالف بودن با اصل مذاکره ایران با آمریکا در عمان تأکید کرد: من از قول آقای صالحی هم شنیدم که ایشان گفتند آقای احمدی‌نژاد مخالف نیست.

 
"اگر آقای احمدی‌نژاد مخالف این مذاکره بود، می‌توانست جلوی مذاکرات را بگیرد و مانع انجام آن شود؛ چطور می‌توان پذیرفت که ایشان به‌‌عنوان رئیس‌جمهور مخالف مذاکره‌ای بوده که در آن وزارت خارجه و نمایندگان رسمی وزارت خارجه حضور داشته‌اند. وی اگر مخالف مذاکرات بود، می‌توانست مانع حضور نمایندگان وزارت خارجه در این مذاکرات شود، بنابراین نمی‌توان پذیرفت که آقای احمدی‌نژاد با این مذاکرات مخالف بوده است".

 
سفیر اسبق ایران در عمان درباره فلسفه مذاکرات ایران و آمریکا در عمان نیز گفت: با توجه به روابط حسنه 2 کشور ایران و عمان و تعاملات شایسته بین 2 کشور در زمینه‌های سیاسی و تلاش مقامات عمانی در جهت رفع تنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، همواره رایزنی‌های مثبت و مشورت‌های سودمندی بین مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عمان وجود داشته و دارد.

 
وی درباره جزئیات این مذاکرات نیز توضیح داد: گرچه من در کم‌وکیف مذاکرات محرمانه قبل از مذاکرات هسته‌ای و تبادل نامه‌ها و یادداشت‌ها میان مقامات ایران و عمان نبودم اما با توجه به حضورم در کشور عمان و وظیفه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و تلاش مستمر و پیوسته‌ای که طی سال‌های 88 تا 91 در جهت توسعه مناسبات و گسترش روابط در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی و امنیتی بین 2 کشور انجام شد، کنار بسط و توسعه روابط دوجانبه، در مواقع مختلف رایزنی‌ها و مشورت‌های سازنده در مسائل منطقه‌ای و بین المللی صورت گرفته و در بسیاری از موارد، نتایج مثبتی نیز به‌همراه داشته است.

 
سفیر اسبق ایران در عمان افزود: موضوع مذاکرات هسته‌ای در مسقط به 2 سال آخر دولت احمدی‌نژاد مربوط می‌شود که شاید شروع آن در سال 90 با سفر معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه و مذاکره غیررسمی با مشاور سلطان قابوس بود که در حاشیه صحبت‌ها از سوی طرف عمانی مسئله آمادگی آمریکایی‌ها برای مذاکرات هسته‌ای با میزبانی عمانی‌ها مطرح شد که این پیام به مقامات داخل کشور و وزیر وقت امور خارجه جناب آقای دکتر صالحی منعکس شد که ظاهراً متعاقب آن پیامی از سوی پادشاه عمان برای مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی در خصوص آمادگی عمانی‌ها برای میزبانی مذاکرات هسته‌ای و واسطه‌گری برای حل مشکلات بین ایران و آمریکا ارسال می‌شود که در همان ابتدا، رهبری معظم انقلاب با تأکید بر اینکه آمریکا قابل‌اعتماد نیست با مذاکره مستقیم مخالفت کردند.

 
وی تصریح کرد: همان‌طور که شخص جناب آقای صالحی مطرح کرده‌اند، با پیگیری و ملاقاتی که با مقام معظم رهبری داشتند، معظم‌له به‌صورت مشروط با این پیشنهاد موافقت فرمودند و شرایطی گذاشتند، مانند اینکه مذاکرات در سطح پایین‌تر از وزیر و صرفاً در حوزه مسائل هسته‌ای و نه روابط سیاسی و اینکه مذاکره برای مذاکره نباشد.

 
نوش‌آبادی از نامه یادداشت رسمی دولت محمود احمدی‌نژاد به مقامات عمان درباره آمادگی برای مذاکره با آمریکا در سال 90 خبر داد و خاطرنشان کرد: در اواسط سال 90 بود که یادداشت رسمی دولت احمدی‌نژاد به مقامات بلندپایه دولت عمان ارسال و اعلام آمادگی ایران برای مذاکره مشروط با آمریکا در عمان، اعلام شد. این یادداشت، مذاکرات ایران و آمریکا را کلید زد.

در اواسط سال 90 یادداشتی از طرف دولت احمدی‌نژاد به مقامات عمانی ارسال و آمادگی جمهوری اسلامی برای مذاکره مشروط با آمریکا در عمان اعلام و کلید مذاکره با آمریکا زده شد

 
نوش‌آبادی همچنین گفت: با تشکیل دولت جدید و عزم جدی مسئولان نظام بر تأمین حقوق هسته‌ای نظام، مذاکرات هسته‌ای در فضایی متفاوت با گروه 1+5 و در چارچوب حفظ منافع کشور در سال 93 مجدداً دنبال شد که منجر به توافق هسته‌ای موسوم به برجام شد که متأسفانه با کارشکنی و بدعهدی ایالات‌ متحده و رفتارهای خلاف حقوق بین‌الملل توسط دولت سلطه‌گر آمریکا و خروجش از برجام، شرایط جدیدی به‌وجود آمده که بر اساس فرامین رهبری نظام در صورت تضمین کتبی سایر اعضاء معاهده هسته‌ای و جبران خروج آمریکا و تأمین منافع برجام برای جمهوری اسلامی و حفظ منافع ملی، تصمیم مقتضی باید اتخاذ شود.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 235828
۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۲۳:۰۶:۰۲
اگر آقای احمدی‌نژاد مخالف این مذاکرات بود می‌توانست جلوی آن را بگیرد و اجازه برگزاری آن را ندهد!