۱۰
توصيه به ديگران
۱
سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۳۶
از رابطه خانوادگی هاشمی باآل سعود تا موضع منفعلانه در قبال بحرین
هاشمی رفسنجانی در سفر های متعددی که به عربستان داشته است با بزرگترین افراد در حلقه ی حکومتی آل سعود دیدار می کند، که کمتر کسی از نظام اسلامی موفق به دیدار با این افراد شده است.
از رابطه خانوادگی هاشمی باآل سعود تا موضع منفعلانه در قبال بحرین
Share/Save/Bookmark
حاشیه خاطرات و شرح سفر هاشمی رفسنجانی به عربستان سعودی و رایزنی ها و دیدارهای سیاسی وی با سران آل سعود ، سند درخور توجهی است در نمایش نوع ارتباط هاشمی رفسنجانی با سعودی ها كه قبلا نیز برخی از رسانه ها آن را به اشكال گوناگونی مورد توجه قرار داده بودند.

اما آنچه حائز اهمیت است اظهارات مداخله جویانه و غیر مودبانه شاه سعودی در خصوص عالی ترین مقام اجرایی كشور در سفر چند سال گذشته هاشمی و واكنش منفعلانه وی در ارتباط با این گونه سخنان درخصوص رییس جمهور کشور است که نگاه ها را به رابطه ی پشت پرده ی هاشمی و آل سعود خیره می کند .

هاشمی رفسنجانی در سفر های متعددی که به عربستان داشته  با بزرگترین افراد در حلقه ی حکومتی آل سعود دیدار می کند، که کمتر کسی از نظام اسلامی موفق به دیدار با این افراد شده است .

سوالی كه به ذهن متبادر می شود این است كه آیا در همه دیدارها و اصولا در هر دیدار سیاسی و دیپلماتیك ، ادبیات مرسوم بین شخص هاشمی و شاهزادگان رژیم آل سعود طبیعی است و یا اینكه حكایت از یك رابطه عمیق و وسیع غیر سیاسی و عمدتا شخصی دارد كه فرد خارجی به خود اجازه تعیین تكلیف درباره تصمیم سازی های كلان سیاسی درایران را بدهد!!!!


به گزارش خبرنگار سیاسی عصر امروز ، طي چند سال گذشته اخبار متعددي در خصوص ارتباط هاي خانوادگي و معاشرت وسيع خاندان هاشمي رفسنجاني با خاندان آل سعود بر روی خروجي خبرگزاری ها و رسانه هاي كشور قرار گرفته است .

بنا بر گزارش های رسیده در تيرماه ۱۳۸۹ نيز خبرگزاري ها از ديدار مشترك همسر و دختر هاشمي رفسنجاني با پادشاه عربستان سعودي و پذيرايي ويژه سعودي ها از اين دونفر خبردادند.

فاطمه هاشمی دختر اکبر هاشمی با تعداد دیگری از اعضای خاندان سلطنتی هم دیدار کرده است و ملاقات برخی از اعضای خانواده آقای هاشمی با ملک عبدالله پیش از این نیز سابقه داشته است.

سارا لاهوتی، دختر فاطمه هاشمی وی را در این سفر همراهی می‌کرده و پس از بازگشت از سفر عربستان به امارات رفته و با مهدی هاشمی رفسنجانی دیدار کرده است.

جالب توجه است که درآن روزها ، شكل و نوع اين ديدار را يك رسانه خبري اينگونه بازتاب داد:

همسر و دختر ارشد هاشمی رفسنجانی با اسکورت و همراهی مسئولان کشوری عربستان، از هتل محل اقامت‌شان، برای دیدار با ملک عبدالله، به نزد وی برده می‌شوند.

ملک عبدالله با احترام و تکریم با خانواده هاشمی برخورد کرده از اینکه به شکل معمولی و بدون‌خبر به دولت عربستان، به حج عمره آمده‌اند، ابراز تعجب می‌کند.

مطابق این خبر، تا پایان زیارت مذهبی خانواده هاشمی، دولت عربستان همراهی و احترام قابل توجهی را نسبت به همسر و دختر هاشمی رفسنجانی ، از خود بروز می‌دهد.

البته خبرهاي قابل توجه ديگري نيز از عمق ارتباط هاشمي با سعودي ها به نظر مي رسد.

متن واكنش رسانه هاي سعودي به موضوع مهدي هاشمي از جمله شبکه تلویزیونی العربیه، روزنامه الشرق الوسط، پایگاه خبری ایلاف و... ـ را می توان به راحتی مشاهده کرد، که بیشترین جوسازی و فضاسازی خبری در این مورد، توسط رسانه هایی انجام می شود که وابسته به عربستان سعودی هستند یا از سوی این کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم حمایت می شوند.

نکته ای که می شود به موارد فوق اضافه کرد خواستگاري يك شاهزاده وهابي سعودي از نوه هاشمي رفسنجاني در چند سال گذشته است
؛خواستگاري اين عضو خاندان پادشاهي از دختر فائزه هاشمي در حالي صورت پذيرفت كه با طرح شدن اين خبر در رسانه هاي كشور ، خانواده هاشمي اعلام كردند كه در حال فكر كردن براي دادن جواب به اين خواستگار هستند!!!!

در چند ما ه اخیر و با شدت گرفتن خونریزی ها در بحرین که توسط حکومت آل خلیفه و آل سعود صورت می گیرد مسئولین کشور با محکوم کردن اقدامات و جنایات آل سعود این رژیم را به توجه به خواسته های مردم بحرین و دست کشیدن از حکومت دعوت کرده اند .

نکته ای که در این میان حائز اهمیت است آقای هاشمی رفسنجانی از روز های اول قیام در بحرین هیچگونه اظهار نظری راجع به جنایات رژیم آل سعود در بحرین نداشته و موضعی کاملا منفعلانه را در قبال این جریانات پیش گرفته است .

چند روز پیش هم رسانه وهابیون با برجسته‌سازی موضع‌گیری عجیب هاشمی رفسنجانی درباره مثبت‌بودن تحرکات عوامل رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در کشور سوریه، این اظهارات را بطور ویژه بازتاب دادند و از این موضع گیری اظهار خوشنودی کردند .

نکته ای قابل تامل این است که آیا رابطه فامیلی با رژیمی مثل آل سعود موجب گردیده که هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از پایه های نظامی که به گفته امام جهت دفاع از مستضعفان و مظلومان تشکیل شده است چگونه در مقابل کشتار کسترده ی آل سعود در بحرین سکوت پیشه می کند و هیچ واکنشی نشان نمی دهد.
کد مطلب : 2911
۱۳۹۲-۰۲-۲۸ ۲۱:۱۵:۰۲
آخرشم خوشو نشون دادااااااااا
 
حمید
۱۳۹۳-۰۹-۰۸ ۱۵:۵۸:۴۴
هاشمی عاقبت بخیر شد!!!
 
متحیر
۱۳۹۳-۰۹-۱۱ ۱۱:۱۸:۱۰
برای یه عمر طرفداری از اقای هاشمی واسه خودم خیلی متاسفم زنده باد رهبری
 
لیلا
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۲۴:۱۳
خدا عاقب همه رو به خیر کنه
 
بده خدا
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۴:۱۵:۵۴
مبارک باشه
 
مهدی
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۸:۳۲:۵۶
تا این مردم سر بر زیر برف د ارند وضع همین است امام حسین (ع)از دست همین مردم گردن بر تیغ نهاد تا عرش فلک بداند که با حق چه میکنند جهل مردمیانه به ظاهر عالم و دانا که همه تحصیل کرده اند ولی مال دنیا چشمانشان را بر روی حقایق بسته است اینان همان کسانی هستند که امام فرمودند گوشت و خون و بدنشان از حرامی است هر چه بگو یی نمیشنوند پس باید هلاک شوند وخداوند جزایی برای عابدین بی دین در نظر دارد پس بدانید عابد تقلیدی همانند کلاغ میماند نه انسان دین دار امید وارم مقام رهبری این نا خلفان ال یزید را به مردم معرفی کند و بداند که ما مطیع فرمان او هستیم. ومن الله تو فیق
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۴ ۲۳:۱۶:۱۵
آخر معلوم نشد چطور از خواستگاری یک دفعه نسبت فامیلی مطرح شد
بلاخره چه نسبت فامیلی دارند ؟
من سردرگمم
 
علی
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۱:۲۸:۲۳
مبارک باشه
 
تنها
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۰۱:۲۴:۱۶
ان شاالله به راه راست هدایت بشه هاشمی و اگه نمیشه به حق علی...
 
مهناز افشار
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۸:۱۹:۳۹
هاشمی مُرد بابا خاکش کن بره