توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
پرونده پرداخت طرح‌های عمرانی ۴ ماه زودتر از پایان سال بسته شد؟
براساس آمارهای بانک مرکزی در ۹ ماهه امسال بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت شده که نسبت به آبان ماه افزایش نیافته است.
پرونده پرداخت طرح‌های عمرانی ۴ ماه زودتر از پایان سال بسته شد؟
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد در 9 ماهه امسال 32 هزار و 100 میلیارد تومان از سوی دولت به طرح‌های عمرانی پرداخت شد که نسبت به مدت مشابه سال 96 ، 6.2 درصد افزایش یافته است.

 
رقم مصوب 9 ماهه 46 هزار و 880 میلیارد تومان بوده و کل پرداختی مصوب شده برای سال 97 بالغ بر 62 هزار میلیارد تومان است. 

 
براساس آمارهای بانک مرکزی، تا آبان‌ ماه به این طرح‌ها بالغ بر 32 هزار و 960 میلیارد تومان پرداخت شده بود و در آذر ماه عدد آن افزایش نداشته و بلکه به دلیل عملیات حسابداری حدود 860 میلیارد تومان نیز کاهش یافت. به عبارت دیگر، پرداختی به طرح‌های عمرانی که از آن به عنوان موتور محرکه اقتصاد و پیشران رشد در بخش‌های زیربنایی و توسعه‌ای محسوب می‌‌شود در آذرماه امسال، «صفر» بوده است. 

 
*پرداخت به طرح های عمرانی تا پایان امسال به چه میزانی می رسد؟

 
براساس این گزارش، انتظار می رود این روند تا پایان امسال تداوم داشته باشد زیرا:

 
الف-سهم عمده پرداختی به طرح‌های عمرانی از طریق واگذاری دارایی‌های مالی صورت می گیرد و واگذاری این دارایی ها در 9 ماهه سال 97 بالغ بر 65 هزار و 370 میلیارد تومان عملکرد داشته و بیش از کل رقم مصوب سال 97 (63 هزار میلیارد تومان) دارایی مالی فروخته شد.

 
ب- در آمدهای مالیاتی نیز تاکنون به طور کامل محقق نشده و از طرفی فروش نفت و درآمدهای این بخش نیز با چالش‌های بین‌المللی روبرو است.

 
ج- هزینه‌های جاری اعم از عیدی کارمندان و بازنشستگان و حقوق دو ماه آینده باقی مانده و عملا با کسری منابع روبرو هستیم. 

 
باتوجه به موارد فوق، بعید به نظر می‌رسد که تا پایان سال بتوان پول نقد به این طرح‌ها تزریق کرد و احتمالا پرونده عملکرد طرح‌های عمرانی با رقمی حدود ۳۲ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۷ بسته خواهد شد.

 
به گزارش فارس، اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی راجع به مصارف بودجه در سال ۹۸، اعلام کرده بود که اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در قانون بودجه سال 1397 برابر با 620 هزار میلیارد ریال است ولی پیش‌بینی عملکرد این قانون برای اجرای طرح‌های عمرانی بالغ بر350هزار میلیارد ریال  است.
مرجع : فارس
کد مطلب : 251423