توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۷
تحلیل ویژه عصر امروز/
پیامدهای کرونا و جنگ نفتی بر اقتصاد عربستان
آنچه که در هفته های اخیر تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد عربستان داشته دو موضوعی است که تقریبا همزمان رخ داده است؛ نخست شیوع جهانی ویروس کرونا که به صورت مستقیم بر بازارهای نفت تاثیر داشت و پایین آمدن تقاضای نفت باعث کاهش قیمت آن شد و در ادامه اختلافات بین عربستان و روسیه بر سر کاهش تولید نفت که در نهایت باعث به راه افتادن جنگ نفتی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی شد.
پیامدهای کرونا و جنگ نفتی بر اقتصاد عربستان
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز عربستان سعودی در سال های اخیر تحت تاثیر موضوعاتی بوده است که به نوعی بر اقتصاد این کشور تاثیر داشته است؛ نخست جنگی که توسط ائتلاف تحت رهبری سعودی ها علیه مردم و جنبش انصار الله یمن و به بهانه حمایت از دولت قانونی، و البته مستعفی، یمن به راه افتاده است. جنگی که قرار بود در مدت زمان کوتاهی به پایان برسد اما اکنون و پس از گذشت 5 سال از این جنگ هنوز چشم انداز روشنی برای پایان آن دیده نمی شود.

بنا بر این گزارش در ادامه موضوعاتی مثل قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار معارض سعودی در کنسولگیری عربستان در ترکیه و نیز بازداشت شاهزادگان و شخصیت های دولتی سابق و کنونی توسط محمد بن سلمان و به بهانه مبارزه با فساد، تاثیراتی بر اقتصاد این کشور داشت و به نوعی ریسک سرمایه گذاری در این کشور را بالابرد.

اما آنچه که در هفته های اخیر تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد عربستان داشته دو موضوعی است که تقریبا همزمان رخ داده است؛ نخست شیوع جهانی ویروس کرونا که به صورت مستقیم بر بازارهای نفت تاثیر داشت و پایین آمدن تقاضای نفت باعث کاهش قیمت آن شد و در ادامه اختلافات بین عربستان و روسیه بر سر کاهش تولید نفت که در نهایت باعث به راه افتادن جنگ نفتی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی شد؛ جنگی برای کاهش قیمت از طریق افزایش تولید و با هدف به زانو درآوردن روسیه.

اما همزمانی این اقدام با شیوع کرونا تاثیر مضاعفی بر بازارها داشت و کاهش شدید قیمت نفت باعث گسترش انتقادهایی در داخل امریکا از بن سلمان و در نهایت تسلیم شدن او در مقابل خواسته امریکایی ها برای کنترل بازار نفت و جلوگیری از لطماتی که کاهش قیمت نفت می توانست به اقتصاد امریکا وارد کند.

علی ای حال، وضعیت کنونی بازار نفت تحت تاثیر موضوعات فوق به گونه ای است که پیامدهای متعددی را می تواند برای عربستان به دنبال داشته باشد و به اقتصاد آن ضربه بزند.

1- کسری 13 میلیارد دلاری بودجه جاری این کشور که مقامات سعودی را وادار کرده است تا با ارائه بسته های حمایتی از پروژه های کوچک و متوسط حمایت کنند و در وضع عوارض گمرکی نیز تجدید نظر کنند.

2- تحت تاثیرقرار گرفتن طرح موسوم به چشم انداز 2030 که در واقع بیانگر بلندپروازی های محمد بن سلمان برای ایجاد تنوع در اقتصاد عربستان و کاستن از وابستگی به فروش نفت است.  در این زمینه خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ تاکید کرده است که روند کنونی تحولات به فروپاشی طرح  عربستان سعودی برای دوره پس از نفت خواهد شد.

3- شیوع کرونا مقامات سعودی را وادار کرده است تا در زمینه برگزاری مناسک حج احتیاط بکنند و از احتمال لغو آن سخن بگویند؛ موضوعی که بدون تردید ضربه دیگری به اقتصاد عربستان به حساب می آید.

4- بخشی از پیامدهای شیوع کرونا را باید در نگرانی های افکار عمومی جستجو کرد؛ جایی که مردم امید زیادی به حمایت های حکومت دارند و شرایط اقتصادی کنونی باعث ایجاد دغدغه هایی در بین آنها شده است.

5- هر چند که سعودی ها به دنبال نشان دادن ضرب شستی به روسیه و تحت فشار قراردادن این کشور بودند، اما به باور بسیاری از کارشناسان اقتصادی، روسیه به مراتب بیشتر از عربستان تاب تحمل کاهش قیمت های نفت را دارد و عربستان به رغم ذخیره ارزی بالایی که دارد در بلند مدت آسیب جدی تری خواهد دید.

به گزارش عصر امروز علی ای حال، چنانچه حاکم واقعی عربستان، محمد بن سلمان، قصدی برای اصلاح اشتباهات خود نداشته باشد و در سیاست های خود تجدید نظر نکند، چشم انداز مثبتی را نمی توان برای این کشور در نظر داشت.
کد مطلب : 280256