توصيه به ديگران
۰
جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۹
صادرات 54 هزار تن کالای غیرنفتی از مرز آستارا
مدیرکل گمرک شهرستان آستارا از صادرات 54 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 28 میلیون دلار طی یک ماه گذشته از مرز زمینی این شهرستان خبر داد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز رسول امیدی با اشاره به صادرات 54 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 28 میلیون دلار از مرز زمینی گمرک این شهرستان طی یک ماه گذشته اظهار کرد: این مقدار کالا شامل محصولات کشاورزی، فرش، موکت، پارچه و البسه بود که به روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان صادرشده است.

 
مدیرکل گمرک شهرستان آستارا با اشاره به واردات 15 هزار تن کالا به ارزش 13 میلیون دلار از مبدأ گمرک این شهرستان افزود: مواد شیمیایی، چوب‌، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی ازجمله کالاهای واردشده از طریق کشورهای فدراسیون روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان به کشور هستند.

 
وی با اشاره به صادرات یک‌هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش چهارمیلیون و 700 هزار دلار در قالب تجارت چمدانی تصریح کرد: عمده کالای صادرات چمدانی از گمرک شهرستان آستارا به جمهوری آذربایجان بوده که این کالاها شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی هستند.

 
امیدی ترانزیت خارجی ورودی را 11 هزار تن کالا به ارزش 22 میلیون دلار دانست و گفت: فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم‌شیشه و ورق‌آهن عمده کالاهای ترانزیت‌شده از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد ترکیه، عراق و امارات متحده عربی هستند.

 
این مقام مسؤول با اشاره به ترانزیت خارجی خروجی 10 هزار تنی به ارزش 25 میلیون دلار بیان کرد: این میزان کالا اعم‌از لوازم برقی، مصالح ساختمانی، ظروف شیشه‌ای، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی و خودروی سواری از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اکراین ترانزیت شده‌اند.

 
وی با بیان اینکه تعداد مسافران ترددکننده از مرز زمینی شهرستان آستارا طی یک ماه گذشته، 147 هزار و 111 نفر است افزود: آمار مسافران ترددکننده نسبت به مدت مشابه سال 97 به لحاظ مسافران خروجی 68 درصد و به لحاظ مسافران ورودی 47 درصد افزایش داشته است.

 
مدیرکل گمرک شهرستان آستارا با اشاره به اینکه درآمد اداره کل گمرک این شهرستان در فروردین‌ماه سال گذشته 230 میلیارد و 786 میلیون ریال بوده است گفت: این میزان درآمد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 519 درصد افزایش داشته است.

 
جابه‌جایی بیش از 21 هزار تن کالای غیرنفتی از گمرک ریلی

 
امیدی با اشاره به اینکه 21 هزار و 928 تن کالای غیرنفتی در فروردین‌ماه سال جاری توسط 360 واگن قطار باری در بارانداز ریلی آستارا-آستارا تخلیه و بارگیری شده است ت کرد: مبدأ و مقصد این میزان وارداتی، صادراتی و ترانزیتی بیشتر کشورهای آسیای میانه و حوزه قفقاز است.

 
مدیرکل گمرک شهرستان آستارا با اشاره به میزان واردات ریلی تصریح کرد: طی‌این‌مدت، 18 هزار و 519 تن کالا نظیر ام.دی. اف، غلات، چوب و انواع تخته به ارزش پنج‌میلیون و 698 هزار دلار در قالب 303 واگن قطار باری از کشورهای جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه وارد بارانداز ریلی آستارا-آستارا شده است.

 
وی با اشاره به اینکه طی یک ماه گذشته، سه‌هزار و 150 تن کالای تولید داخل اعم‌از سنگ کلینگر، سیمان، کاشی و سرامیک به ارزش یک‌میلیون و 388 هزار دلار توسط 50 واگن قطار باری به خارج از کشور صادرشده است گفت: مقصد این میزان کالای صادرشده به کشورهای اکراین، فدراسیون روسیه، گرجستان و قزاقستان است.

 
امیدی میزان کالای ترانزیت‌شده به‌واسطه خطوط ریلی آستارا-آستارا طی یک ماه گذشته را 259 تن کالا به ارزش یک‌میلیون و 198 هزار دلار دانست و بیان کرد: ترانزیت این میزان کالا با هفت واگن قطار باری از فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان به جمهوری عراق و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صورت گرفته است.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 258273