توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۳
آمریکا «معافیت‌های تحریمی» را به بازگشت ایران به تعهدات برجامی منوط کرد!
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره درباره تصمیم آمریکا برای برداشتن تحریم‌های ایران گفت اگر ایران به تعهداتش ذیل برجام بازگردد، برخی معافیت‌ها در نظر گرفته خواهد شد اما فاصله زیادی تا آن وجود دارد.
آمریکا «معافیت‌های تحریمی» را به بازگشت ایران به تعهدات برجامی منوط کرد!
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا بعد از طرح برخی رویکرد‌های دولت «جو بایدن» در بحث سیاست خارجی، به تشریح برخی از آن‌ها در مصاحبه با شبکه آمریکایی «پی‌بی‌اس» پرداخت.

او در این مصاحبه با اشاره به گام‌های ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی به دلیل بدعهدی طرف‌های دیگر توافق، مدعی شد ایران اکنون در موقعیتی قرار دارد که به توانایی تولید مواد شکافت‌پذیر برای یک سلاح هسته‌ای نزدیکتر است.

وی افزود: بنابراین منافع واقعی ما تلاش برای بازگرداندن ایران به آن جعبه (محدودیت‌های ناشی از برجام) است و دیپلماسی راه انجام آن است. ما روشن کرده‌ایم که راه دیپلماسی باز است. اتحادیه اروپا که یکی از طرف‌های توافق اصلی است، از همه طرف‌ها، شرکای اروپایی ما، روسیه، چین و ایران و ما دعوت کرده تا درباره بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای آغاز به صحبت کنیم. ما گفتیم بله، ایران گفت نه. خواهیم دید که در ادامه چه خواهند کرد. توپ در زمین ایران است تا تصمیم بگیرد موافقت می‌کند یا خیر.  

او در پاسخ به سوالی درباره تصمیم آمریکا برای برداشتن تحریم‌های ایران گفت: ما به وضوح گفته‌ایم که ایران باید به تعهدات خود طبق توافق بازگردد و اگر این کار را بکند، ما هم همین کار را خواهیم کرد. و این چرخش خواهد داشت—این شامل، اگر انجام دهند، برخی معافیت‌های تحریمی خواهد شد. اما باز هم، با این فاصله زیادی داریم.

بلینکن مدعی شد: متاسفانه ایران در مسیر غلطی حرکت می‌کند. به گام‌هایی ادامه می‌دهد که محدودیت‌های مختلف توافق را برمی‌دارد و برنامه خود را خطرناک‌تر می‌کند. بنابراین، برای ما اولین و مهمترین مسئله این است که می‌خواهیم ایران به تعهداتش بازگردد.

در حال تکمیل ...
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 294712