توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۸
تیم هسته ای ایران چه پاسخی به ملت ایران می دهد
کنگره آمریکا قانونی که به «INARA - اینارا» معروف است را به تصویب رساند. موضوع این مصوبه توافق هسته‌ای ایران با گروه کشورهای 1+5 است و ازجمله مفاد «اینارا» آن است که به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد هر120 روز یعنی 4 ماه یک بار تصمیم بگیرد تحریم‌های تعلیق شده در توافق هسته‌ای با ایران را برای 4 ماه دیگر تمدید کند و یا تحریم‌های یاد شده را بازگرداند! به بیان دیگر اعتبار برجام به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بستگی دارد و همین جاست که "پاشنه آشیل ایران" خود نمایی می کند.
تیم هسته ای ایران چه پاسخی به ملت ایران می دهد
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز خیلی از ماها وقتی کتاب تاریخ را می خوانیم و خیانت ها و خدمات سیاستمداران ایرانی در اعصار مختلف را باز خوانی می کنیم شاید باور نکنیم شرایطی که در آن دوره مدال خدمت و یا خیانت را بر سینه افراد نصب می کرد ممکن است درباره خواننده امروزی نیز تکرار گردد. باور داریم که اگر امروز امضاء کنندگان قرار دادهایی مانند گلستان و ترکمانچای را هم حاضر کنیم و به آنان لقب خائن را بدهیم شک نکنید که بلادرنگ به ما حمله ور شده و جواب دهان خرد کنی از خدمات خود را سیاهه می کنند و با افتخار به صورتمان می کوبند!

بنا بر این گزارش جریان برجام بی شک یکی از بزنگاه های تاریخی در انقلاب اسلامی است که واجد شرایط صدر الاشاره می باشد. تیم هسته ای ما درست است که فعلا خود را پیروز این میدان می دانند لاکن قضاوت تاریخ می تواند سرنوشت دیگری را برای ایشان رقم بزند.

قرار دادی به اهمیت برجام در بیست دقیقه آنهم با منت برخی نمایندگان مجلس به تصویب رسید بدون آنکه:

. به نظرات کارشناسانه منتقدان دلسوز توجه شود
. به نظرات مشفقانه و کارشناسانه اعضای کمیسیون برجام مجلس وقت توجه شود
. به نظرات و شروط رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره توجه شود
. به قوانین دیکتاتورمابانه آمریکا درباره تحریم ایران توجه شده و با مطالعه قوانین داخلی آمریکا با احتیاط بیشتری مذاکرات صورت گیرد.
. یک واژه مضحک و خنده دار نیز در سخنان تیم هسته ای دائم در حال رفت و آمد بود و آن "واژه متناظر "بوده است یعنی "عملکرد عین به عین در برابر اقدامات طرف مقابل یا "یک قدم او و یک قدم ما" یا بقول معروف" چشم در برابر چشم".

این سئوال شاید هیچوقت پاسخ خود را پیدا نکند که تیم هسته ای چگونه "توازن عین به عین اقدامات ایران و آمریکا - غرب " را در موضوع اجرای بندهای برجام برقرار خواهد کرد؟ آیا تاکنون این امر انجام شده است؟ اما ما می دانیم که تیم هسته ای ما دهها قدم برداشته اما آمریکا یک قدم هم نه.
 
ما ادعا داریم که به این دلایل تیم هسته ای ما هم ساده انگارانه و خوش بینانه مفرط و هم با شتاب برای عقد قرار داد که بودنش به هر قیمتی از نبودش بسیار با ارزشتر بود این توافق نامه را امضاء کردند و امروز که حال نزار برجام آشکار شده است و آمریکا در یک وضعیت بیم و امید اقتصاد ایران را به لبه پرتگاه ورشکستکی نزدیک کرده است تلاش می کنند تا همه عواقب اشتباه فاحش تاریخی خود را به گردن نظام اسلامی بیندازند که بنظر راقم این امر عین حماقت پنداری شعور ملت ایران است اما هم رهبری و هم ملت ایران حجت را بر ایشان تمام کرده اند و آب رفته را به جوی نمی توانند برگردانند.

اما دلایل نشاندن تیم هسته ای در پیشگاه قضاوت تاریخ ملت ایران در ساده انگرانه که اگر نگوییم خائنانه که رهبرمان نیز چنین برداشتی را نکردند بشرح زیر می باشد:

. توجه به اهمیت دادن به ارزش برجام و نتیجه نهایی آن در تعداد نفرات تیم های مذاکره کننده طرف ایرانی و غربی
. توجه به سوابق قبلی قرار دادهای ایران و آمریکا خصوصا درباره قرار داد "الجزایر" که خوش قولی طرف ایرانی و بدعهدی طرف آمریکایی را در پی داشت.به عبارت دیگر بد عهدی آمریکا و فشل بودن سیاست ایران در احقاق حقوق خود.
. عدم توجه تیم هسته ای به نقش مسلط آمریکا در هدایت اروپا و حرف شنوی ایشان از امریکا که بعد از جنگ دوم جهانی و اصل چهار ترومن همیشه یکی از اصول اصیل اروپا نسبت به آمریکا بوده است و این خوش بینی آنقدر زیاد بود که گاهی اوقات شنیده می شد که اگر امریکا هم نباشد با اروپا به توافق خواهیم رسید در حالی که بدون اروپا توافق امکان داشت اما بدون آمریکا غیر ممکن بود.
. بعنوان آخرین مورد می توان به قانون "اینارا" اشاره کرد. 

کنگره آمریکا قانونی که به «INARA - اینارا» معروف است را به تصویب رساند. موضوع این مصوبه توافق هسته‌ای ایران با گروه کشورهای 1+5 است و ازجمله مفاد «اینارا» آن است که به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد هر120 روز یعنی 4 ماه یک بار تصمیم بگیرد تحریم‌های تعلیق شده در توافق هسته‌ای با ایران را برای 4 ماه دیگر تمدید کند و یا تحریم‌های یاد شده را بازگرداند!

به بیان دیگر اعتبار برجام به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بستگی دارد و همین جاست که "پاشنه آشیل ایران" خود نمایی می کند. تمام هدف ایران از برجام برقرار رایطه و تعاملات اقتصادی و سیاسی با جهان بود خصوصا در بعد اقتصادی و دسترسی به سرمایه های اندوخته شده کشور در خارج در مجموع بدلایل یاد شده و از جمله به برکت "قانون اینارا" هیچ سرمایه‌گذار عاقل داخلی و یا خارجی حاضر نمی‌شود سرمایه خود را در کشوری به کار گیرد که سرنوشت تحریم‌های تحمیل شده بر آن، هر ۴ ماه یک بار در معرض بازگشت دوباره است و با این قانون تمام برجام یعنی "کشک" یعنی تمام دو سال مذاکره و هزینه های تیم هسته ای کشک یعنی تمام آن برجام آفتاب تابان و امید همه اعتدالیون کشک یعنی دلار ارزان و رفاه و معیشت عالی برای همه اقشار کشک. بالاخره همه چیز کشک کشک کشک!

و خطرناکترین بخش این موضوع اینجاست که برخی ها در داخل همین قانون را پرچم ورود به مباحث برجام های 1، 2، 3، 4 و... کنند که شاید بتوانند برجام اول را نگه دارند که به عنوان حسن خطام نوشتار می توان نتیجه کل برجام را با باخت ها خسارت هایی عظیم در علوم و فنون مختلف برای ایران و برد کامل برای طرف غربی در یک جمله خلاصه کرد: " هیچ در هیچ"

رضا احمد زاده
کد مطلب : 229227