توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۴
نگرانی از افزایش قیمت نفت یکی از دلایل عقب نشینی آمریکا از درگیری
کارشناسان بر این باورند هر گونه تشدید تنش و رویارو شدن ایران با آمریکا به سرعت قیمت نفت در بازار جهانی را افزایش خواهد داد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز به نقل از راشاتودی، در آخرین تنش بین ایران و آمریکا قیمت نفت به سرعت روندی افزایشی را در پیش گرفت.

 
بنابراین تشدید تنش بین این دو کشور به سرعت قیمت نفت را به مرزهایی خواهد رساند که طی سال‌های گذشته شاهد آن نبوده‌ایم. سؤال اینجاست که با درگیر شدن نظامی ایران و آمریکا قیمت نفت چقدر بالا خواهد رفت؟

 
در اوایل ماه ژوئن یکی از مشاوران آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران، هشدار داد اگر حتی یک گلوله در خلیج فارس شلیک شود قیمت نفت به سطوحی غیرقابل تحمل برای آمریکا و متحدینش خواهد رسید و به احتمال زیاد از مرز 100 دلار در هر بشکه عبور خواهد کرد.

 
پنجشنبه هفته گذشته و پس از آنکه ایران یک پهپاد جاسوسی متجاوز آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز ساقط کرد، هم قیمت نفت آمریکا و هم قیمت نفت برنت روندی افزایشی را در پیش گرفتند.

 
بیشترین افزایش روزانه پس از این اتفاق در همان روز پنجشنبه رخ داد که نفت برنت سه درصد و نفت آمریکا 4 درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

 
در واقع با این افزایش، قیمت نفت برنت و قیمت نفت آمریکا با رسیدن به سطوح به ترتیب 64.5 و 57.5 به بالاترین میزان از ماه می تاکنون رسیدند.

 
کارشناسان بر این باورند هر گونه آغاز درگیری بین ایران و آمریکا ممکن است به ایجاد اخلال در عرضه نفت به بازار جهانی منجر شده و در نهایت قیمت نفت در بازار را افزایش دهند.

 
اندی لیپو، مدیر مؤسسه لیپو اویل می‌گوید: به طور قطع بازار به این مسئله به شدت واکنش نشان خواهد داد و این واکنش زمانی شدیدتر خواهد بود که تنگه هرمز بسته شود. در این صورت ما به سادگی شاهد عبور قیمت نفت از 100 دلار در هر بشکه خواهیم بود.

 
جفری تاکر کارشناس مؤسسه تحقیقات اقتصادی آمریکا می‌گوید: اگرچه رویارویی نظامی آمریکا با ایران بعید به نظر می‌رسد اما اگر این اتفاق رخ دهد قیمت نفت به بیش از 100 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت.

 
وی تاکید کرد:‌ البته ممکن است تا رسیدن قیمت نفت به این رقم چند ماه طول بکشد.

 
این کارشناس آمریکایی ادامه داد:‌اگر یک جنگ واقعی و تمام عیار بین آمریکا و ایران اتفاق بیفتد آنوقت ما شاهد بالا رفتن حقیقی قیمت طلای سیاه خواهیم بود.

 
وی تاکید کرد:‌هیچ کسی در بازار آماده بروز اختلال در چرخه تامین نفت نیست و بنابراین همه طرف‌ها به دنبال جلوگیری از وقوع درگیری بین دو کشور هستند.

 
لیپو معتقد است: روند بالا رفتن قیمت نفت بستگی به آن دارد که اختلال در عرضه نفت از خاورمیانه به بازار جهانی چقدر طول بکشد.

 
*درگیری نظامی با ایران بازار نفت را ماه‌ها به کما خواهد برد

 
وی ادامه داد:‌من انتظار دارم این مسئله برای چند هفته، یک ماه یا دو ماه و تا زمانی که تنش کاهش یافته و تنگه هرمز باز و ایمن شود ادامه یابد.

 
در عین حال تاکر می‌گوید: روند بالا ماندن قیمت نفت پس از آغاز درگیری بین ایران و آمریکا به مدت 6 ماه ادامه خواهد یافت تا بازار مجددا بتواند ثبات خود را به دست آورد. بالا رفتن قیمت نفت در بازار جهانی حتما به نفع تولید کنندگان نفت خارج از خاورمیانه و تنگه هرمز خواهد بود.

 
لیپو افزود:‌در عین حال هر گونه اختلال در عرضه نفت می‌تواند فروش نفت کویت و امارات را کاهش دهد چرا که این دو کشور در صادرات نفت خود به شدت به باز و ایمن بودن تنگه هرمز وابسته هستند.

 
*یکی از دلایل آمریکا برای خودداری از درگیر شدن با ایران نفت است

 
تاکر می‌گوید:‌من فکر نمی‌کنم این تنش به نفع کسی باشد اما اعتقاد دارم که ممکن است تولید کنندگان نفت آمریکایی فکر کنند این مسئله به نفع آنها تمام خواهد شد.

 
وی افزود:‌در شرایط کنونی هیچ کسی آماده بروز چنین اختلالی در عرضه نفت به بازار جهانی نیست و این مسئله می‌تواند یکی از دلایلی باشد که آمریکا از رویارویی نظامی با ایران خودداری کرده است.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 264203