توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۲
چرا چین علاقه‌مند به پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا است؟
فیلیپ لوکور، یک کارشناس چین در "هاروارد کندی اسکول" در آمریکا، با اینکه سیاست‌های با محور شعار "اول آمریکا"ی دونالد ترامپ در بلندمدت به پکن سود می‌رساند، موافق بود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، کانال تلگرامی شطحیات درباره انتخابات آمریکا نوشت: هرچند که دونالد ترامپ در دوره پرتلاطم نخست ریاست‌جمهوری خود باعث خشم و سرخوردگی چین شده؛ اما پکن ممکن است با در نظر گرفتن افق افول آمریکا بعنوان ابرقدرت رقیب خود، از پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور استقبال کند.

 روابط آمریکا و چین هم‌اکنون نسبت به هر زمان دیگری از زمان ایجاد روابط رسمی دو طرف در چهار دهه پیش سردتر است؛ درحالیکه چین هشدار داده نمی‌خواهد به یک "جنگ سرد" جدید با آمریکا کشیده شود.

ترامپ تحت شعار "اول آمریکا"، چین را بزرگترین تهدید علیه این کشور و دموکراسی جهانی به تصویر کشیده است. با این حال، یک پیروزی انتخاباتی دیگر ترامپ در ماه نوامبر ممکن است برای چین و در ضمن تلاش‌های شی‌جین‌پینگ، رییس‌جمهور این کشور، برای تثبیت روند ظهور آن بعنوان یک ابرقدرت جهانی، مزیت‌هایی را داشته باشد.

ژو ژیکون، استاد روابط سیاسی و بین‌الملل در دانشگاه باکنل، می‌گوید: "رهبران چین این فرصت را ممکن است داشته باشند تا جایگاه جهانی آن را بعنوان یک حامل جهانی‌سازی، چندجانبه‌گرایی و همکاری بین‌المللی تقویت کنند".

 شی‌جین‌پینگ هر جایی که آمریکا عقب‌نشینی کرده، همانجا قدم جلو گذاشته است. او کشورش را بعنوان حامی تجارت آزاد و یک رهبر در جنگ علیه تغییرات آب‌وهوایی ارائه کرده و درعین‌حال، متعهد شده به اینکه هر واکسن بالقوه برای ویروس کووید-۱۹ را در اختیار کشورهای فقیرتر قرار دهد.

 ژو خاطرنشان کرد: "دوره دوم ریاست‌جمهوری ترامپ ممکن است به چین فرصتی  برای بالا کشیدن هرچه بیشتر خودش بعنوان یک قدرت بزرگ در صحنه جهانی بدهد".

 فیلیپ لوکور، یک کارشناس چین در "هاروارد کندی اسکول" در آمریکا، با اینکه سیاست‌های با محور شعار "اول آمریکا"ی دونالد ترامپ در بلندمدت به پکن سود می‌رساند، موافق بود. وی اظهار کرد: "این محور تا حدی واشنگتن را از هم‌پیمانان سنتی خود جدا کرد و به چین فضا برای مانور داد".

در عین‌ حال، ملی‌گراهای چین علنا از ترامپ استقبال و او را مسخره کرده‌اند. هو شی جین، سردبیر نشریه گلوبال تایمز چین، از نشریات ملی‌گرای این کشور، در توئیتی با مخاطب قرار دادن رییس‌جمهور آمریکا نوشت: "شما می‌توانید آمریکا را عجیب و غریب و به این ترتیب برای جهان نفرت‌انگیز کنید. شما به اشاعه اتحاد در چین کمک می‌کنید".

 درعین‌حال در شبکه‌های اجتماعی چین، به ترامپ لقب "جیانگوئو" (Jianguo) به معنی "کمک‌کننده به سازندگی چین" را داده‌اند. با این حال، ترامپ بی‌تردید مشکلات سیاسی و اقتصادی به چین تحمیل کرده است.

 هوآ پو، یک تحلیلگر سیاسی  مستقر در پکن، بیان داشت: "چین در برنامه خود در حوزه تجارت و تکنولوژی ضررهای زیادی داشته است".

ماه ژانویه چین و آمریکا یک توافق را در راستای اعمال یک آتش‌بس مقطعی در جنگ تجاری خود منعقد کردند که بر اساس آن پکن ملزم به وارد کردن ۲۰۰میلیارد دلار دیگر از محصولات آمریکایی در عرض دو سال اعم از خودرو تا ماشین‌آلات، نفت و محصولات کشاورزی می‌شد.

 واشنگتن همچنین در قبال شرکت‌های تکنولوژی چینی که آنها را به داشتن تهدیدات امنیتی متهم کرده شمشیر را از رو بسته و آینده فعالیت اپلیکیشن اشتراک ویدیوی تیک تاک که متعلق به یک شرکت مادر چینی به نام بایت دنس است را در بی‌اطمینانی قرار داده است.

 شرکت مخابراتی بزرگ هوآوی نیز در لیست اهداف حمله ترامپ بوده است. خصومت دو کشور درعین‌حال، به حوزه نظامی و حقوق‌بشر هم کشیده شده و مسائل تایوان، هنگ‌کنگ و رفتار با اقلیت مسلمان اویغور در چین نیز مواجهه‌هایی را در آمریکا ایجاد کرده‌اند.

اما اگر ترامپ در انتخابات ماه نوامبر از رقیب دموکراتش جو بایدن شکست بخورد، باز هم چین ممکن است در هیچ‌یک از این حوزه‌ها از فشار رهایی نیابد.

 پکن نگران است بایدن احتمالا رهبری آمریکا در حوزه مسائل حقوق بشری را احیا کرده و چین را در زمینه مسائل مربوط به اویغورها، تبت و آزادی در هنگ‌کنگ تحت فشار بگذارد.

 ژو از دانشگاه باکنل گفت: "بایدن احتمالا در زمینه مسائل حقوق‌بشری در سین‌کیانگ و تبت سرسخت‌تر از ترامپ خواهد بود".

 درعین‌حال، در زمینه مسائل مورد رقابت مهم دیگر میان آمریکا و چین یعنی تکنولوژی و تجارت نیز مشخص نیست کاخ‌سفید تحت رهبری بایدن چقدر فضا برای مانور داشته باشد.

 بانی گلایز، مدیر پروژه قدرت چین در مرکز مطالعات بین‌المللی و راهبردی، اظهار کرد: "بایدن تعرفه‌ها را به ارث خواهد برد و من تردید دارم که آنها را به صورت یکجانبه بالا ببرد. پکن احتمالا در صورتی که خواستار بالا بردن تعرفه‌ها باشد، مجبور به تسلیم شدن در برابر درخواست‌های دیگر آمریکا خواهد شد".
کد مطلب : 289143