توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۰
کاش تعلیق هسته‌ای خاتمی را ادامه می‌دادیم!
یکی از فعالان اصلاح‌طلب معتقد است کاش سیاست تعلیق غنی‌سازی هسته‌ای در دوران خاتمی را می‌دادیم تا به اینجا نرسیم.
کاش تعلیق هسته‌ای خاتمی را ادامه می‌دادیم!
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، «حمیدرضا جلایی‌پور»، از فعالان اصلاح‌طلب که چندی قبل گفته بود ایران در سال ۹۸ با بی‌ثباتی مواجه می‌شود به تازگی طی اظهاراتی که کانال تلگرامی امتداد آنرا منتشر کرد، گفته است:

 
«همه می‌دانیم ایران می‌توانست به وضع بغرنج فعلی نرسد اگر چنانچه: سیاست تعلیق داوطلبانه زمان خاتمی را ادامه می‌داد».

 
او همچنین در اشاره به راهکارهای اصلاح‌طلبان برای استشفای مشکلات موجود -که دولت آقای روحانی آنها را پدید آورده است- می‌گوید:

 
    «راهکار عمده میانه‌ها و اصلاح‌طلبان مذاکره ذلیلانه با ترامپ نیست بلکه معتقدند در شرایط کنونی و تا قبل از وقوع جنگ احتمالی، ایران در منطقه «قدرت» دارد و لذا جمهوری اسلامی نباید درهای «مذاکره علنی» را ببندد و ثانیاً ایران نباید از «برجام خارج شود».

 
جلایی‌پور می‌افزاید: امکان مذاکره با آمریکا هست به شرط اینکه جمهوری اسلامی مثل گذشته دوپاره و با دو سیاست خارجی عمل نکند.

 
این فعال اصلاح‌طلب تصریح می‌کند:

 
همزمان شایسته است ایران مصرانه به دنبال مذاکره با عربستان و مصر و بقیه کشورهای مسلمان و عربی باشد و این موضوع نقطه ضعف جناب ظریف وزیرخارجه نیز هست.

 
*این اظهارات جلایی‌پور و سایر دوستان او در حالی است که دولت متبوع آنها طی ۶ سال گذشته مشغول اجرای همین اوامر و نواهی ستاد اصلاحات بود که امروز شاهد بروز برخی مشکلات هستیم.

 
یعنی آقای جلایی‌پور در حال نادیده گرفتن این اصول ساده عقلانی هستند که آزموده را دوباره آزمودن خطاست و مؤمن هرگز از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود.

 
انداختن شکست‌های روحانی و ظریف در مذاکره تمام قد با آمریکا بر گردن «سیاست خارجه دوپاره» نیز از آن حرفهاست! چه اینکه اساساً دوپارگی خاصی در میان نبوده است و آقایان حتی در قلب رآکتور اراک بتن ریختند و با شعار مرگ بر آمریکا و رزمایش موشکی هم مخالفت کردند اما شکست خوردند.

 
یعنی تحلیل رهبر معظم انقلاب و جریانات ارزشی کشور نسبت به ماهیت آمریکا و مذاکره با آمریکا و چیستی دستاوردهای برجام از روز اول درست‌تر بود و اکنون نبایستی این نگاه درست را با تهمت «سیاست دوپاره» تخطئه کرد.

 
حکماً جلایی‌پور بهتر از هرکسی می‌داند که در جریان تقلّای آقایان روحانی و ظریف برای مذاکره نه تنها برخی دستورات مقام معظم رهبری صراحتاً رعایت نشد؛ بلکه در مقاطعی از خطوط قرمز کشور هم عبور شد اما نهادهای کلان نظام یا به قول جلایی‌پور، همان سیاست دوپاره! هیچ دخالتی نداشت تا پروژه آقایان تمام و کمال پیش برود و تجربه‌ای درست و تمیز بدست آید.

 
البته به زعم ما مقیاس عقلانیت این صحبت‌های جلایی‌پور را می‌توان در گزاره‌ای یافت که آرزو می‌کند کاش محدودیت‌های دوران خاتمی ادامه می‌یافت!

 
همان محدودیت‌های زبونانه‌ای که هیچ دستاوردی جز شکست و هجمه بیشتر دشمن نداشت و اگر درایت رهبری نظام نبود؛ ایران اسلامی را در دستیابی به بخش بزرگی از پیشرفت‌های امروزش ناکام می‌گذاشت.

 
ما همچنین قضاوت درباره اظهارات جلایی‌پور مبنی بر ضرورت مذاکره با عربستان را نیز بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم...
مرجع : مشرق
کد مطلب : 260591