۱
توصيه به ديگران
۰
شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۱
نوروزی: محکوم مالی جرائم غیرعمد نباید به زندان برود
عضو کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی گفت: اعتقاد ما بر این است که محکومان مالی جرائم غیرعمد مثل دیه و مهریه نباید به زندان بروند.
نوروزی: محکوم مالی جرائم غیرعمد نباید به زندان برود
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز حجت‌الاسلام حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضائی مجلس، در توضیح طرح ممنوعیت حبس محکومان مالی که در ابتدای فعالیت مجلس یازدهم به هیئت رئیسه مجلس تحویل شده است، گفت: این طرح به صورت مشخص درباره بدهکاران دیه‌های غیرعمد و نیز بدهکاران مهریه تهیه شده است.

وی افزود: اعتقاد ما بر این است که محکومان مالی جرائم غیرعمد مثل دیه و مهریه نباید به زندان بروند.

نوروزی ادامه داد: مجرم یا مال و دارایی دارد که طلبکار می‌تواند آن را معرفی کند و از طریق آن به طلب خود برسد، یا به اصطلاح مجرم دارنده مال است و نمی‌خواهد آن را به طلبکار دهد که در این صورت دادگاه ورود می‌کند. حال اگر مالی ندارد و زندان برود، نسبت به حقوق خانواده او تعدی می‌شود.

عضو کمیسیون قضائی مجلس ادامه داد: حبس برای کسانی که بدهکار غیرعمد هستند معنا ندارد. قانون پیش از انقلاب برای این دسته از بدهکاران حقی قائل نبود و اصل بر ایسار (توانایی) بود. به همین دلیل در اصلاحیه قانون مجازات اسلامی در سال 92 اصل بر اعسار(ناتوانی) دانسته شده است. دادگاه‌های قبل از انقلاب اینطور می‌گفتند که بدهکار، مال و دارایی دارد و باید به زندان برود تا بدهی خود را بپردازد؛ ولی در حال حاضر می‌گوییم اصل بر این است که بدهکار مالی ندارد و اگر دارد طلبکار باید آن را ثابت کند.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 285215
۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۸:۲۲:۱۱
هیچ جای دنیا اینطوری نیس که مرد به خاطر مهریه زندان بشه کارشو از دست بده و زندگی مشترک هم دیگه دوام نداشته باشه. اونم تو این شرایط که سکه 11 میلیون شده و زندانیا دارن بیشتر میشن. فقط خواهش میکنم تا صدای من رو به مسئولین گوش بسته برسانند تا بدبخت بیشتر نشه