توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۰۰
پشت پرده توقیف قلاده های طلا چیست؟
پخش فیلم افشاگر فتنه 88 در هاله ای از ابهام/ گروه های مرجع چه کسانی هستند؟
نکته قابل توجه این است که مضمون فیلم قلاده های طلا افشاگر فتنه ی سال ۸۸ است و با توجه به اینکه تهیه کننده ی این فیلم دبیر جشنواره ی فیلم فجر است، به نظر می رسد که محمد خزایی برای نمایش فیلم خود در جشنواره ای که خود دبیری آن را بر عهده دارد به مشکل برخورده است.
پخش فیلم افشاگر فتنه 88 در هاله ای از ابهام/ گروه های مرجع چه کسانی هستند؟
Share/Save/Bookmark
سرویس فرهنگ و جامعه ی عصر امروز: با نزدیک شدن به روز های آغاز سی امین جشنواره ی فیلم فجر، هنوز تکلیف نمایش برخی از فیلم های شاخص امسال مشخص نشده است. 

یکی از فیلم های مهم و پر سر و صدای جشنواره ی سی ام که مخاطبان زیادی منتظر دیدن این فیلم هستند، فیلم سینمایی قلاده های طلا به کارگردانی ابوالقاسم طالبی ساخته شده است که هفتمین ساخته ی سینمایی او محسوب می شود. "قلاده های طلا" که در همان زمان پیش تولید، طالبی آن را سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نامید، توسط محمد خزایی تهیه شده است.

عوامل فیلم سینمایی «اینجا غبار روشن است» که لقب سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به خود نسبت داده با ارسال نامه ای به وزارت ارشاد، نام فیلم را به «قلاده های طلا» تغییر دادند. 

جدیدترین فیلم طالبی با موضوع انتخابات ریاست جمهوری دو سال گذشته و حوادث پس از آن ساخته شده است.

گفته شده ابوالقاسم طالبی كارگردان "قلاده های طلا" قبل از نگارش این فیلمنامه، تحقیقات وسیعی را در گفتگو با كاندیداهای ریاست جمهوری دوره دهم برای به تصویر كشیدن واقعی حوادث پس از انتخابات انجام داده است. كارگردان این فیلم در مورد موضوع "قلاده های طلا" عنوان كرده است که داستان این فیلم هیچ ربطی به ماجرای ندا آقاسلطان ندارد.

طالبی قبلا هم با فیلم "آقای رئیس جمهور" در دوران دولت خاتمی به شدت به اصلاح طلبان حمله كرده بود.

بنابراین گزارش، این فیلم كه درباره حوادث پس از انتخابات ساخته می شود با این جملات آغاز می شود:

هر ایرانی یك رأی
و ما یك ملت ایم
به مثابه یك تن
چو ایران نباشد تن ما مباد 

این فیلم بنا دارد به تحولات پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری از زاویه نگاه هر چهار نامزد این انتخابات بپردازد. این فیلم جنجالی که پس از چهار ماه پیش‌تولید، از اول خرداد ماه سال جاری در تهران، کار خود را آغاز کرده بود، پس از تصویربرداری از سکانس های اغتشاشات خیابانی و تجمعات غیرقانونی پس از انتخابات در میدان هفت تیر، به دلایل نامعلومی متوقف شد، که این وقفه در تولید شایعات زیادی را پیرامون این فیلم و سازندگانش به وجود آورد.

محمد خزایی تهیه کننده ی این فیلم در پاسخ به این پرسش که علت توقف فیلم پرداختن به جریان انحرافی بوده است، گفت: علت آن دلایل مختلفی بوده که ترجیح می‌دهم در این زمینه صحبت نکنم تا فیلم نمایش داده شود. 

وی همچنین درباره سنگ اندازی های پیش آمده برای تولید این فیلم گفت: زمانی که صحبت از فیلم سیاسی می‌شود خیلی‌ها گمان می‌کنند ما بودجه فراوانی داریم و شرایط ویژه‌ای را پشت سر می‌گذاریم، اما مشکلات مالی ما کم نیست، گروهی می‌خواستند دکور ما را آتش بزنند، این‌ها با منطق سازگار نیست. در زمان توقیف فیلم و شایعات به وجود آمده مبنی بر اینکه دلیل توقیف، پرداختن فیلم به جریان انحرافی است، خزایی گفته بود که «قلاده‌های طلا» هیچ وقت متوقف نمی‌شود، ما به کارمان ادامه می‌دهیم، آنهایی که می‌گویند این فیلم به جریان انحرافی می‌پردازد هنوز نه فیلم را دیده‌اند، نه فیلمنامه را خوانده‌اند چگونه به این سادگی قضاوت می‌کنند، «قلاده‌های طلا» باید دیده شود تا بتوان درباره آن صحبت کرد.

" قلاده های طلا" پس از مدتی توقف در فیلمبرداری، کارش را از سر گرفت و عوامل فیلم سعی کردند که هرچه زودتر فیلم را برای شرکت در جشنواره آماده ی نمایش کنند.

با انتخاب محمد خزایی، تهیه کننده ی این فیلم به عنوان دبیر سی امین جشنواره ی فیلم فجر، شایعات پیرامون این فیلم وارد مرحله ی تازه ای شد و این انتخاب باعث شد که قلاده های طلا که فتنه ی سال ۸۸ را به تصویر می کشد از شرکت در بخش مسابقه ی سینمای ایران در جشنواره باز بماند و دست اندرکاران آن فیلم را برای نمایش در بخش خارج از مسابقه ( آیینه ی سینمای ایران) آماده کنند.

در شرایطی که مدت کمی تا پایان یافتن مهلت ثبت نام فیلم ها برای شرکت در جشواره باقی مانده بود، فیلم قلاده های طلا برای گرفتن پروانه نمایش به اداره نظارت و ارزشیابی ارسال شد که ناگهان خبر توقیف آن همه را شوکه کرد.

«سیدعلیرضا سجادپور» مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی در گفت‌وگویی اعلام کرده بود: «قلاده‌های طلا» از سوی گروه‌های مرجع و غیر سینمایی با اصلاحات جدی مواجه شده ‌است. 

همان‌طور که سجادپور اعلام کرده، اصلاحات مربوط به این فیلم ربطی به اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی ندارد و مراجع دیگر ایراداتی به این فیلم وارد کرده‌اند. با توجه به اینکه تهیه کننده ی این فیلم دبیر جشنواره ی فیلم فجر است و مضمون فیلم قلاده های طلا نیز افشاگری فتنه ی سال ۸۸ است به نظر می رسد که محمد خزایی برای نمایش فیلم خود در جشنواره ای که خود دبیری آن را بر عهده دارد به مشکل برخورده است. 

احنمال می رود که «قلاده‌های طلا» یکی از فیلم‌های جنجالی و جذاب سی‌امین جشنواره فیلم فجر و اکران سال آینده باشد. 

به هر حال باید منتظر ماند و دید که هفتمین فیلم سینمایی ابوالقاسم طالبی که به علت دبیری خزایی از بخش مسابقه ی جشنواره بازمانده است، می تواند در بخش جنبی آیینه ی سینمای ایران به نمایش در بیاید یا خیر؟
کد مطلب : 18059