توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۳
زنگ هشدار شیوع بیماری ذات الریه به صدا در آمد
همزمان با افزایش شیوع بیماری ذات الریه در جهان، برخی سازمان‌های بهداشت نسبت به مرگ و میر کودکان و خطرات ناشی از آن هشدار دادند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، زنگ هشدار برای بیماری ذات الریه به صدا در آمده اند.

 
سازمان غیرانتقاعی صندوق نجات کودکان اعلام کرده است که ذات‌الریه بیش از ۸۰۰ هزار کودک را در سال ۲۰۱۸ کشته است و از این بیماری به عنوان «اپیدمی جهانی فراموش شده» یاد کرده است.


به گزارش یونیسف، بیشتر کودکانی که سال گذشته قربانی ذات‌الریه شده‌اند، کمتر از ۲ سال سن داشته‌اند و بیش از ۱۵۳ هزار نفر از قربانیان در نخستین ماه زندگیشان در اثر این بیماری جان باخته‌اند.

 
ذات‌الریه یا سینه‌پهلو در اثر باکتری‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌ها ایجاد می‌شود و نخستین علایم این بیماری سرفه‌های سنگین، اسهال، استفراغ و مشکلات جدی تنفسی است، زیرا ریه‌ها پر از چرک و مایع می‌شوند.

 
بیماری ذات الریه با واکسن قابل پیشگیری است و در صورت تشخیص صحیح با آنتی‌بیوتیک‌های ارزان قیمت به آسانی قابل درمان است. کودکانی که ذات‌الریه شدید دارند نیز ممکن است نیاز به درمان با اکسیژن داشته باشند که بندرت در کشورهای فقیر در دسترس است.

 
بیشتر قربانیان این بیماری کودکانی هستند که در فقر زندگی می‌کنند، در شهرهای آلوده به سر می‌برند و از سوءتغذیه یا ایدز رنج می‌برند.

 
گزارش‌ها نشان می‌دهد که چهار صد و ۳۷ هزار نفر از کودکان زیر پنج سال در اثر اسهال و دویست و ۷۲ هزار نفر در اثر مالاریا به ذات‌الریه مبتلا و جان باخته‌اند.

 
کشورهای هند، پاکستان، بنگلادش در قاره آسیا و اتیوپی، نیجریه و جمهوری دموکراتیک کنگو در قاره آفریقا با بیشترین موارد ابتلا به ذات‌الریه مواجه اند.
مرجع : ایرنا
کد مطلب : 272147